Site Rengi

Gelecekten.Net

Fatih tablosundaki diğer kişinin kim olduğu çok tartışıldı! İlber Ortaylı açıkladı

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nin satın aldığı Fatih Sultan Mehmet portresindeki diğer kişi kim? Prof. Dr. İlber Ortaylı, bu kişinin Cem Sultan olduğunu açıkladı.

Fatih tablosundaki diğer kişinin kim olduğu çok tartışıldı! İlber Ortaylı açıkladı

Habertürk’e konuk olan tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Londra’da 7.9 milyon TL’ye satın aldığı Fatih Sultan Mehmet’in portresi hakkında dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Fatih’in yanındaki kişi Cem Sultan

Portrede Fatih Sultan Mehmet’in yanındaki kişinin Cem Sultan olduğunu belirten İlber Ortaylı, “Cem Sultan’ı Fatih Sultan Mehmet seviyordu ve yetenekleri konusunda kendisine yakın buluyordu” şeklinde konuştu.

Programın bir diğer konuğu sanat tarihçisi Prof. Dr. Nurhan Atasoy, İlber Hoca’ya katıldığını, portrede Fatih Sultan’ın yanındakinin kesinlikle Cem Sultan olduğunu söyledi.

25 Kasım 1480 imzalı

Gentile Bellini’nin en önemli resimleri arasında sayılan ve tuval üzerine yağlı boya çalışılmış yapıtın eni 33.4, boyu ise 45.4 santimetre. Tablonun sağ alt köşesinde Latin harfleriyle not düşülen tarih ise 25 Kasım 1480.

Fatih Sultan Mehmet, 1429-1507 yılları arasında yaşayan ressam Bellini’yi 1479 yılında İstanbul’a davet etmiş, resmini yapmasına izin vermeden önce onun yeteneğinden emin olmak için saraydaki farklı kişilerin resimlerini çizdirmişti. Fatih, İtalyan ressamın yeteneklerinden emin olduktan sonra kendi portrelerini çizdirmeye başlamıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Nalan dedi ki:

  evet ceme benziyor

 2. Dayan dedi ki:

  Great information.

 3. Iola dedi ki:

  I am actually delighted to read this weblog posts which contains lots
  of valuable information, thanks for providing these data.

BİR YORUM YAZ

   Linkler :   Beylikdüzü psikolog  -  Hisse yorum  -  Güvenilir takipçi satın alma  -  Ankara boşanma avukatı  -  Furkan Danacı  -   Türk beğeni satın al