Kediler Pirelerden Nasıl Kurtulur? Kedi Temizliği

Kedi piresinden nasıl kurtuluruz? Kedi piresi nasıl temizlenir? Pireler kedilerde en sık karşılaşılan sorunlardan biri ve kedileri son derece rahatsız eden bu sorundan kurtulmak için bir kaç farklı yöntem bulunuyor.

  • 11 Mayıs 2021
  • 509 kez görüntülendi.
Kediler Pirelerden Nasıl Kurtulur? Kedi Temizliği

Pireler kan emerek beslenen kanatsız parazit türlerinden canlılardır. Canlıların üstünde kan emerek beslenme gösterirler. Çıplak gözle görmesi zor olan küçük canlılar zıplayarak kaçmaktadır. Pireler sıcak ortamda ve neme bağlı yerlerde yaşamlarını sürdürürler. Yumurtlamaları ile beraber pirelerde artış gözlemlenmesi kaçınılmazdır. Pirelerin üremesi için taze kana ihtiyaçları vardır. Dişi pireler yumurtalarını mobilya, halı veya evcil hayvanların üzerine bırakır. 7-18 günlük süre zarfında kozadan çıkan pireler yaklaşık 10 gün sonra yetişkin hale gelirler. Kozalarından çıkan pireler kam emmeye başlayarak yaygınlaşır.

Kedilerde Pire Belirtileri

Yetişkin pireler kedilerinizin üzerinde kendilerine yuva yaparak beslenebilirler. Kedilerin daha çok kulak, boyun ve kuyruk bölgelerinde aşırı kaşınmayla anlaşılır. Görülmesi mümkün olmadığından dolayı sık sık kaşınmalarından anlaşılabilir. Kedilerin tüy dökmeleri de pirelerden kaynaklıdır. Bazı kediler pire ısırığına karşı duyarlı olduğundan tüy dökebilir. Kedilerden pireler temizlenmediği takdirde insanlara da bulaştırabilirler.

Pirelere Karşı Alınacak Önlemler

Pirelere karşı kediler veteriner hekimin kontrolünden geçmeli. Gerekli kontroller yapılmasının ardından iç ve dış parazitlere karşı tedavi uygulanır. İlaç, şampuan şeklinde pirelerden arınmaları mümkündür. Çeşitli ilaçlarla yapılacak işlemler sayesinde pireler kediden temizlenir. Kullanılacak ilaçlar kedilerin solunum yollarına temas etmemeleri gerekir. Tedavi etmek isterken kedinizin zehirlenmesine sebep olabilirsiniz. Sıcak ve nemli ortamlarda yaşayan pirelere karşı kedinizin gezme alanlarını kısıtlamanız mümkündür.

Pire tozu
Birçok kişi pire tozunun pirelerle mücadele konusunda en etkili yöntem olduğunu düşünse de pire tozu zehirlenmeye neden olabilme riski taşıyor.

Pire tasması
Pire tasması da pirelere karşı kullanılan etkili yöntemlerden biri. Doğal ya da kimyasal içerikli pire tasmaları bulabilmek mümkün. Pire tasmasının 3 aylıktan büyük kedilere takılması öneriliyor ve pire tozu ile kıyaslandığında kedi dostlarımızı pirelerden korumak ve kurtarmak için çok daha tehlikesiz bir yöntem olduğunu söyleyebilmek mümkün.

Ense damlası
Son yıllarda pirelerle mücadele için en fazla tercih edilen yöntem ense damlası. Adından da anlaşılacağı gibi kedilerin ensesine damlatılan pire damlası kedileri ortalama olarak 3 ay boyunca pirelerden koruyor.

Bunlar kedi dostunuzu pirelerden kurtarmak ve korumak için kullanabileceğiniz yöntemler ancak yazımızı sonlandırırken pirelerle mücadele konusunda hangi yöntemi tercih ederseniz edin mutlaka veteriner hekime danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Kaynak: ajanimo.com/

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Kedici dedi ki:

    çok güzel . kurtulsunlar tabi

BİR YORUM YAZ

Linkler  :  Şehirler Arası Nakliyat - Beylikdüzü psikolog -  Psikolog randevu -  Furkan Danacı - Teknoloji Haberleri - Yaşam haberleri - Super clone watchGüvenilir takipçi satın alma - instagram takipçi satın al - tiktok takipçi satın alsmm panel -  instagram takipçi satın al - tanıtım yazısı - vp satın algüvenilir takipçi satın almahaber yazılımıSohbet odaları  - İstanbul masöz