Leylak Çiçeğinin Hikayesi ve Anlamı ..

Leylak Çiçeğinin ve dili Sayfamızdasınız… Leylakların Anlamı, Hikayesi ve Sembolizmini Siz Okuyucularımız için araştırdık .. Sayfa İçeriği : Mor leylak çiçeği Anlamı, Mavi leylak, Pembe leylak çiçeği, Leylak çiçeği, Leylak çiçeğinin Faydaları, Leylak Ağacı, Beyaz leylak çiçeği, Leylak çiçeği ile ilgili Sözler …

  • 21 Eylül 2022
  • 1.000 kez görüntülendi.
Leylak Çiçeğinin Hikayesi ve Anlamı ..

Leylakın Kültürel Önemi Nedir?
Leylak, birçok çiçekte olduğu gibi Yunan mitolojisine dayanan derin bir tarihe sahiptir. Efsaneye göre, tarlaların ve ormanların tanrısı Pan, su perisi Syringa’ya sırılsıklam aşık olmuştur. Syringa, Pan’ın ilerlemelerinden kendini korumak ve gizlemek için sonunda kendini leylak bir çalıya dönüştürmek zorunda kaldı.

Pan, Syringa’nın yerini bulamamış olsa da, elbette, çalıyı buldu. Çalıların sazlarını kesti ve bu sazlardan ilk orijinal panpipeyi yarattı.

Akdeniz kültürünün köklü bir parçası olan leylakların Güneydoğu Avrupa’dan geldiğine inanılıyor. Bu süre zarfında çiçek açtıklarından genellikle Paskalya mevsimi ile ilişkilendirilirler.

Keltler, leylakların baskın kokusu nedeniyle büyülü güçlere sahip olduğuna inanırken, Victorialılar birine leylak vermenin eski, genellikle geçmiş bir aşka işaret ettiğini düşünürdü. Dul kadınlar, kayıp kocalarını anmak için sık sık çiçekleri takarlardı.

Ruslar, yeni doğmuş bir bebeğin üzerinde leylak çiçeği tutmanın çocuğa kalıcı bilgelik getirmeye yardımcı olabileceğine inanırken, Amerika Birleşik Devletleri’nde leylak çiçeği New Hampshire eyalet çiçeğidir. Burada genellikle halkının sert, dayanıklı doğasını sembolize etmek için kullanılır.

Leylak, sanat ve şiir yoluyla zamana karşı gerçekten direnen bir çiçektir. Amerikalı şair Walt Whitman, şiirlerinde sıklıkla leylaklara atıfta bulunur ve leylakların yaşamın bir sembolü olarak hizmet ettiği bir şiir olan “When Lilacs Last in the Door-yard Bloom’d” adlı şiirinde çiçeğe özel bir vasiyette bulunur. Abraham Lincoln’ün son günlerinde öldükten sonra.

Hem Claude Monet hem de Vincent Van Gogh, resimlerinde leylakları ünlü tasvirleriyle tanınıyordu.

Leylak Çiçeği Neyi Simgeliyor? Leylak Çiçeği Anlamı
Leylak çalısı ilkbaharda en erken çiçek açma zamanlarından birine sahiptir, pek çok insan bitkiyi taze başlangıçların, baharın ve yenilenmenin sembolü olarak görür. Çiçek ayrıca güven, sevgi ve romantizmi de sembolize edebilir.

Geleneksel Renkli Leylak Çiçeği Neyi Simgeliyor?
Leylak çiçekleri genellikle eflatun tonlarında veya tabii ki leylak renginde bulunur. Klasik bir leylak ilk aşkı ve romantizmi sembolize ederken, mavi veya eflatun rengi aşk ve tutkudan huzur ve mutluluğa kadar her şeyi temsil edebilir. Menekşe renkli zambaklar genellikle maneviyatı ve yeni başlangıçları sembolize eder.

Leylak Çiçeği Renk Anlamları
Leylaklar adını en popüler renklerinden alsa da leylakların başka renkleri de olabilir. Bazı türler ve melezler iki renkte gelir. Ortak renk sembolizmi birçok Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika kültürünü kapsar. Uluslararası Leylak Derneği tarafından tanınan leylak renkleri şunlardır:

Beyaz: Çocukluğun bir parçası olduğu düşünülen o saflık ve masumiyet.
Menekşe: Morun tüm tonları maneviyatı yansıtma eğilimindedir, ancak daha koyu mor, giyen kişinin endişe duyduğunu veya manevi gizemleri bildiğini yansıtır.
Mavi: Pastel tonlar erkek bebekleri sembolize eder, ancak yumuşak mavi aynı zamanda mutluluk ve huzur anlamına da gelebilir. Birçok hastane veya terapist odası, mavinin yumuşak bir tonudur.
Leylak: Morun bu daha açık tonu, kişinin ilk aşkıyla veya birinin ilk kez birine karşı aşk hissettiği an ile ilişkilidir.
Pembe: Sadece küçük kızlar için değil, pembe aynı zamanda aşk ve güçlü dostluklarla da ilişkilendirilir.
Macenta: Bu koyu kırmızı tonu, özellikle üzücü bir deneyimden sağ çıktıktan sonra, tutku, aşk ve hayatta olmanın saf heyecanıyla ilişkilidir.
Mor: Morun daha açık tonları ilk aşklarla ilişkilendirildiğinden, mor genellikle yas tutmak veya kasvetli yıldönümlerini hatırlamak için siyaha bir alternatiftir.

Beyaz Leylak Ne Demektir?
Mor veya pembe leylaklardan daha az yaygın olmasına rağmen, saflığı, kutsallığı ve masumiyeti sembolize etmek için beyaz bir leylak kullanılabilir.

Leylak Çiçeğinin Anlamlı Botanik Özellikleri
Leylaklar sadece güzel değil, aynı zamanda birçok yönden faydalıdır.

Birçok kelebek ve güve türü, tırtıllarının hayatta kalabilmesi için leylak bitkilerine güvenir.
Ortak leylak, arılar ve kelebekler tarafından tercih edilen nektarı üretir.
Leylak çiçekleri, kaliteli kozmetik ve parfümlerde yaygın bir bileşendir.
Leylak çiçekleri ile yapılan aromaterapi yağının rahatlamak ve kokan odaları tatlandırmak için iyi olduğu sanılmaktadır.

Leylak Çiçeği Dövmesinin Sembolizmi Nedir?
Leylaklar dövme olarak seçildiğinde birçok anlam taşır. Aslında, tek bir dövmenin birden fazla anlamı olabilir! Leylaklar neredeyse her zaman aşkı ve romantizmi sembolize eder, ancak çoğu zaman bundan daha derin bir anlam kazanır. Bu çiçek, eski veya kayıp aşka da atıfta bulunabilir ve genellikle dullar veya dullar tarafından seçilir.

Birine Ne Zaman Leylak Çiçeği Vermelisiniz?
Leylak, bir çiftin sekizinci evlilik yıldönümlerinin resmi çiçeğidir, dolayısıyla bu vesileyle çiçek olarak harika bir seçimdir. Erken ilkbaharda çiçeklenme süresi çok kısa olduğu için bu dönemde genellikle buket halinde verilir. Leylakın tatlı, güçlü kokusu, onu hemen hemen her olay veya anma için harika bir seçim haline getirir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

   Linkler : Şehirler Arası Nakliyat -  Hisse YorumBeylikdüzü psikolog - Psikolog randevu -  Furkan Danacı  -  Güvenilir Takipçi satın almaTürk beğeni satın al - Seo hizmeti -  Kartal Evden Eve Nakliyat - Güvenilir takipçi satın alma -  Saksı modelleri - instagram takipçi satın al - takipçi satın al - popigram.com