Site Rengi

Gelecekten.Net

FTP ( File Transfer Protocol ) Nedir ?

Açılımı File Transfer Protocol olan FTP, bir çeşit dosya aktarım protokolü olarak tanımlanır. İki farklı bilgisayar arasında gerçekleşen veri transferi ile istenen içeriklere ulaşmak kolaylaşır. ayrıntılar yazımızda ….

FTP ( File Transfer Protocol )  Nedir ?

FTP nin açılımı File Transfer Protocoldür; yani Dosya Transfer Protokolü. Adından anlaşılabileceği gibi bu sunucular dosya sunar. Örneğin bir bilgisayar firması yeni donanım sürücülerini, bedava yazılımlarını kullanıcılara FTP sunucusu üzerinden iletebilir. Web sayfalarından dosya indirmekten farkı, çoğu FTP sunucusu hat kesintisi gibi durumlarda yarıda kalan dosyaları kaldığı yerden indirmeyi destekler, farklı bir protokol olarak daha hızlı dosya indirmeye izin verir; aynı zamanda çift yönlü olduğundan kullanıcının FTP sunucularına dosya iletmesini de sağlar.

Bir web siteniz var ise zaten FTP adını da duymuş olmanız gerekir. Web sitenizi oluşturmak için nasıl bir web hosting ihtiyacınız bulunuyorsa, dosyalarınızı web hosting sunucusuna göndermeniz için de FTP gereklidir. İster Linux Hosting ister Windows Hosting kullanın, paylaşımlı bir hosting hizmeti kullanıyorsanız, web sitenizi yüklemek için en iyi yol FTP programı kullanmaktır.

Örneğin bir siteden bir alan ve hosting aldınız; hazırladığınız Web sayfalarını oluşturan dosyaları bu alana göndermek istiyorsunuz. Bu işlemi, size verilen kullanıcı ismi ve şifrenizi kullanarak ilgili FTP sunucusuna gönderebilirsiniz. Bir kural değildir ancak, genelde Web adresleri www. ile başlarken, FTP sunucu adresleri ftp. ile başlar. Bazı FTP sunucularına sadece belirli kişiler kullanıcı ismi ve şifreyle girebilirler. FTP sunucuları PCnizde olduğu gibi klasörler şeklinde düzenlenmiştir ve herkesin kullanımına açık olan klasörler genelde pub adlı klasör altında bulunur. Gelişmiş özelliklere sahip bir FTP programının adını vermek gerekirse, CuteFTPyi örnek gösterebiliriz. FTP sunucularına Web tarayıcı programlarımızla da bağlanabiliriz ama bu iş için özel geliştirilmiş FTP programları daha fazla özellik sunar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ