Aralıklı Oruç Diyetinin Faydaları Nelerdir?

  • 08 Mayıs 2023
  • 248 kez görüntülendi.
Aralıklı Oruç Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Aralıklı oruç diyetinin faydaları nelerdir? Aralıklı oruç birden çok türde uygulanabilir yöntemi vardır. Vücut sizi ortalama 14 saat sonra otofaji durumuna sokar. Hedefimiz otofaji durumuna girmek olduğu için bunun türleri olması da doğaldır. Sıkça kullanılan türlerden bahsedelim.

Günde 16 saat aç kalıp 8 saat yediğimiz aralıklı oruç düzeni, en çok uygulanan düzendir. Aç kalma periyodu süresince kalorisiz olacak şekilde çay, kahve su içebilirsiniz. Orucu uykuya tutturabilirsiniz. Amaç sadece vücuda 16 saat besin sokmayıp, 14. saatte başlayan otofajiden 2 saat faydalanmaktır. Genelde kahvaltı hayatınızdan çıkarılarak 12:00 – 20.00 şeklinde ya da 09:00 – 17:00 şeklinde uygulanabilir. Ankara diyet yemek sitesi üzerinden daha çok bilgi de alabilirsiniz.

Haftada 5 gün normal beslenilip 2 gün minimal düzeyde beslenmeli aralıklı oruç düzeni. Bu düzende haftanın 5 günü normal bir şekilde beslenirsiniz. Sadece peş peşe olmayacak şekilde haftanın 2 günü aldığınız kaloriyi 500 civarına düşürür ve 2 gün aç kalırsınız. Bu 2 gün yine 16-8 şeklinde beslenecek ve 500 kalori bandını aşamayacaksınız. 1 simit 250 kalori eder. Bunu uygulamak biraz zordur ama bazı insanlar bu düzenle rahat ederler. Kendinize uygun düzeni seçmek sizin sorumluluğunuzdur.

Günde 1 öğün aralıklı oruç düzeni. Bunda 24 saatte bir yemek yenir. Aralıklı oruç düzenleri arasında en zor düzenlerden biridir. Yine doktorunuzla birlikte süreci takip edebilir ve gerekli besinleri tek öğünde alacak şekilde menü düzenlenerek kullanılabilir.

Aralıklı Oruç Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Asıl sorumuza geçelim. Aralıklı oruç diyetinin faydaları nelerdir? Uygulanabilirliği en yüksek beslenme biçimidir. Hayatınıza dahil olup 2 hafta içerisinde alıştığınız ve size zor gelmeden düzeni yönetebileceğiniz. Doğal ve insan bünyesine uygun bir beslenme biçimidir.

Metabolizmayı hızlandırıp, otofaji durumuna soktuğu için; oldukça etkin bir kilo verme yöntemidir.

LDL Kolesterol ve Trigliserid gibi değerleriniz olmakla birlikte HDL gibi sporcularda yüksek görülen iyi huylu kolesterol değerlerinizi düzene sokar.

Kan şekerinizi düzenleyerek sizi alıştığınız dalgalanmadan daha durgun bir bünye fizyolojisine alarak insülin salınımını azaltır. Bu enerjisiz olacağınız değil aksine hem enerjik olup, hem de iyileşme gücünüzün artacağı anlamına gelir.

Vücutta kas tutumunu destekler, kas alımını hızlandırır ve kas onarımını hızlandırır. Bunu aç kaldığınızda azalan insülin hormonuna duyarlılık geliştirerek yediğinizde besinleri daha etkin kullanmanız ve aç kaldığınızda artan büyüme hormonu sebep olur.

Vücudu depresyon ve oksidatif strese olan direncini artırarak, hayat kalitenizi artırır.

İltihaplanmaları ve yaşlanmayı önler.

Açlık durumu içinde olan karaciğer, vücuda aldığınız yağ asitlerini ketona dönüştürür. Nöronları hasardan korumaya yardımcı olan keton ise sizi nörolojik rahatsızlıklardan korur.

Tokluk hissini destekler. Sağlıksız yiyeceklere olan bağımlılığınız azalır.

Uyku kalitesini düzenler ve depresyona olan katkısından zaten bahsettik. Aralıklı oruç diyetinin faydaları nelerdir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık.

https://diyetkapimagelsin.com/if-diyeti/

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hep diyet dedi ki:

    Aralıklı oruç diyetinin faydaları arasında kilo verme, insülin duyarlılığının artması, metabolik sağlığın iyileşmesi ve hücresel yenilenmenin desteklenmesi yer alır.

BİR YORUM YAZ

   Linkler : Şehirler Arası Nakliyat - Beylikdüzü psikolog -  Psikolog randevu -  Furkan Danacı - Teknoloji Haberleri  - Türk beğeni satın al - Güvenilir takipçi satın alma -  instagram takipçi satın al  -  takipçi satın al  -  popigram.com - smm panel -  instagram takipçi satın al - tanıtım yazısı- instagram takipçi satın al