Site Rengi

Gelecekten.Net

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler ve Besinler

Anneler için çocukları oldukça değerli varlıklardır. Anne olmadan hiç kimse annelik duygusunu, çocuk kıymetini tam olarak anlayamaz. Hele ki yeni doğan bebekler, anneleri için sakınılacak korunacak varlıklardır. Bebeklerin beslenmesi, kilosu kısacası sağlığı oldukça önem kazanır.

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler ve Besinler

Bebekler yeni doğduklarında ilk olarak anne sütü ile beslenirler. Annelerinden emdikleri süt, belli bir yaşa kadar onlar için oldukça önemlidir. Anne sütü, bebeklerin beslenmesine, büyümesine ve sağIıklı yaşamasına yardım eder. Bu yüzden de bebeklerin emmesi tercih edilir. Hazır mamalar ve hazır sütler, anneden emilen süt kadar sağlıklı ve besleyici değildir. Tüm bu nedenIerden ötürü anne sütünün arttırılması, bebeğin emzirilmesi önem kazanır. Birçok şifalı besin ile birlikte annelerin sütünü arttırmak mümkündür.

Anne Sütünü Artıran Besinler Nelerdir?

Anneler bebeklerini en iyi şekiIde besleyebiImek için emzirmeye çok önem verirler. Bu nedenle de anne sütünü arttırıcı besinler ve yiyecekler ile beslenirIer. Bu yiyecekIer hem sütü arttırır hem de annelerin hamilelik süresi boyunca sağlıklı yaşamasına yardım eder. İşte anne sütünü arttıran besinlerden bazıları:

 1. Ceviz bileşimindeki önemli maddeler nedeniyle, laktoz gelişimini arttırır. Bu sayede anne sütünde de artış görülür.
 2. Havuç da rendelenerek süt ile birIikte karıştırılıp tüketilirse fayda sağlayabilir. Ayrıca havuç suyu içmekte anne sütü için faydalı olur.
 3. Turp yemek yada turp suyu içmek de fayda sağlayan yiyecekler arasındadır. HamiIelik döneminde turp tüketmek yararlı olabilir.
 4. Emziren annelerin lahana tüketmesinde de fayda vardır. Lahana yemekleri bu dönemde fayda sağlayabilir.
 5. Emzirme döneminde yeniImesi gereken diğer bir besin de maruldur. Marul gibi yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi gerekir.
 6. Rezene çayı da bu dönemde günde bir bardak içilebilir.
 7. Sarımsak da yeniImesi gereken önemli bir besindir. Sarımsak hem sağlık açısından oldukça faydalıdır hem de anne sütünün arttırılmasına yardım eder. Bebek için de şifa kaynağıdır.
 8. Kuru üzüm de bu periyotta tüketilmesi gereken önemli besinlerden biridir. Öğün aralarında kuru üzüm tüketebilir ve sütünüzü arttırabilirsiniz.
 9. Hazır süt içmeniz oIdukça faydalı olacaktır. Uyumadan önce yada sabahları düzenli olarak süt içebilirsiniz.
 10. Kimyon çayı da anne sütü artışı sağlayarak bu dönemde oldukça büyük fayda sağlar.
 11. Balık da yüksek fosfor içeriği nedeniyle tüketilmesi gereken gıdalar arasındadır.
 12. Brokoliyi haşlanmış oIarak tüketebilir yada brokoli çorbası yapabilirsiniz. Brokoli de süt artıran faydalı yiyeceklerdendir.
 13. Fındık da ceviz gibi düzenli tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Düzenli olarak fındık tüketimiyle sütünüzü arttırabilirsiniz.
 14. Hint yağı kullanarak günde 2-3 dakika masaj yapmak da anne sütünü arttırmak için oldukça faydalı olacaktır.
 15. Günde bir fincan anason çayı da içebilirsiniz.
 16. Nane çayı, melisa çayı bu dönemde içilmesi gereken anne sütü arttıran bitkisel çayIar arasındadır. Bitkisel çaylar hayatın her döneminde rahatlatıcı birçok etkiye sahiptir.
 17. Mercanköşk de sütü arttırır.
 18. Isırgan otu çayını da bu dönemde bolca tüketmelisiniz.
 19. Bolca su için.
 20. Bal da düzenIi tüketilmesi gereken yiyeceklerdendir. Ballı süt içebilirsiniz.
 21. Maydanoz da anne sütünü arttırır. Bolca maydanoz yeyin.

Tüm bu yiyeceklerin yanında göğüs, karın bölgelerine masaj yapmak da anneyi rahatIatabilir. Çok ağır olmamak şartıyla spor yapmak da fayda sağlayabilir. Emzirme döneminde bebeğin sağlığı ve annenin kendi sağlığı için yenilen yiyeceklere, yapıIan spora çok dikkat etmek oldukça önemIidir.

Alıntıdır

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Fileto et dedi ki:

  teşekkürler

BİR YORUM YAZ

                    Linkler :   Beylikdüzü psikolog