Site Rengi

Gelecekten.Net

Çocuk Yetiştirmenin 23 en öncelikli yöntemi!

Herkes anne baba olabilir ama önemli olan nokta iyi anne baba olmaktır. Çocuk yetiştirirken yapmanız gereken en önemli 23 kıstas.

Çocuk Yetiştirmenin 23 en öncelikli yöntemi!

 1. Sevgi Ve Şefkat Gösterin

Sevgi gösterilen çocuk sevgi göstermeyi bilir. Bu durum onun ikili insan ilişkilerini olumlu etkiler ve gelecekte daha başarılı, daha özgüvenli bir birey olmasını sağlar.

 1. Özeline Saygı Duyun

Sizin bir özeliniz olduğu gibi onun da bir özeli olduğunu unutmayın. Bu duruma saygı duymazsınız o da sizinkine saygı duymayacaktır ve bu durum beraberinde anne baba ve çocuğun arasını güvensizlik oluşturacaktır.

 1. Sorumluluk Verin

Küçük yaşta sorumluluk almadan büyüyen çocuklar sorumluluk duygusu gelişmediği için gelecekte ki yaşamında sorumluluk almaktan kaçınırlar ve hem iş hayatında hem de kariyerinde birçok farklı sıkıntı yaşayabilirler.

 1. Hayattan Korumayın, Ona Hayatı Öğretin

Çocuğunuzu hayatın dış etkilerinden korumak yerine onlara hayata dair bilgileri verirseniz, yaşadığı her türlü duruma karşı daha güçlü ve dayanıklı bir tutum sergilerler.

 1. Çocuğunuzu Dinleyin, Onun Sorunlarına Onunla Çözüm Bulmaya Çalışın

Çocuğunuz sizinle herhangi bir sıkıntısını paylaştığında çözümü onlarla bulmaya çalışın. Ona ne yapmak istediğini ve ne yaparsa mutlu olacağını sorun. Bencil davranmayın ve onun kimliğinin oluşmasını engellemeyin.

 1. Onun Her Sorusuna Cevap Verin

Çocuklar meraklı ve her şeyi öğrenmeye açıktır. Bu yüzden size sürekli soru sorarlar. Sordukları sorulara cevap vermezseniz bu onların öğrenme isteğini azaltır, özgüvenlerini olumsuz etkiler.

 1. Her Söylediğinizi Yapmasını Beklemeyin O Daha Bir Çocuk

Çocuklara emir vermek ve isteklerinizi yapmadıkları zaman onlara kızmak çok yanlış bir davranıştır. Bu durumda onlara seçenek sunmalıdır. Yapmak istemedikleri bir şey olursa, o zaman şunu yap demek onlar için bir oyun haline dönüşebilir.

 1. Empati Kavramını Öğretin

Empati sadece çocuklar için değil, büyüklerin de sık başvurması gereken bir şeydir. Empati kavramı ile büyüyen çocuk, kendine yapılmasını istemediği davranışları başkasına yapmaz.

 1. Hayvan Sevgisini Aşılayın

Hayvana karşı sevgisi ve merhameti olmayan çocuktan, insana karşı sevgi ve merhamet beklemek yanlıştır. Sevginin temeline inmeli ve doğayı, hayvanı, insanı seven çocuklar yetiştirmelisiniz.

 1. Hevesini Kırmayın Cesaretlendirin.

Cesareti kırılan çocuk yeni işlere başlama konusunda sıkıntı yaşayabileceği gibi ilgi alanlarını ve kendini keşfetme konusunda da sıkıntı yaşar.

 1. Ondan Özür Dileyin Ve Ona Özür Diletmeyi Öğretin

Özür dilemek en büyük erdemlerden biridir. Bunu bir acizlik ya da küçüklük olarak görmemeli ve bunun büyüklüğünü çocuğunuza öğretmeniz gerekir. Özür dileyen çocuğun hata kavramı gelişir ve yaptığı hataların farkında olarak bunları tekrar etmemesi gerektiğinin farkına varır.

 1. Hayır Demek Yerine Başka Seçenekler Sunun

Çocuğunuz sizden bir şey istediği zaman siz bunu yapmak istemiyorsanız, ona hayır demek yerine sizin için makul olan bir seçeneği sunarsanız çocuğunuz ile aranızda ki bağlar kuvvetlenecek ve size olan saygısı artacaktır.

 1. Nasihat Vermeyin Örnek Olun

Kitap oku, televizyon izleme, diyen bir ebeveyn bunu televizyonun önünde otururken söylüyorsa çocuk bu hareketinden vazgeçmez ve ilerde tam olarak böyle bir ebeveyn olur.

 1. En Yakın Arkadaşı Olun

Çocuğunuzun sizinle bir şeyler paylaşması onun gelişimi açısından oldukça önemlidir. Size güveni artan çocuk sizinle her şeyini paylaşır.

 1. Diğer Çocuklarla Kıyaslamayın

Komşunun oğlu, teyzenin kızı vb. tarzda ki tüm söylemler onu hırslandırmak yerine geri götürür. Bundan kaçınmalı ve onu başkasının çocuğu değil, o olduğu için kendi olduğu sevmeli ve onu her haliyle kabul etmelisiniz.

 1. Ona Güvenin Ve Bunu Ona Hissettirin

Güven, çocukların gelişimi açısından çok önemlidir. Eğer çocuğunuza güvenirseniz ve bunu ona hissettirirsiniz bu onu ilerde başarılı bir birey yapar.

 1. Ona Da Hayır Demesini Öğretin

Sizin ona hayır demeniz kadar, onun etrafındakilere hayır demesi de önemlidir. Hayır diyemeyen çocuk mutsuz olur ve mutsuz olan çocuk, içine kapanık olur.

 1. Tehlikeli Şeyleri Anlatın

Çocuklar kolay kandırılabilir onlara tehlikeli durumlardan bahsedin ve sizi öperse karşılığında çikolata vereceğinize dair vaatlerde bulunmayın. Çocuk tacizleri bu şekilde yapılır unutmayın.

 1. Açık Fikirli Çocuklar Yetiştirin

Baskılarla ve kalıplarla büyümüş çocuklar bu baskıların altında ezilirler. Zincirlerini kıramazlarsa baskıcı toplumun baskıcı köleleri haline gelirler.

 1. Eğitmeyin Öğretin

Çocuklarınızı ödül-ceza sistemi içerisinde büyütürseniz bu durumunda itaatkâr bir köpekten farksız olurlar. Onların kendi kişilikleri, karakterleri olduğunu unutmadan sevgi ve şefkatle yaklaşın. Onları eğitmeyin onlara her şeyi öğretin.

 1. Tutarlı Davranışlar Sergileyin. Stresinizi Ondan Çıkarmayın

Çocuğunuza izin verdiğiniz herhangi bir şeyi unutup sonra yaparken görüp kızdığınızda bu onda güven problemi doğurur. O yüzden tutarlı davranmak çocukların gelişimi için önemlidir.

 1. Şiddetten Uzak Durun

Şiddet gören çocuk şiddet eğilimli olur. Şiddetin çocuk üzerinde ki etkisi çok fazla ve yıkıcıdır. Şiddetten uzak durun ve onun da durmasını sağlayın.

 1. Telefon Tablet Yerine Onlarla Siz Oynayın

Teknoloji ile büyüyen hayal dünyası gelişmemiş çocuklar yerine sosyal alanlarda büyüyüp hayal kuran çocukların her zaman daha mutlu ve başarılı olduğunu unutmayın. Sevgi ve ışıkla kalın.

Kaynak: havalipark.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. arzu dedi ki:

  paylaşım için teşekkürler. Eğitim önemli

  1. Admin dedi ki:

   rica ederiz. önemli bir konu!

BİR YORUM YAZ

                    Linkler :   Beylikdüzü psikolog  -  Hisse yorum