Akrilik Bant İçin Eksiksiz Kılavuz

  • 13 Haziran 2022
  • 484 kez görüntülendi.
Akrilik Bant İçin Eksiksiz Kılavuz

Akrilik bant nedir konusunu özellikle iş yerine sıklıkla bant kullanan kişilerin merak ettiği konulardan biridir. Akrilik yapıştırma özelliği ile üretilen özel bir banttır. Daha çok naylon, plastik yüzeylerde kullanılabilmesi için üretilmiştir. Güçlü tutuculuk özelliği ve oldukça hızlı bir şekilde yapışmasıyla normal bantlara göre çok daha fazla avantajı vardır. Bonabant Akrilik bant güçlü olduğu için el aracılığıyla koparılması da bir o kadar zordur. Pek çok bant kesme aleti ya da makas ile kolay bir şekilde kesilir.

Çift Taraflı Bant Nasıl Kullanılır?

İlk olarak çift taraflı bandın kullanılacağı obje ve yüzey hazırlanmalıdır. Eğer gerekliyse alanın temizliği yapılmalıdır. Objenin neresine yapıştırılacaksa en iyi şekilde seçilmelidir. Çünkü güçlü bir bant olduğu için yerinden kolay çıkarılmayacaktır. Objenin ağırlık noktası hesaplandıktan sonra yatay ya da dikey şekilde yapıştırılabilir. Akrilik bant üzerinde olan silikonlu çıkarılır ve objeye yapıştırılır. Silikonlu kağıt çıkarıldıktan sonra hemen yapıştırılmalıdır. Havayla teması önlenmelidir. Yapıştırıldıktan sonra sıvama işlemi yapılmalıdır ki herhangi bir hava kabarcığı oluşmasın. 

Ayrıca Beyaz Eşya ve Camdan Koli Bandı İzi Nasıl Çıkartılır? Yazımıza da mutlaka göz atın.

Kullanım Yerleri

Akrilik silikon bant ne işe yarar konusuna bakılacak olursa belirli yüzeylerin birbiriyle yapışması için kullanılır. Akrilik bant daha çok plastik, ahşap, seramik, duvar, cam, karton, sünger, ambalaj, mobilya, kauçuk ve metal alanlarda kullanılır. Dayanıklı bir bant olduğu için aslında kullanım alanları da çok geniştir. Kimyasal maddelerin bantla etkileşiminde bile herhangi bir bozulma ya da yıpranma görülmez.

Son Zamanlarda Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

Akrilik bandın son zamanlarda bu kadar fazla popüler olmasının sebebi hem çok fazla alanda kullanılması hem de güçlü tutuculuğu sayesinde uzun süre kullanılmasıdır. Aynı zamanda akrilik bant yüksek ve düşük sıcaklıklarda da kullanılır. Akrilik bandın kullanıldığı bölgeler kolay bir şekilde birbirinden ayrılmaz. Özellikle çift taraflı bant olarak tercih edildiği zaman özel maddeler dışında kendi kendine hiçbir şekilde olduğu yerden çıkmaz.

Peki Doğru Akrilik Bant Nasıl Seçilir?

Akrilik bant özelliklerine bakarak en doğru bant seçimi yapılmalıdır. Akrilik bantlar +32 derece ila +140 derece arasına dayanıklıdır. Aynı zamanda nemli olan ortamlarda sızdırma yapmaz ve rahatlıkla kullanılır. Oksidasyona ve güneş ışınlarına karşı oldukça güçlüdür. Aynı zamanda akrilik bantlar diğer bantlara göre belli durumlarda daha ekonomik olabilir. Bu özelliklere bakarak doğru akrilik bant seçimi yapılır.

Yapıştırdığınız Yüzeyin Maddesi

Akrilik bantta yapıştırılan yüzeyin maddesinin aslında çok önemi yoktur. Çünkü mobilya, metal, plastik, kauçuk, cam, duvar vs. pek çok yüzeye yapışır. Burada önemli olan yüzeyin temiz olması ve pütürlü olmamasıdır. Eğer yüzey pütürlüyse akrilik bantta hava boşlukları oluşacaktır. Hava boşlukları ise banttın işlevini düşürür ve yapışkanlığını azaltır. Ayrıca akrilik bant şeffaf ve plastik bir reçineden yapılmaktadır. O yüzden sağlam yapışkan özelliğiyle öne çıkmaktadır.

Yüzeylerin Uyumluluğu

Özellikle çift taraflı akrilik bant kullanılacaksa iki tarafın yüzeyinin uyumlu olması gerekir. Düz bir zemin üzerine yapıştırıldığı zaman herhangi bir sorun olmasa da farklı ve pürüzlü yüzeylerde sorun oluşturabilir. Akrilik bant ne kadar güçlü bir şekilde yüzeye yapışırsa işlevini de o kadar güçlü yapacaktır.

Sıcaklık Değerleri

Akrilik bant çok yüksek derecelere çıkabilen yüzeylerde de işlev görür. 32 derece ila 150 derece arasında olan her türlü yüzeye kolay bir şekilde yapışır.

Diğer Koşullar

Bandı Tutmak İçin Ne Kadar Zamana İhtiyacınız Var?

Akrilik bandı yüzeye yapıştırmak için beklememek gerekir. Üzerindeki silikonlu kağıt çıkarıldıktan sonra direkt olarak yüzeye yapıştırılmalıdır. Akrilik bant genel olarak kalıcı bir çözümdür.

Bant Uygularken ve Sonrasında Nelere Maruz Kalacak?

Bant uygularken havayla mümkün olduğunca az temas etmelidir. Boşluk oluşturmadığı sürece yüzeye yapıştıktan sonra herhangi bir kir, UV ışın, su, nem, sıcak, soğuk gibi etkenlerden etkilenmez ve bozulma gözlemlenmez.

Uygulamanın Çalışması İçin Bandın Belirli Bir Kalınlıkta Olması Gerekiyor Mu?

Akrilik bant bir yere yapıştırılacağı zaman herhangi bir aydınlık ya da karanlık durumuna bakılmaz. Her durumda rahat bir şekilde kullanım sağlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Linkler  :  Şehirler Arası Nakliyat - Beylikdüzü psikolog -  Psikolog randevu -  Furkan Danacı - Teknoloji Haberleri - Yaşam haberleriGüvenilir takipçi satın alma - instagram takipçi satın al - tiktok takipçi satın alsmm panel -  instagram takipçi satın al - tanıtım yazısı - Sohbet odaları