Sanal Sunucu Nedir, Server Çeşitleri Nelerdir?

Sanal Sunucu Nedir, Server Çeşitleri Nelerdir?

Sanal sunucu, fiziksel sunucularla benzer özelliklere sahip fakat sanal ortamlardan erişim sağlanan sunuculardır. Bu sunucular, işlem yürütme ve depolama merkezi olarak kullanılır. Sanal ortamda yer aldıkları için fiziksel sunucularla benzer özelliklere sahip birden fazla sunucu oluşturmaya olanak tanırlar. Sanal sunuculara internet üzerinden erişilebilir ve çeşitli amaçlarla kullanılabilirler. Sanal sunucu kullanımının en yaygın sebepleri; veri depolama ve web sunucusu hizmetidir. İşletim sisteminden en yüksek verimi almayı sağlayan sanal sunucular, bağımsız özellikleriyle yüksek performans ve az maliyet sunabilirler.

Sanal Sunucu Nedir?

Sanal sunucu nedir sorusu bu sunucuların yaygınlaşmasıyla günümüzde sıklıkla karşılaşılan bir soru haline gelmiştir. Sanal sunucu; pek çok bağımsız işletim sistemini bir arada bulunduran ve kaynak kullanımında verimi artıran bir sunucu çeşididir. Fiziksel sunucularla benzer özellikler taşımalarına rağmen, birden fazla sunucuyu bir arada bulundurmaları sebebiyle fiziksel sunuculardan farklılaşırlar. Sanal sunucular bir veri merkezinde ya da bulutta yer alırlar. Sanal sunucular kullanıcılar tarafından kontrol edilebilir özellikleriyle işletmelere büyük avantaj sağlarlar. Kurulumu oldukça kolay olan sanal sunucular sayesinde, sunucu yöneticileri sistem üzerinde çeşitli değişiklikler yapabilir ve web sitelerinin özelliklerini geliştirebilirler.  Sanal sunucular özel bir sunucu gibi çalışırlar ve farklı yazılımlarla birlikte çalışabilirler.

Sanal Sunucu Ne İçin Kullanılır?

Oldukça popülerleşen sanal sunucular, web sitelerinin daha az çaba ile daha yüksek performans almasını sağlar. Sanal sunucuların kullanıcılara sağladığı benzersiz faydalar vardır. Bunlar:

  • Birden çok sunucu yerine tek sunucu kullanılarak tasarruf sağlanır.
  • Her kullanıcının kendine ait depolama alanı ve bant genişliği bulunur.
  • Ortaya çıkabilecek hatalardan ve güvenlik problemlerinden diğer makineler etkilenmez.
  • Daha uygun maliyetle yüksek performans sunarlar.
  • Güvenlik önlemleri daha yüksektir.
  • Testler iş akışını etkilemeden gerçekleştirilebilir.
  • Kolay yönetilme imkanı sağlar.

Fiziksel sunucularla yapılan bütün işlemler sanal sunucularla da yapılabilir. Sanal sunucular, şirketlerin donanım ve enerji maliyetlerini azaltabilir. Maliyet artırıcı unsurlar bulundurmaması sebebiyle, sanal sunucular web siteleri tarafından sıklıkla tercih edilir. Sanal sunucular sayesinde dosyalara uzaktan erişim sağlanabilir ve bu durum şirketlere hız kazandırılabilir.

Sanal Sunucu Çeşitleri Nelerdir?

Sanal sunucuların VPS ve VDS gibi farklı çeşitleri bulunur. VPS; sanallaştırılmış özel sunucu demektir ve ayrı bölümlerin sanal sunucu gibi davrandığı sanal sunucu çeşididir. Bu sanal sunucu türü, ortak kullanıcıların birbirinden bağımsız olarak RAM ve disk kullanımına izin verir. VPS sunucuları, uygulama geliştirme ve test etme amacıyla tercih edilirler. VDS ise adanmış sanal sunucu anlamına gelir. Bu sunucu; web uygulaması geliştirme, saklama ve dağıtım için tercih edilir. Yüksek performans sunan VDS sunucuları ziyaretçi sayısı yüksek web siteleri tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

Sanal Sunucu ve Fiziksel Sunucu Arasındaki Fark Nedir?

Sanal sunucu vs fiziksel sunucu karşılaştırması yapıldığında, kişilerin bu sunucular arasından tercih yapması daha kolay bir hale gelir. Sanal sunucuların kullanımının artışı, fiziksel sunucuların sayısını azaltmış ve maliyet düşüşü sağlamıştır. Fiziksel bir sunucunun bulunduğu ortamı değiştirmek çok risklidir fakat sanal sunucularda taşıma işleminde çok fazla risk bulunmaz. İş yükü fazla olan ve büyük hedefleri olan işletmeler için sanal sunucuları kullanmak çok mantıklı olmayabilir. Sanal sunucular, küçük yapılar için daha uygundur. Büyük ve sürekli verilerin işlenebilmesi için fiziksel sunucuları tercih etmek daha doğru bir yoldur. Sanal sunucuların yönetimi, fiziksel sunuculara göre oldukça kolaydır. Sanal sunuculara uzaktan erişim sağlanabilir fakat fiziksel sunucularda böyle bir işlem mümkün değildir. Sanal sunucularda ortaya çıkan hataları düzeltmek fiziksel sunuculara göre çok daha kolaydır. Fiziksel sunucuların yönetimi için alanında uzman kişilerle çalışmak gerekir. Bir hata ya da problemle karşılaşıldığında fiziksel sunucuları eski haline getirmek büyük bir zaman kaybına yol açabilir. Fiziksel sunucular sürekli bir bakıma ihtiyaç duyar ve bu bakımların uzmanlar tarafından yapılması gerekir. Sanal sunucularda böyle bir ihtiyaç yoktur. Bu nedenle daha az maliyetle yüksek performans sağlayabilirler.

https://www.aysima.com/

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. webmaster dedi ki:

    teşekkürler

BİR YORUM YAZ

Linkler  :  Şehirler Arası Nakliyat - Beylikdüzü psikolog -  Psikolog randevu -  Furkan Danacı - Teknoloji Haberleri - Yaşam haberleri - Super clone watchGüvenilir takipçi satın alma - instagram takipçi satın al - tiktok takipçi satın alsmm panel -  instagram takipçi satın al - tanıtım yazısı - Sohbet odaları - İstanbul masöz