Alzheimer Hastalığına İyi Gelen Dualar, Zikirler ve Ayetler

 • 19 Mayıs 2023
 • 1.922 kez görüntülendi.
Alzheimer Hastalığına İyi Gelen Dualar, Zikirler ve Ayetler

Alzheimer hastalığına okunabilecek Türkçe ve Arapça dualar:

Türkçe Dua: “Allah’ım! Rahmet ve şifanın kaynağı Sensin. Alzheimer hastalığından muzdarip olan kişilere şifalar ihsan eyle. Onların acılarını hafiflet, unutma ve hatırlama güçlüğünü gider. Onları sana yakın tut ve sevdikleriyle anılarını paylaşmalarına yardımcı ol. Şifanı ve merhametini dileyerek sana yöneliyoruz. Dualarımızı kabul buyur, ey merhametlilerin en merhametlisi.”

Arapça Dua: “اللهم! أنت مصدر الرحمة والشفاء. أعط الشفاء للذين يعانون من مرض الزهايمر. اخفف عنهم معاناتهم، وأزل صعوبة النسيان والتذكر عنهم. ابقهم قريبين منك، وساعدهم على مشاركة ذكرياتهم مع أحبائهم. نلجأ إليك بالدعاء لكي تمنحنا الشفاء والرحمة. أقبل دعواتنا يا أرحم الراحمين.”

Bu duaları Alzheimer hastalığına sahip olan sevdikleriniz veya hastalar için okuyabilir ve onların şifa bulmasını dileyebilirsiniz. Unutmayın, dua etmek ve sevgi dolu bir yaklaşım sergilemek her zaman önemlidir.

Alzheimer hastalığına iyi gelen ve zikredilmesi önerilen bazı esmalar aşağıda verilmiştir:

 1. El-Hafîz” (الحفيظ): Bu isim, Allah’ın her şeyi koruyup gözetmesini ifade eder. Alzheimer hastalığından muzdarip olan kişiler için Allah’ın korumasını ve gözetimini dilemek amacıyla bu ismi zikredilebilir.
 2. El-Mu’tî” (المعطي): Bu isim, her türlü rızık ve iyiliği veren Allah’ı ifade eder. Alzheimer hastalığından etkilenen kişiler için sağlık, huzur ve şifa dilemek amacıyla bu ismi zikredilebilir.
 3. El-Muhyî” (المحيي): Bu isim, hayat veren ve canlandıran anlamına gelir. Alzheimer hastalığından kaynaklanan hafıza ve zihinsel işlevlerin canlanmasını ve yeniden dirilişini dilemek için bu ismi zikredilebilir.
 4. El-Kâfi” (الكافي): Bu isim, ihtiyaçları tam anlamıyla karşılayan Allah’ı ifade eder. Alzheimer hastalığından muzdarip olan kişiler için Allah’ın her türlü ihtiyaçlarını karşılamasını ve eksikliklerini tamamlamasını dilemek amacıyla bu ismi zikredilebilir.
 5. El-Mücîb” (المجيب): Bu isim, duaları kabul eden ve icabet eden Allah’ı ifade eder. Alzheimer hastalığına sahip olan sevdikleriniz için şifa ve rahmet dileklerinizi Allah’a iletmek amacıyla bu ismi zikredebilirsiniz.

Bu esmaları Alzheimer hastalığına sahip olan kişiler veya onlar için dua edenler zikredebilir. Ancak unutmayın ki esmaların kullanımı, tedavi veya tıbbi yöntemlerin yerini tutmaz. Herhangi bir sağlık sorunuyla ilgili olarak mutlaka bir uzmana danışmak önemlidir.

Alzheimer hastalığına iyi gelen kuran ayetleri: Bu ayetlerin okunması, hastaların rahatlamasına ve şifa bulmasına yardımcı olabilir…

 1. “Ve nünezzilü minel-Kur’âni mâ huve şifâun ve rahmetun lil-mü’minîn.” (İsra Suresi, 17:82) – “Biz, Kur’an’dan müminlere şifa ve rahmet indiririz.”
 2. “Ve izâ meriztü fehuve yeşfîn.” (Şuara Suresi, 26:80) – “Hastalandığımda O bana şifa verir.”
 3. “Ve izâ se’eltüm men huve ahsanu feinne Allahen hayrun bi’shâ’ihî.” (Yunus Suresi, 10:109) – “En iyisi kimdir diye sorduğunuzda, şüphesiz Allah, bütün varlıkların en hayırlısıdır.”
 4. “İnnemâ emruhu izâ eradşey’en yekûle lehu kün fe yekûn.” (Ya-Sin Suresi, 36:82) – “Emri, bir şeyi dilediği zaman sadece ona “ol” der, o da hemen oluverir.”
 5. “Ve izâ maridtu fehuve yeşfîn.” (Şifa Suresi, 26:80) – “Hastalandığımda O bana şifa verir.”

Bu ayetlerin Alzheimer hastalığına sahip olan sevdikleriniz veya hastalar için okunması, onların rahatlama ve şifa bulma süreçlerine destek olabilir. Ancak yine de unutmayın ki Kuran ayetleri bir tedavi yöntemi değildir ve herhangi bir sağlık sorunuyla ilgili olarak bir uzmana danışmak önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Sinem dedi ki:

  güzel yazı … bilgilendirme için teşekkürler…

BİR YORUM YAZ

Linkler  :  Şehirler Arası Nakliyat - Beylikdüzü psikolog -  Psikolog randevu -  Furkan Danacı - Teknoloji Haberleri - Yaşam haberleri - Super clone watchGüvenilir takipçi satın alma - instagram takipçi satın al - tiktok takipçi satın alsmm panel -  instagram takipçi satın al - tanıtım yazısı - Sohbet odaları - İstanbul masöz