Öksürüğe hangi bitkiler iyi gelir ?

Öksürük tek başına bir hastalık değildir. Çoğunlukla, boğaz ve akciğer rahatsızlıkları öksürüğe sebep olmaktadır.

Öksürüğe hangi bitkiler iyi gelir ?

Öksürük tek başına bir hastalık değildir. Çoğunlukla, boğaz ve akciğer rahatsızlıkları öksürüğe sebep olmaktadır. Bu hastalıkların başında bronşit, astım, verem gibi akciğer rahatsızlıkları ve boğaz iltihabı, balgam, ses telleri rahatsızlıkları gibi boğazlarda görülen hastalıklar gelir. Ayrıca kalp hastalıkları ve sigara içmek yine öksürük sebebidir.

Elbette tedavi öksürüğe sebep olan hastalığa göre yapılmalıdır. Bu amaçla gerekli teşhis ve tedavi mutlaka bir hastanede yapılmalıdır.

Bunun yanında evde öksürüğe karşı ne tür yöntemler uygulanabilir derseniz aşağıda belirtilen şifalı birkileri kullanabilirsiniz.

 • Pekmez içine bir miktar tereyağı katılır. Yağı eriyinveye kadar ısıtılır ve sabah akşam içmeye devam edilir.
 • Patlıcan çiçekleri kaynatılır ve tatlandırılarak içilir. Çiçeklerin kuru veya yaş olması farketmez.
 • Turp oyulur, oyuğa bir kaşık bal konur. Bir gün beklenir. Oyukta biriken ballı sıvı içilir. Siyah turp kullanılması önerilir.
 • Balla tatlandırılmış öksürükotu çayı içilir.
 • Kara turp rendelenir, bal ile karıştırılır. 2 saat kadar beklenir. Turpun biriken suyu  1 kaşık içilir.
 • Okaliptus çayı içilir.
 • Kaynatılmış salep üzerine zencefil eklenerek içilir.
 • Eğer öksürük balgamdan kaynaklanıyorsa balgam söktürücü terkipler uygulanır. Bunlar; ballı limon suyu içilir. Ballı zencefil macunu yenir, adaçayı ve ıhlamur çayı içilir. Bir bardak suya 2 çay kaşığı çörek otu atılır ve 5 dakika kaynatılır, ılıyınca içilir.

Yukarıdaki yöntemlere daha bir çok yöntem eklenebilir. Ancak biz burada kolay bulunabilir ve kolay uygulanabilir olanları aldık.

Öksürük için zencefil ve bal en çok başvurulan şifa kaynaklarıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Aktar dedi ki:

  Ihlamur çayı Öksürük nasıl geçer dendiğinde akla gelen ilk formül sıcak bir ıhlamur çayı tüketmektir.

BİR YORUM YAZ

   Linkler : Şehirler Arası Nakliyat - Beylikdüzü psikolog - Psikolog randevu -  Furkan Danacı - Türk beğeni satın al - Güvenilir takipçi satın alma -  Saksı modelleri  -  instagram takipçi satın al  -  takipçi satın al  -  popigram.com - smm panel -  instagram ücretsiz takipçi hilesi - tanıtım yazısı