Bacaklardaki Selülit Nasıl Giderilir?

Bacaklarda, kalça bölgesine yakın bölgelerde daha sık görülen selülit vücudun farklı yerlerinde oluşabilmektedir. Selülitin oluşmasının ana nedeni yağın lifli cilt dokusunu iterek yüzey görünümünü değiştirmesidir. Bacaklardaki selülit nasıl gider sorusuna mucize bir cevabımız yok ancak dengeli beslenme ve düzenli egzersiz ile bacaklardaki selülit görünümünü azaltabilirsiniz. Selülit genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar ve görünümün tamamen ortadan […]

 • 08 Haziran 2020
 • 1.210 kez görüntülendi.
Bacaklardaki Selülit Nasıl Giderilir?

Bacaklarda, kalça bölgesine yakın bölgelerde daha sık görülen selülit vücudun farklı yerlerinde oluşabilmektedir. Selülitin oluşmasının ana nedeni yağın lifli cilt dokusunu iterek yüzey görünümünü değiştirmesidir. Bacaklardaki selülit nasıl gider sorusuna mucize bir cevabımız yok ancak dengeli beslenme ve düzenli egzersiz ile bacaklardaki selülit görünümünü azaltabilirsiniz.

“Selülit, cildin altındaki yağ, bağ dokusuna itildiğinde oluşur. Üstündeki cildin çukurlaşmış ve engebeli görünmesine neden olan budur – bazı insanlar portakal kabuğuna benzediğini bile söylerler. Değişken derecelerde selülitler vardır, az belirginden çok ciddi boyutlara ve daha geniş alanlara yayılmış olanlara kadar değişiklik gösterir.

Her ne kadar selülit oluşumu doğal bir süreç olsa da ve size zarar vermezse de, bir çok kadın görüntüsünü beğenmez ve ondan kurtulmak ya da en azından görünümünü en aza indirmek ister.

Selülit genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar ve görünümün tamamen ortadan kalkması diye bir şey söz konusu değildir. Piyasada bulabileceğiniz selülit giderici kremler, doğal bakım yöntemleri, bitkisel yağlar ve diğer tüm çözümler selüliti yok etmeye değil görünümünün azaltılmasına ve etkilediği alanı kısıtlamaya yöneliktir. Selülit belasıyla uğraşmak istemiyorsanız henüz selülit sahibi değilken düzenli bir hayata geçiş yapmalı, beslenmenize dikkat edip cildiniz için gerekli vitamin ve mineralleri almalı, düzenli egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Eğer iş işten geçtiyse tüm bunları yaparak selülitlerinizi azaltabilir ve daha fazla bölgenin etkilenmesini engelleyebilirsiniz.

Bacaklardaki selülit nasıl gider sorusuna cevap olarak ilk söylenmesi gereken şey “düzenli beslenme”. Vücudunuzda biriken fazla yağlar yağ hücrelerinin büyümesine neden olur ve büyüyen yağ hücreleri cildin üst katmanlarını zorlamaya başlar. Kilo vermek selüliti ortadan kaldırmasa da cildin yüzeyinde gözle görülür bir iyileşme yakalayabilirsiniz.

Spora başlamanın artık zamanı geldi. Düzenli olarak spor yapmak sadece selülitlerden kurtulmak için değil kalp ve damar sağlığını korumak, metabolizmayı hızlandırmak, fazla kaloriyi yakmak ve dolayısıyla kilo vermek içinde gerekli. Düzenli olarak spor yapıyorsanız bacaklarınızı şekillendirici, ağırlıklı özel egzersizleri kullanabilirsiniz. Ağırlık kullanarak yapılan bacak egzersizleri yağın doku altında birikmesini engeller ve yeni selülit oluşumundan sizi korur.

Alternatif tedavi yöntemleri selülit görünümünü azaltmak için başvurabileceğiniz diğer bir kaynak. Kan dolaşımını hızlandırıcı bölgesel masaj uygulamaları işinize yarayabilir. Ancak masajın ya da diğer spa tedavilerinin sadece geçici etkisi olur. Yani bu yöntemler selüliti yok etmez. Etki kısa sürelidir ve muhtemelen fazla suyun atılması sebebiyledir. Mezoterapi hormonları kullanarak dokuyu geliştirip daha pürüzsüz bir cilde kavuşmanızı sağlayabilir. Mezoterapi yağları parçalayabilir ve selülit görünümünde iyileşme sağlayabilir. Ancak şişme, enfeksiyon ve bozuk şekil gibi riskleri de vardır.

Yukarıda belirttiğimiz gibi selülit için selülit kremleri de kullanılmaktadır. Ancak birçok selülit kreminin içerisinde aminofilin adı verilen bir madde vardır ve aminofilin astım tedavisinde kullanılan reçeteli bir ilaçtır. Bu kremlerin selülite karşı etkili olduğuna dair bilimsel bir kanıt yoktur, ve bazı kişiler için zararlı olabilir. Selülit üzerindeki görünür etkileri kan damarlarını daralttıkları ve suyun vücuttan atılmasını zorladıkları için olabilir, ki bu da dolaşım ile ilgili problemleri olan kişiler için tehlikeli olabilir. Aminofilin ayrıca bazı kişilerde alerjik reaksiyona da yol açabilir.

Selülit hakkındaki çalışmalar devam etmektedir. Ancak en iyi seçenek egzersiz yapmak, eğer gerekiyorsa kilo vermek ve meyve, sebze, lif bakımından zengin bir beslenme düzeni oluşturmaktır.

Selülit Neden Olur?

Selülitiniz olması aşırı kilolu olduğunuz anlamına gelmez. Zayıf insanlarda bile selülit görülebilir. Ancak aşırı kilolu iseniz ve kilo verirseniz, selülitlerde azalma görülebilir.

Selülit kadınlarda erkeklere göre daha yaygın görülür. Eğer ailenizdeki diğer kadınlarda selülit varsa, bu durum sizde de selülit görülme şansını arttırır.

Ne kadar selülitiniz olduğunu ya da selülitlerin ne kadar görünür olduğunu etkileyen diğer bazı etkenler şöyledir:

 • Yavaş metabolizma
 • Fiziksel olarak yeterince aktif olmama
 • Hormon seviyelerindeki değişiklikler
 • Yüksek vücut yağ oranına sahip olmak
 • Belli başlı genetik yapılar
 • Susuz kalma
 • Toplam vücut yağı
 • Cilt kalınlığı ve rengi
 • Sağlıksız beslenme

Selülit koyu renk tenlerde daha az görülür. Bu sebeple açık tenli iseniz ve sahile inecekseniz bronzlaştırıcı uygulayarak bacaklarınızdaki selülit görünümünü hafifletebilirsiniz.

Öneriler

 • Yeterli miktarlarda su için. Güne su içerek başlayın ve gün içerisinde yanınızda su taşıyın.
 • Sebze ve meyve bakımından zengin bir beslenme düzeni oluşturmaya çalışın.
 • Kızartma yiyecekler, aşırı tuzlu besinler, şekerlemeler ve alkol gibi ürünlerden uzak durmaya çalışın. Bu tür ürünler daha fazla selülit oluşumuna neden olabilir.
 • Bacak bacak üstüne atmak düzgün bir dolaşımı engeller ve selüliti arttırabilir. Bu sebeple uzun süre bacak bacak üstüne atmadan önce bir kez daha düşünün.
 • Bazı markalar kremlerinin mucizevi etkisi olduğunu iddia edebilir ya da bazı yerler uyguladıkları yöntemlerle selülitin tamamen geçeceğini söyleyebilir. Ancak selülitin tamamen geçmesinin pek mümkün olmadığını ve kremlerin ya da uygulanacak yöntemlerin fayda yerine zarar getirebileceği ihtimalini aklınızdan çıkarmayın.

Uyarı

Bu yazıda yer alan bilgiler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. Teşhis ya da tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.

kaynak:  OnikiBilgi.Com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

   Linkler : Şehirler Arası Nakliyat - Beylikdüzü psikolog - Psikolog randevu -  Furkan Danacı - Türk beğeni satın al - Güvenilir takipçi satın alma -  Saksı modelleri  -  instagram takipçi satın al  -  takipçi satın al  -  popigram.com - smm panel -  instagram ücretsiz takipçi hilesi - tanıtım yazısı