FINDIK Nedir ve yararları Nelerdir?

Ülkemizde yoğun olarak Karadeniz Bölgesinde yetişmekte olan fındık Huşgiller ailesinin ılıman iklimleri seven üyesidir. Fındık Ağacının meyvesi sert bir kabuk içerisindedir. Fındık bol miktarda yararlı yağlar ve nişasta barındırır.

Demir, potasyum, kalsiyum ve magnezyumun yanı sıra çinko bakımından da zengindir. Ayrıca içeriğinde E vitamini ile protein, Omega 3 barındırmaktadır.

FINDIK Nedir ve yararları  Nelerdir?

Fındık Nedir?

Ülkemizde Karadeniz bölgesinde yetiştirilir. Fındığın insan sağlığına yararlı birçok faydası bulunmaktadır. Yaygın olarak bilinen faydaları arasında saçların çabuk uzamasına yardımcı olması, cinsel isteksizliğe iyi gelmesi, hamilelik dönemimde bebek gelişimine yardımcı olması sayılabilir. İçerdiği omega 3 yağ asidi, yüksek miktarda e vitamini, kalsiyum, magnezyum çeşitli rahatsızlıkların ortadan kalkmasını ve oluşmasını önler. Her gün tüketilen bir avuç fındık, böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir ve taş, kum dökülmesine de yardımcı olur.

FINDIK FAYDALARI NELERDİR?

Karadeniz bölgesinde tarımı hemen her ilde yapılabilen fındık aynı zamanda birçok ülkeye ihraç edilir. fındığın güzel bir tadının olması onun birçok pasta türünde kullanılmasını sağlamıştır. Sevilen bir yemiş olan fındığın faydaları aşağıda yazılmıştır.

İçeriğindeki lif ve tekli doymamış yağ asitleri kolesterolü düşürerek kalp sağlığını korumada yardımcı olur ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

E vitamini, potasyum, magnezyum, manganez gibi mineraller içermesinin yanında doymamış yağ asitleri ve protein açısından zengin olan fındık iyi bir antioksidan kaynağıdır.

Uzun süre tokluk hissi verir, metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeyi kolaylaştırır, iştahı azaltır ve bunun sonucu olarak obeziteye karşı koruma sağlar.

Beyin sağlığına iyi gelir. E vitamini, manganez, folat ve çeşitli yağ asitleri nedeniyle Alzheimer’a karşı koruma sağlar. İlerleyen yaşlarda yaşanan unutkanlık, bunama, Parkinson gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

Depresyona girme ihtimalini azaltır ve içerdiği potasyum sayesinde sinir sistemini korur.

Hamilelik döneminde tüketilmesi gereken bir besindir. Folat içerdiği için bebeğin omurilik yapısının gelişimine ve beyin gelişimine fayda sağlar.

Kanser hücrelerinin oluşumunu engeller. Göğüs, akciğer, prostat ve kolon kanseri vb. kanser türlerine yakalanma riskini azaltır.

Sindirim sistemini düzenleyici etkisi vardır. Bağırsakların çalışmasını düzenleyerek yumuşak ve kolay dışkılamaya yardımcı olur. Hazımsızlığı giderir ve önleme de yardımcıdır.

Kemiklerin gelişimine yardımcı olmasının yanı sıra eklemlere de fayda sağlar. Romatizmadan kaynaklanan eklem ağrılarını azaltıcı etkiye ve tedavi edici etkiye sahiptir. Kemik hastalıklarının tedavisinde de kullanılan fındık özellikle arterit hasatlığına iyi gelir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. kuruyemişçi dedi ki:

    Fındık, lezzetli bir kuruyemiş türüdür ve içerdiği sağlıklı yağlar, protein, lif ve vitaminlerle sağlığa birçok fayda sağlar. Ayrıca, kalp sağlığını destekler, kilo kontrolüne yardımcı olur ve antioksidanlarla doludur.

  2. Giresun dedi ki:

    Fındık, sağlıklı yağlar, protein, lif ve çeşitli vitaminler ve mineraller açısından zengin bir kuruyemiştir; düzenli tüketildiğinde kalp sağlığını destekler, kan şekeri seviyelerini dengeleyebilir ve beyin fonksiyonlarını artırabilir.

BİR YORUM YAZ

Linkler  :  Şehirler Arası Nakliyat - Beylikdüzü psikolog -  Psikolog randevu -  Furkan Danacı - Teknoloji Haberleri - Yaşam haberleriGüvenilir takipçi satın alma - instagram takipçi satın al - tiktok takipçi satın alsmm panel -  instagram takipçi satın al - tanıtım yazısı - Sohbet odaları