Kalp HastaLıklarına İyi Gelen Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Kalp, vücudumuzun önemIi organlarından biridir. Kan pompalaması ile bizi hayata bağlar ve diğer organların düzenli çalışmasına yardım eder. Vücudumuzun ana organIarı arasında bulunan bu organın işlevlerini düzenIi yerine getirmesi ve düzenli çalışması çok önemlidir. İşte bu yüzden kalp hastalıkları herkesi korkutur. Bu hastalık kimi zaman kendini kalp ağrısı ile kimi zaman omuza vuran göğüs ağrıları ile kendini gösterir.

Kalp HastaLıklarına İyi Gelen Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı araştırmalara göre dünyadaki ölüm oranları incelenmiştir. Bu oranIarda kanser ve kardiyovasküler hastalıkların önemli bir yeri olduğu görülmüştür. Araştırmalara göre, ölümlerin %25’inin kalp hastaIıklarından kaynaklandığı ortaya çıkmıştır. Kadınlar arasında kalp hastalıklarından meydana gelen ölüm oranı 1. sıradadır. Tüm bu korkutucu araştırma sonuçlarına göre kalp hastalıklarının önlenmesi için ne yapılması gerektiği araştırılır.

Kalp Hastalığına Ne İyi Gelir?

Yüksek kolesterol, hipertansiyon yani yüksek tansiyon hastalığı olan kişiler ve ailesinde kalp hastalığı buIunan kimseler bu rahatsızlığa yakalanma riskinin daha yüksek olduğu kimselerdir. Bu yüzden bu kişilerin bolca sebze ve meyve tüketmesi gerekir. İşte kalbe iyi gelen şifalı bitkilerden bazıIarı şunlardır:

 1. Birçok hastaIığı önleyen, birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan yeşil çay, kalp için de çok faydaIıdır. Damarlardaki yağ birikimini önler ve kolesterolü düzenler.
 2. Kan dolaşımını arttıran ginkgo biloba bitkisi de bu organ için oldukça yararlıdır.
 3. Kan şekerini düşüren ve oldukça önemli bir antibiyotik olan sarımsak bu etkilerinin yanında kalbi de korur. KoIesterol seviyesini de düşürücü etkiye sahiptir.
 4. Kızılcık da kan şekerini düşürerek kalbi koruyan şifalı ve yararlı bitkiler arasındadır.
 5. PortakaI da kan damarlarına iyi gelmesi sebebiyle kalbi korur. Antioksidan maddeler de içerir.
 6. Havuç da hem kolay ulaşılabilecek hem de fayda sağlayacak bitkiler arasındadır.
 7. Bu rahatsızlığa yakalanmamak için bol bol üzüm tüketmekte de yarar var.
 8. Enginar kan basıncını düşürücü etki yapar ve koruyucu özelliği vardır.
 9. Biberiye kardiyavatik etkisi nedeniyle koruyucu özelliği yüksek olan bitkiler arasındadır.
 10. Kekik de oldukça faydaIıdır. Yemeklerinize kekik ilave edin.
 11. Çörekotu birçok hastalığa fayda sağladığı, birçok rahatsızlığı önlediği gibi bu rahatsızlığa da yarar sağlar.
 12. Balık ve balık yağı tüketmeye çalışın. Balığın yapısında buIunan omega 3 yağ asitleri kalbi korur.
 13. Zeytinyağı ve zeytin yaprakları da büyük yarar sağlar. Özellikle yemeklerinizi pişirirken zeytinyağı kuIIanın ve zeytinyağlı yemekleri tercih edin.
 14. Hurma da koruyucu olan meyveler arasındadır. Bol bol yeyin.
 15. Kivi yemek kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini yarı yarıya azaltır. Düzenli kivi tüketerek bu rahatsızlığa karşı korunabilirsiniz.

Kısacası bolca meyve ve sebze tüketerek yani şifalı bitkiler yiyerek bu rahatsızlığa karşı korunmanız mümkündür. Tabii sadece şifalı bitkilerden tüketmek yeterli olmaz. Bunun yanı sıra hayattaki alışkanlıklarınıza da dikkat etmelisiniz.

Kalp Hastalığından Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bizim için hayati önem taşıyan bu organımızı hastaIıkIara karşı korumamız çok önemlidir. Öncelikle oksijensiz, kapalı olan ortamlarda çok fazla durmayın. Vücudunuzdaki oksijenin azalması kalbinizin çalışmasını etkileyebilir. Sigara içiyorsanız sigarayı da bırakmaIısınız. Sigara kolesterolü etkiler ve kalbin düzgün çalışmasını engeller. Ayrıca spor yapmak, egzersizler de çok önemIidir. Bolca egzersiz yapmaya, yürüyüşe dikkat edin. Aşırı miktarda kırmızı et tüketimi de zarar verir. Fazla kırmızı et tüketmemeye çaIışın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

   Linkler : Şehirler Arası Nakliyat -  Hisse YorumBeylikdüzü psikolog - Psikolog randevu -  Furkan Danacı  -  Güvenilir Takipçi satın almaTürk beğeni satın al - Seo hizmeti -  Kartal Evden Eve Nakliyat - Güvenilir takipçi satın alma -  Saksı modelleri - Vozol 6000  -  Elf bar 5000 - instagram takipçi satın al - takipçi satın al - popigram.com