İş Yerinin Devri Yahut Birleşmesinin İşçinin Kıdemine Etkileri

  • 19 Eylül 2023
  • 164 kez görüntülendi.
İş Yerinin Devri Yahut Birleşmesinin İşçinin Kıdemine Etkileri

İşyerinin devri veya birleşmesi gibi durumlarda iş sözleşmeleri de bir bütün olarak devredilmiş sayılır. İşçi açısından devir ve birleşme yalnızca iş sözleşmesinin karşı tarafının değiştiği anlamına gelir. Bunun dışında iş sözleşmesinin esaslı unsurlarında bir değişiklik meydana gelmez.

İşçinin Kıdemi Devir Yahut Birleşmeden Sonra Nasıl Hesaplanır?

Genel olarak işçi, çalıştığı iş yerinin devri yahut birleşmesi dolayısıyla yeni bir iş yerinde çalışmaya başlamış gibi değerlendirilmez. Çalışma süresi ve kıdemi, devirden önce ve sonra şeklinde ayrılmadan bir bütün olarak korunmaya devam eder. İşçinin ücret alacağı, kıdemi, ihbar tazminatı ve yıllık izin süresinin hesaplanmasında devir tarihi değil, ilk işe başladığı tarih esas alınır. Kıdem tazminatının hesaplanmasında da işçinin devre ya da birleşmeye konu işyerinde çalışmaya başladığı ilk gün esas alınarak hesaplama yapılır. Örneğin devirden veya birleşmeden önce 5 yıl, sonrasında 2 yıl çalışan işçinin kıdemi 7 yıl üzerinden hesaplanır.

Devir Ve Birleşmenin İşçinin Diğer Haklarına Olan Etkisi

Hakeza işçinin kıdem, ücret gibi haklarının yanı sıra sosyal haklarının tespitinde de devir tarihi değil, ilk işe başlama tarihi dikkate alınır. İşçinin ücret, hafta tatili, yıllık izin, resmi ve genel tatil günleri alacağından, kıdem ve ihbar tazminatından iki yıl boyunca devreden ve devralan işveren birlikte sorumludur. İki yılın ardından devreden işverenin sorumluluğu sona erer ve devralan işveren tek başına sorumlu olmaya devam eder. İş hukukuyla ilgili daha çok bilgi için iş hukuku avukatı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Linkler  :  Şehirler Arası Nakliyat - Beylikdüzü psikolog -  Psikolog randevu -  Furkan Danacı - Teknoloji Haberleri - Yaşam haberleriGüvenilir takipçi satın alma - instagram takipçi satın al - tiktok takipçi satın alsmm panel -  instagram takipçi satın al - tanıtım yazısıinstagram takipçi satın al - Sohbet odaları