Lazer Epilasyon Nedir ? Sıkça Sorulan Sorular

Laser epilasyonu güzellik merkezi olarak tanımlanan ve doktorlar tarafından işletilen sağlık kurumlarında yaptırabilirsiniz. Dermatoloji uzmanları, plastik cerrahi uzmanları yada medikal estetisyen hekimler bu merkezleri kurma yetkisine sahiptirler.Sadece ruhsatlı çalışan bu merkezler laser lazer epilasyon uygulamaları yapabilmektedirler.

  • 04 Haziran 2020
  • 758 kez görüntülendi.
Lazer Epilasyon Nedir ? Sıkça Sorulan Sorular

Sizler için lazer epilasyon nedir? Bu konuyla ilgili sıkça sorulan sorular nelerdir? konularını ele alacağız. En önemli ayrıntı ise, kuaför ya da güzellik salonlarında ehliyetli olmayan kişilere bu uygulamaların yaptırılmamasıdır. Çünkü bu kuruluşların laser kullanma yetkisi yoktur.

Lazer teknolojisi güvenli midir?

Tıbbın önemli teknolojik buluşlarından olan laser son 30-40 yıldır gelişerek bir çok alanda (göz ameliyatlarından diş dolgusuna kadar) güvenle kullanılmaktadır.B u kullanım alanlarından bir yenisi de lazer epilasyondur. Doğru vakada doğru doz seçilerek güvenli kullanım sağlanır. Lazerin birikici etkisine(Kanser yapıcı) rastlanmamıştır. FDA (Amerikan gıda ve ilaç dairesi) onaylı cihazlar ABD ‘den İngiltere’ye, Avustralya’ya kadar birçok gelişmiş ülkede kullanılmaktadır.

Lazer epilasyon cihazı nasıl epilasyon yapar?

Lazer epilasyon cihazı nasıl epilasyon yapar? Laserin epilasyon yapma mekanizması; milisaniyelik atışlarla cilde uygulanan laser ışını, çevre dokuya zarar vermeden cildi geçerek geçici olarak kıl kökünde yoğunlaşır, burada ısı oluşturur ve kıl kökünü tahrip eder. Kıl kökü kıl üretme kabiliyetini kaybeder.

Lazerin geleneksel yöntemlere üstünlüğü nedir?

Tüm dünyada yaygın kullanımı ile elde edilen deneyimler, Lazerin diğer yöntemlerle kıyaslanamayacak kadar güçlü olduğunu kanıtlamıştır. Kalıcı olması, yok denecek kadar az acı oluşturması caziptir. Kısa sürede büyük alanlarda uygulanabilmesi, özel bakım gerektirmemesi diğer üstün özellikleridir

Lazer epilasyon nasıl uygulanır?

Tedavi edilecek alan temizlenir. Bu bölgedeki uzun kıllar kısaltılır. Lazer enerjisi deriden geçip tüy folikülündeki pigment tarafından emilir. Saniyeden daha kısa sürede tedavi edilen kıl kökleri etkisiz hale getirilir. Tedavi edilecek alanın genişliğine bağlı olarak işlem birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir. Tedaviden sonra, en fazla bir birkaç gün içinde kıllar kendiliğinden dökülür .İşlemden hemen sonra günlük aktivitelere başlanabilir.

Neden birden fazla seans gerekmektedir?

Vücudumuzdaki kılların, doğum, gelişme ve ölüm gibi farklı yaşam evreleri vardır. Aynı bölgede farklı evredeki kıllar bir arada bulunmaktadır. Kılın lazere en duyarlı olduğu evreyi bulmak için , laser uygulaması belli aralıklarla tekrarlanmalıdır. Seans sayısı kişiden kişiye ve aynı kişide farklı bölgelerde değişmektedir.

Lazer epilasyonun alternatifi var mıdır?

Peki lazer epilasyon uygulamasının alternatifi var mı? Evet , kalıcı olmayan traş, tüy dökücü kremler, ağda gibi metotlar alternatif yöntemlerdir .İğneli epilasyon kalıcı bir yöntemdir fakat ağrılıdır ,uzun zaman alır.,Geniş alanlarda uygulama zordur. Yapana çok bağımlıdır ve doğru uygulanmazsa leke bırakma ihtimali fazladır.

Laser epilasyon öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Uygulamadan en az 1 ay öncesine kadar ağda, cımbız gibi yöntemlerle kıllar kökünden yolunmamış olmalıdır. Son Bir, bir buçuk ay içinde solaryuma gidilmemiş, güneş banyosu yapılmamış olmalıdır. Deri uygulama esnasında bronz olmamalıdır. Bayanlarda adet döneminde uygulama ağrılı olabileceğinden tercih edilmez.

Lazer epilasyon esnasında ne olmaktadır?

Lazer epilasyon cihazı lazer ışınlarını oluşturarak el aletine gönderir. El aleti yardımı ile bu enerji istenilen boyuttaki deri bölgesine aktarılır. Enerji kıl tarafından tutulur. Kıl kökünde çok kısa süreli 65 C kadar ısı oluşur. Buda kıl kökünü bir daha kıl oluşturmayacak şekilde tahrip eder. Uygulama sonrası bölgeye nemlendirici özel kremler uygulanmaktadır. Aşırı kızarıklık oluşursa soğuk kompres aralıklı ve kısa süreli uygulanmalıdır.

Lazer epilasyon ağrısız mıdır?

Peki lazer epilasyon ağrısız mı? Hem evet hem hayır. İlk atışlarda hafif bir ağrı yanma, batma hissi olabilir. Daha sonraki atıllarda bu his çoğunlukla kaybolur. Çoğu hasta bunu iç çamaşırın lastiğinin çarpma hissi gibi tanımlamaktadır. Çok ağrı duyulursa seans öncesi anestezik krem uygulaması yapılabilir.

Alexandrite laser nedir?

Alexandirate laser 755 nanometre dalga boyundaki ışınlardan oluşmaktadır. Bu dalga boyu kılın yapısında bulunan melanin pigmenti(siyah boya maddesi) tarafından yoğun şekilde emilen ışın demetlerini içermektedir. Bu sayede lazer epilasyonla amaçlanan kıl kökü tahribatı sağlanabilir. Alexandrite laser ışınları diod ve Nd-yag laserlere göre melanin pigmenti tarafından daha yoğun emilmektedir. Bu durum epilasyon için avantaj sağlamaktadır.

Pulse süresi ne anlama gelmektedir?

Bu özellik enerjinin zamana yayılarak cilde uygulanması anlamına gelir. Etkin dozları cilt tipine göre ayarlanabilmesi bu özellik sayesinde olmaktadır.Böylece cilde zarar vermeden kıl kökü güvenli bir şekilde tahrip edilebilmektedir. Uzun pulse süreleri koyu ciltlere uygulama imkanı sağlamaktadır.

Kaç seans gereklidir?

Peki lazer epilasyonda tüylerin yok olması için kaç seans gerekmektedir? Lazer enerjisi sadece büyüme dönemindeki kıllara etki ettiğinden ortalama 6-8 seans tekrarı gerekli olmaktadır. Seans sayısı kişisel farklılıklar gösterebilir. Seans aralıkları bölgeye ve kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 45 gündür.

Sonuçlar kalıcı mıdır?

Yeni jenerasyon lazer uygulamaları 1990 lı yılların sonundan beri etkin olarak uygulanmaktadır. Şayet uygulanan bölgede başarılı sonuç alınmışsa bu sonuç sonraki zaman içinde de devam etmektedir. Aksini iddia eden bildiriler yoktur. Bu sebeple laser epilasyon kalıcı bir yöntem olarak kabul edilmektedir.

Lazer Epilasyon Uygulanan bölgede deriye hasar verir mi?

En çok sorulan sorulardan bir tanesi de lazer epilasyon uygulanan bölgede deriye zarar verir mi? Şeklindedir. Genel anlamda deride bir hasar oluşmaz. Sadece uygulanan bölgede geçici bir kızarıklık, kıl diplerinde hafif şişlik oluşabilir. Bu saatler içinde kaybolur. Nadiren birkaç gün sürebilir. Bölgeye kısa süreli soğuk uygulaması ve özel nemlendirici kremler problemi genellikle çözer. Çoğunlukla evde bir iki gün krem uygulaması devam ettirilir. Çok hassas ciltlerde yada yüksek doz lazer uygulamalarında yüzeysel kabuklanma gözlenebilir. Çoğunlukla bu kabuklanma günler içinde özel krem uygulamaları ile kaybolur.

Hormon bozukluğu olan kadınlarda laser epilasyon yapılır mı?
Hormon bozukluğunun en sık karşılaştığımız sebebi; polikistik over sendromu diye tanımladığımız aşırı tüylenme ve adet düzensizlikleri ile birlikte görülen hastalıktır. Böyle bir hastalık varsa tedavisinin başlanması ve oluşmuş olan kılların lazer epilasyonla yok edilmesi en doğru yoldur. Tüm hormon bozukluklarında tıbbi tedavi öncelikli yapılmalıdır. Var olan tüyler laser epilasyonla yok edilir.

Gebelik döneminde laser epilasyon yapılır mı?
Hamilelik döneminde lazer epilasyon yapılmasını önermiyoruz. Bu dönemde değişen hormonal denge nedeniyle başarı oranı düşmektedir. Vucuttaki ödem sebebiyle işlem daha ağrılı olabilmekte ve yüksek düzeydeki bazı maddeler pigmentasyonda artışa buda leke ve yanık riskinde artışa sebep olabilmektedir. Bebek üzerine gösterilmiş yada bilinen bir yan etkisi yoktur. Bu sebeplerden gebelere uygulama yapmayı önermiyoruz.

Erkeklerde lazer epilasyon yapılır mı?
Erkeklerde artan oranlarda laser epilasyonu tercih etmektedir. Uygulamada sakınca yoktur.

Laser epilasyon ekonomik midir?
Evet klasik yöntemlere göre uzun dönem düşündüğünüzde hem ekonomik hem de pratiktir.

Seans aralıkları nasıl olmalıdır?
Laserlerde en etkin tedavi aralığı 45 gündür.Mavi ışık (ppx) bunlardan farklı bir sistem olup 30 günde bir uygulanmaktadır.

Tedavi sonrasında iz kalır mı?
Lazer epilasyon uygulaması sonucu ciltte kızarıklık görülmesi beklenen bir durumdur. Normalde uygulamayı takip eden bir kaç saat ila birkaç gün içerisinde tamamen kaybolur. .Hemen epilasyonun ardından kişinin güneşlenmesi veya solaryuma girmesi, kalıtımsal pigmentasyon problemi bulunması gibi özel durumlarda ciltte açık veya koyu renklenmeler görülebilir. Genel olarak bu vakalar geçicidir ve zaman içerisinde geride hiçbir iz bırakmadan kaybolur.

Sedef hastalarında laser epilasyon yapılabilir mi?
Sedef plaklarını artırabileceği yönünde bilgiler vardır. Yapılmaması doğrudur.

Genel olarak alıntıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ

Linkler  :  Şehirler Arası Nakliyat - Beylikdüzü psikolog -  Psikolog randevu -  Furkan Danacı - Teknoloji Haberleri - Yaşam haberleri - Super clone watchGüvenilir takipçi satın alma - instagram takipçi satın al - tiktok takipçi satın alsmm panel -  instagram takipçi satın al - tanıtım yazısı - vp satın algüvenilir takipçi satın almahaber yazılımıSohbet odaları  - İstanbul masöz