Site Rengi

Gelecekten.Net

Daha önce Ertelenen SpaceX’in insanlı uçuşu başarılı şekilde gerçekleşti

Elon Musk tarafından kurulan SpaceX’in “Crew Dragon” isimli uzay mekiğiyle ilk insanlı uçuş denemesi gerçekleştirildi. 27 Mayıs’ta yapılması planlanan fırlatma işlemi hava şartları nedeniyle gerçekleştirilememişti.

Daha önce Ertelenen SpaceX’in insanlı uçuşu başarılı şekilde gerçekleşti

ABD’de tarihte ilk defa özel bir şirket uzaya insan yollamak için roket fırlattı. SpaceX, bugün yerel saat ile 15.22’de ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Kennedy Uzay Merkezi’nden Crew Dragon isimli uzay aracını 2 astronot ile başarılı şekilde uzaya gönderdi.

SpaceX, bu başarılı fırlatma ile uzaya ilk defa insanlı uçuş gerçekleştirirken, tarihte ilk kez özel bir şirket uzaya insan yollamış oldu.

Crew Dragon, isimli uzay aracı Robert Behnken ve Douglas Hurley isimli astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) götürecek.

Behnken ve Hurley daha önceden 2 defa uzay uçuşu gerçekleştirmiş deneyimli astronotlar olarak biliniyor.

SpaceX’in başarılı bir şekilde astronotları ISS’ye ulaştırması durumunda Ulusak Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Rusya’ya astronot başına ödediği yaklaşık 85 milyon dolarlık masraftan kurtulması bekleniyor.

NASA, 2011 yılından bu yana insanlı uçuş projesini askıya almasından dolayı astronotlarını uzay istasyonuna Rusya’ya ait Soyuz uzay araçları ile gönderiyordu.

Öte yandan SpaceX, 27 Mayıs tarihinde ilk insanlı uçuş denemesine 15 dakika kala kötü hava koşulları nedeni ile fırlatma iptal edilmiş ve bugüne ertelenmişti. (İHA)

Content retrieved from: https://www.sozcu.com.tr/2020/teknoloji/spacex-insanli-ucusu-saat-kacta-spacex-crew-dragon-canli-yayin-nasil-izlenir-5845742/.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Lorrie dedi ki:

    türkler başarır…

  2. sena dedi ki:

    Tüm çevrimiçi izleyiciler için muhteşem bir yazı

  3. Sonja dedi ki:

    bilgiler için teşekkürler

BİR YORUM YAZ