Kıdem Tazminatı Hangi Durumlarda Verilir?

  • 17 Kasım 2023
  • 182 kez görüntülendi.
Kıdem Tazminatı Hangi Durumlarda Verilir?

Kıdem tazminatı hangi durumlarda verilir? Günümüzde Mersin avukat gibi pek çok hukuk bürosu kıdem tazminatı avukatı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Kıdem tazminatı söz konusu olması için belli sebepler ortaya çıkmalıdır. Kıdem tazminatı kanunda belirtilen şu durumlarda verilmektedir;

Bir işçinin yaptığı iş sebebiyle sağlığı bozulduysa kıdem tazminatı hakkı alabilir. Ancak işveren bu konuda talebi kabul etmiyorsa işçi kıdem tazminatı davası açabilir.

İşveren işçiye işi ile ilgili yanıltıcı bir bilgi verdiyse kıdem tazminatı alma hakkı ortaya çıkar.

İşçi maaşını, fazla mesai ücretini ve hak ettiği diğer ücretleri alamazsa iş akdini bitirerek kıdem tazminatı almaya hak kazanabilir.  Ayrıca çalışma primlerinin eksik yatırılmasında da kıdem tazminatı hakkı ortaya çıkar.

İşçinin çalıştığı işyeri yer değiştirdiyse ya da işçi başka bir yerde görevlendirildiyse olumsuz etkilendiğinden işi bırakma hakkı vardır. Bu durumda işçi kıdem tazminatı almaya hak kazanabilir.

İşyerinde iyi niyetli olarak görülmeyecek değişiklikler de dahil statü değişikliği, bölüm değişikliği gibi durumlarda işçi  işten ayrılarak işverenden kıdem tazminatı isteyebilir.

İşveren, diğer çalışanlar, müşteriler ya da başka biri tarafından işçi cinsel tacize uğradığında, hakarete uğradığında, tehdit edildiğinde haklı bir gerekçeyle işten ayrılabilir ve kıdem tazminatı alabilir.

Yasal bir zorunluluk olan askerlik durumunda işçiler işi bıraktığında kıdem tazminatı almaya hak kazanabilirsiniz.

İşçi hayatını kaybederse kıdem tazminatı alma hakkı ortaya çıkar.  Kıdem tazminatı ölüm durumunda yasal varislere de hak olarak verilir. Mersin boşanma avukatı sayfasını da isterseniz ziyaret edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Linkler  :  Şehirler Arası Nakliyat - Beylikdüzü psikolog -  Psikolog randevu -  Furkan Danacı - Teknoloji Haberleri - Yaşam haberleri - Super clone watchGüvenilir takipçi satın alma - instagram takipçi satın al - tiktok takipçi satın alsmm panel -  instagram takipçi satın al - tanıtım yazısı - Sohbet odaları - İstanbul masöz