Gelin Çiçeği Modelleri, Çiçek Seçimi

Birbirinden değişik modelleri olan gelin çiçekleri, yapay ve canlı olmak üzere iki çeşide ayrılır. Yapay gelin çiçekleri yıllar boyunca hatıra olarak saklanabilir.

Öncelikle gelin çiçeği seçimine çok fazla önem verilmesi gerekmektedir ve çiçek buketinin gelinlik ile uyum sağlaması gerekmektedir. Bunun için bir fikir yürütmekte sıkıntı yaşıyorsanız piyasada bu tür işleri yapan insanlardan yardım alabilirsiniz. Elinizde tutacağınız buketin kaplaması ve çiçeğin rengi kesinlikle gelinliğiniz ile bir uyum içinde olması gerekmektedir. Bunun sebebi de gelin çiçeğinin gelinin en önemli aksesuarı olmasıdır. Gelin için nikâhta veya düğünde elinde tuttuğu buketin çok fazla göze batmaması önemlidir. Ayrıca gelinler şıklığa çok önem vermektedirler ve gelin buketi de bir gelini şık gösteren aksesuarların başında yer almaktadır. Gelin buketinin gelinlik ile uyumlu olmasını sağlamak için gelinlikten bir parça veya gelinliğin resmini çekip çiçekçiye göstermeniz size bu konuda yardımcı olacaktır.
Düğün Teması
Gelin çiçeğinin gelinlik ile uyumlu olması kadar düğün temasıyla da uyumlu olması gerekir. Bunu bir örnekle açıklamak gerekir ise deniz temalı bir düğün planı içerisinde iseniz bunu temaya uygun olarak buketinizde deniz kabuğu veya mavi tonda bir kurdele kullanmanız sizin için daha doğru bir seçenek olacaktır. Ya da çok şık bir otel düğünü yapmak istiyorsanız, gelin buketinizi inci taneleri veya parlak taşlar ile süsleyerek düğün temanızı zenginleştirme şansına sahip olabilirsiniz. Bu kombini sağlamak tamamen sizin isteklerinize ve göz zevklerine bağlı olmasına rağmen kusursuz olması için tavsiyelerimizi uygulamanızı öneririz.
Saç Stilinizi Unutmayın
Belki buketinizi tasarlar iken saç stilinizin de buna uyumlu olması gerektiği aklınıza gelmemiştir fakat ya saç stilinizi buketinize göre ayarlayın ya da buketinizi saç stilinize ayarlamaya özen göstermeniz sizin için daha şık bir görünüm sağlayacaktır. Diyelim ki saç stiliniz ile bir kombin oluşturma telaşı içinde iseniz, örneğin farklı bir topuz modelini saçınıza uyguladıysanız, bu durumda buketinizin salık ve sarkıntıları olan kısımlarını öne çıkarmanız sizi daha şık gösterecektir. Saçınızda kullanmış olduğunuz toka veya taç gibi bir aksesuar var ise, buketinizde de bunlara benzer renk ve şekillerde objeler kullanarak mükemmel bir uyum yakalama şansına sahip olursunuz.
Zarif Aksesuarlar
Tüm gelinliklerin üzerinde değerli taşlar, boncuk veya kuşak gibi gelinliği güzel gösteren nesneler vardır. Gelinliğiniz ve buketiniz aynı karede yer alacağından gelinlikteki bu ayrıntıları buketinizde de uygulayabilirsiniz. İnce detaylara çok fazla önem veren biriyseniz gelinliğinizin bir resmini çekip çiçekçiye verebilirsiniz böyle buketinizi yapacak olan çiçekçi gelinliğinize kombin sağlayacak renk ve işlemeleri buketinize aktaracaktır. Kayınvalideniz ve annenizin düğün günü bileklerine takmak için ufak buketler yapabilir ve onları sevindirebilirsiniz. Ayrıca el buketinizde bir düzine halinde yaka çiçeği oluşturmayı da unutmayınız.
Cesur Davranın
Bembeyaz gelinler içinde iken elinizde ne renk bir gelin çiçeği düşünüyorsunuz? Herkesin hayalinde canlandırdıkları vardır fakat gerçekte bunu yakalamak çok daha zordur. Beyaz ve tonlarını barındıran buketlerin modası hiç geçmiyor olsa bile günümüzde birçok düğünde rengarenk buketlerle karşılaşmak mümkün olabiliyor. Öte yandan cesurluk denince aklınıza sadece renkli ve gösterişli tasarımlar gelmeme gerekir. Son derece sade minimal renkler kullanarak ta cesaret gerektiren bir gelin çiçeği yapmak sizin elinizde.

Evde Gelin Çiçeği Nasıl Yapılır ve Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir.

Gelin çiçeğinizi gelinlikçide değil de evde kendiniz yapmak istiyorsanız bunun için yazımızın devamını okumanız yeterli olacaktır. Merak etmeyin, gelin çiçeği yapmak düşündüğünüz kadarda zor bir şey değil. Bunun tam aksine anlattıklarımızı adım adım uyguladığınızda ne kadar kolay bir işlem olduğunu görecek ve hayalinizde çiçeği yapma fırsatını yakalamış olacaktınız.

Öncelikle seçtiğiniz çiçeklerin saplarının uzun olmasına özen gösterin ve gerçekçi duran çiçeklerden seçmeye özen gösterin. Çiçeklerinizi aldıktan sonra iki çeşit kurdele seçimi yapabilir veya kurdele yerine ipte kullanabilirsiniz. Kurdelenizi aldıktan sonra çiçeklerinizi bir buket haline getirip kurdele ile saplarından sıkıca bağlayın. Ve kurdelenin üzerini kapatmak için 5 cm genişliğinde güzel bir dantel kullanın. Daha sonra kullanmak istediğiniz tül ile buketin çevresini sarın ve süslemek için aldığınız objeleri tülün etrafına monte edin.
Eğer sade gelin çiçeği nasıl yapılır diye merak ediyorsanız onu da kısaca sizlerle paylaşalım; Böyle bir buket tasarlarken rengini tarzına göre seçmeniz doğru bir karar olacaktır. Eğer romantik tarzda olan bir gelin çiçeği istiyorsanız pastel ve daha uçuk renkler, pembe veya beyaz renkleri tercih edebilirsiniz. Renk seçimi sizin tarzınıza ve zevkinize bağlı olan bir şeydir. Daha canlı bir buket istiyorsanız size tavsiyemiz pembe, yeşil ve mor gibi renkleri kullanmanızdır. Eğer düğününüzde çarpıcı olmak ve öne çıkmak istiyorsanız büyük pembe ve kırmızı çiçekler kullanmanızı öneririz. Günümüzde her gelinin buketinde yeşil ve yeşilin tonlarında yapraklar kullanılır. Bunun sebebi gelin buketini daha canlı ve doğal göstermektir.

Gelin Çiçeği Nasıl Süslenir?

Gelin çiçeklerini faklı renk ve kurdeleler ile süsleyebilirsiniz. Eğer gelin çiçeğiniz romantik tarzda bir buketse bunu pembe bir tül ile süslemeniz doğru bir karar olacaktır. Kısaca anlatmak gerekirse:

 • Kurdelenizi çiçek demetine bağlayın ve sıkı bir düğüm atın
 • Tüm kurdeleyi dikkatli bir şekilde güzelce sarın
 • Kurdelenizde sarkan uçları yatay bir biçimde güzelce kesin
 • Farklı bir alternatif olarak açık renk çiçeklere pembe dantel kurdelede bağlanabilir
 • Kurdelenizi çiçeğinizin sapına iyice sarıp sabitleyin
 • Bu işlemleri yaparken dantelin kırışmamasına özen gösterin
 • Kurdelenin ucunu kesin ve hemen ardından bir iğne ile sabitleyin
 • Ve böylece çiçek süsleme işlemini bitirin. Dilerseniz evinizde bulunan renkli tüllerle ve dantel kurdelelerle de gelin çiçeğinizi süsleyebilirsiniz.

Gelin Buketinde Kullanılan Çiçek Çeşitleri

Gelin buketlerinde genellikle gül kullanılmakta. Ama siz gül kullanmak istemiyorsanız karşınız onlarca alternatif bulunuyor. Bukette kullanacağınız çiçekleri orkide, krizantem, şakayık ve ortanca gibi türlerin arasından seçebilirsiniz. Bu tür çiçekleri tamamlamak için okaliptüs ya da farklı yeşillikler kullanmanız halinde, buketiniz mükemmel bir görünüm kazanacaktır. Hatta belki de hayallerinizi süsleyen buketi yapmış olacaksınız.
Birçok gelin düğünlerinde kullandıkları buketi ömür boyu saklamayı tercih eder. Bu şekilde saklamayı düşüyorsanız kuru çiçekler seçmenizi öneririz. Gelin buketinde kullanılan kuru çiçekler genellikle papatya ve gül biri çiçeklerdir. Bunların dışında bazı ortanca çiçekleri de buketlere çok yakışmaktadır. Ebetten en önemli şey gelin buketinin gelinliğe yakışmasını sağlamaktır. Hem gelinliğe hem düğün tarzına ve konseptine uyum sağlaması bu anlamda çok önem taşır.

Sade gelinliklerde renk seçimi daha kolaydır. Gelinliğinizin rengine göre tek renk bir buket hazırlayabilirsiniz. Veya sade bir buket için beyaz ve tonlarında bir renk seçebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Derin dedi ki:

  evlenmek güzel. nasip olsun inşllah

 2. Jale dedi ki:

  Güzel . Teşekkür ederiz.

 3. Cisem dedi ki:

  Gerçekten çok iyi

 4. Seviye dedi ki:

  yeni evlenenleri tebrik eidyorum

 5. nişanlı kız dedi ki:

  Gelin çiçeği modelleri, gelinlikle uyumlu ve zarif bir şekilde seçilerek unutulmaz bir düğün için önemlidir.

 6. Dahi dedi ki:

  Gelin çiçeği modelleri, gelinin stilini tamamlayan ve özel günü daha da güzelleştiren önemli bir seçimdir.

 7. Marta dedi ki:

  çok güzel

BİR YORUM YAZ

Linkler  :  Şehirler Arası Nakliyat - Beylikdüzü psikolog -  Psikolog randevu -  Furkan Danacı - Teknoloji Haberleri - Yaşam haberleriGüvenilir takipçi satın alma - instagram takipçi satın al - tiktok takipçi satın alsmm panel -  instagram takipçi satın al - tanıtım yazısıinstagram takipçi satın al - Sohbet odaları