Diyette Doğru Bilinen Yanlışlar!

Havalar ısındı, deniz mevsimi açıldı. Şimdilerde 2 kilo vermek isteyenler de 30 kilo fazlası olanlar da mucize formüllerin peşinde… Obezite tedavisi konusunda çalışan Bariatrik Lab ekibinden, Uzman Diyetisyen ve Bariatrik Beslenme Uzmanı Nazlı Acar, şehir efsanesine dönüşen sihirli besinler hakkında uyarıyor. Güne sirke içerek başlayanlar, öğünleri çorbayla tostla geçiştirenler Acar’ın önerilerine kulak vermeli.

  • 05 Haziran 2020
  • 544 kez görüntülendi.
Diyette Doğru Bilinen Yanlışlar!

Bariatrik Lab, obezite cerrahisi alanında 1500’ü aşkın başarılı ameliyat gerçekleştiren Doç. Dr. Halil Coşkun tarafından kuruldu. Obezite tedavisini cerrahi, diyet ve psikolojik boyutuyla ele alan Bariatrik Lab ekibinden Uzman Diyetisyen ve Bariatrik Beslenme Uzmanı Nazlı Acar, diyet konusunda doğru bildiğimiz yanlışlara değindi. Acar, “Zayıflama uğruna pek çok hata yapılıyor. Bu hataların en büyük sebebi ise zayıflatan sihirli bir besin arayışı. Aslında böyle bir mucizevî bir besin yok, mucizeyi yaratan kişinin sabrı…” diyor.

Meyve Sularında Kalori Yüksektir

Zayıflama diyetlerinde meyvelerin yer alması özellikle de yaz aylarında bazılarını serin meyve sularına yönlendiriyor. Oysa biz her zaman, meyvenin kendi posası ile tüketilmesini öneriyoruz. Bunun nedenini kısaca açıklamak mümkün. Bir küçük elma yaklaşık olarak 50 kaloridir. Bir bardak elma suyu ise en az 3 elma ile hazırlanır ve en az 150 kalori almanız anlamına gelir. Posasız olan meyve suyu, kan şekerinin aniden yükselip sonra düşmesine, dolayısıyla çabuk acıkmaya ve tatlı isteğine neden olur.

Tost Sizi Tok Tutmaz

Diyet yaparken en sık yapılan hatalardan birisi de öğün atlamaktır. Öğün atlamak için tercih eden yiyeceklerin başında ise tost geliyor. Tost çok sağlıksız olmasa da zorda kalmadıkça öğün yerine tercih edilmemelidir. Çünkü tost, dengeli bir ana öğün gibi uzun süre kişiyi tok tutmaz. Mecburen tüketmek zorundaysak tam buğday ekmeğine beyaz peynirli olacak şekilde tercih edilmelidir.

Aç Karnına Sirke, Mide Sağlığını Bozar

Zayıflama için yapılan en büyük yanlışlardan biri, sabah aç karnına sirke içmektir. Midenin belli bir pH değeri vardır. Özellikle aç karnına asitli bir içecek ya da gıda tüketmek, mide sağlığını olumsuz etkiler.

Meyve ve Sebzeler Kalorisiz Değildir

Tek yönlü beslenmeyi kimse için önermiyoruz. Bu açıdan diyetlerin vazgeçilmez meyvesi yeşil elmaya da dikkat etmek gerekiyor. Özellikle tadının ekşi olması kişiyi daha çabuk acıktırabilir. Diyet yaparken tercih edilen meyve ve sebzelerin de kalorisi olduğu unutulmamalıdır. Yeşil elmanın kalorisi ve besin içeriği kırmızı elma ile benzerdir. Tek fark birinin ekşi, birinin tatlı olmasıdır. Meyve ve sebze tüketirken, önerilen miktarların üzerine çıkılmamalı ve ‘tatlı olmayan besinler kalorisizdir’ yanılgısına düşülmemelidir.

Sıvı Kaloriler Umursanmıyor

Ana öğün geçiştirme yollarından bir diğeri ise çorbadır. Özellikle hanımların tercih ettiği çorbalar sorgulandığında bu tür sıvı kalorilerin pek umursanmadığını görüyoruz. Oysa içeriğine göre çorbalar da kilo aldırabilir. Çorba kısa bir süre tokluk hissi verip mideniz boşaldıkça açlık duymanıza neden olacaktır. Bu da kısır döngü oluşturarak aslında kilo kaybı yerine kilo almak anlamına gelir. İdeal olan dengeli ve ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayacak bir öğün tüketmek olmalıdır. Aksi halde yemeğe devam edersiniz.

Acı Biberle Zayıflanmaz

Metabolizmayı hızlandırıyor diye sınırsızca tüketilen acı biberler, mide ve barsak sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Metabolizmanın hızlanması için acı bibere değil, yaşamımıza hareket katmaya ihtiyacımız var. Zayıflamak için acı biberden mucizebeklemeyin.

Kaynak: 1milyarbilgi.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

   Linkler : Şehirler Arası Nakliyat - Beylikdüzü psikolog -  Psikolog randevu -  Furkan Danacı - Teknoloji Haberleri  - Türk beğeni satın al - Güvenilir takipçi satın alma -  instagram takipçi satın al  -  takipçi satın al  -  popigram.com - smm panel -  instagram takipçi satın al - tanıtım yazısı