Menekşe Çiçeğinin Hikayesi ve Anlamı ..

Menekşe Çiçeğinin ve dili Sayfamızdasınız… Menekşelerin Anlamı, Hikayesi ve Sembolizmini Siz Okuyucularımız için araştırdık .. Sayfa İçeriği : Menekşe çiçeği Hikayesi, Mor menekşenin anlamı, Beyaz menekşenin anlamı, Menekşenin mitolojik hikayesi, Kırmızı menekşe anlamı, Sarı Menekşe anlamı, Pembe menekşe Anlamı, Hercai menekşe çiçeği Anlamı …

  • 20 Eylül 2022
  • 1.610 kez görüntülendi.
Menekşe Çiçeğinin Hikayesi ve Anlamı ..

Menekşe Çiçeğinin Anlamı, Sembolizmi, Kökenleri, Faydaları, Kullanımları
İster bir çiçek aranjmanına, ister bahçenizdeki bir yatağa eklenmiş olsun, menekşelerin sunabileceği çok şey var. Eski Yunan zamanlarına dayanan mor – mavi çiçekler sadakat ve saflığın sembolü olarak görülüyor. İlkbaharda çiçek açan ilk bitkilerden biri olan menekşeler, arılar ve sinek kuşları da dahil olmak üzere çeşitli tozlayıcılar için de çekicidir. Bu yazımızda, Menekşe Çiçeğinin Anlamı, Sembolizmi, Tarihi, Kökenleri ve daha fazlası hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız.

Menekşe Neyi Simgeliyor?
Menekşeler çoğunlukla aşkla ilişkilendirilir – ve eğer bir menekşe gördüyseniz, bu muhtemelen bir derece mantıklıdır. Bu güzel çiçekler, yeniden aşık olma isteği uyandıracak baş döndürücü, şehvetli bir koku yayar.

Ancak menekşe bitkisinin başka anlamları da vardır. Dürüstlüğü, korunmayı, hayalleri, şifayı, hatırlamayı, kararlılığı ve hatta hedef belirleme fikrini sembolize edebilirler. Orta çağda keşişler, mor, sarı ve yeşil olmak üzere üç farklı renginden dolayı bu menekşe bitkilerini “üçlü birliğin otu” olarak adlandırdılar.

Menekşe rengi, enerjisi aydınlanma ve farkındalık konularına da odaklanan bir taç çakra olan Sahasrara’yı anımsatır.

Menekşe Çiçeklerinin Kökenleri ve Tarihçesi
Menekşelerin adını mavi-mor renklerinden aldıkları düşünülmektedir. Bununla birlikte, mavi, sarı ve krem ​​tonlarında da gelirler. Ayrıca günümüzde Viola cinsine ait yaklaşık 500 menekşe türü olduğu düşünülmektedir .

Hercai menekşe olarak da bilinen birkaç tür olduğunu belirtmekte fayda var . Mavi ve mor tonları menekşenin en yaygın renkleridir. Diğer renk varyasyonlarının çoğu hibridizasyonun bir sonucudur. Menekşeler, viyolalar ve hercai menekşe aynı cinse aittir, ancak her birinin biraz farklı özellikleri vardır.

Menekşe Çiçek Türleri ve Bitki Ailesi


Viola, ilk olarak 1753 yılında Carl Linnaeus tarafından resmi olarak tanımlanan Violaceae familyasındaki çiçekli bitkilerin bir cinsidir .

525 ila 600 tür içeren ailedeki en büyük cinstir.

Çoğu tür, ılıman iklimlerde Kuzey Yarımküre’de bulunur. Bununla birlikte, bazıları Hawaii, Avustralasya ve And Dağları gibi yerlerde de bulunur.

Menekşe Çiçekleri Nerede Yerli?
Avrupa ve Asya’ya özgü menekşeler, Kuzey Yarımküre’deki ılıman bölgelere özgüdür. Genellikle türlere bağlı olarak ilkbahardan yaza kadar çiçek açarlar.

Violaceae familyası arasında tatlı menekşeler, köpek menekşeleri, yabani hercai menekşeler, yatak menekşeleri ve daha fazlası bulunur.

Menekşe Çiçeklerinin En Popüler Türleri
Viola cinsinde yaklaşık 400 çeşit menekşe bitkisi vardır. Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 60 tür vardır. En yaygın olanı, Maine’den Florida’ya kadar Doğu Kıyısı boyunca yabani olarak yetişen mavi menekşedir ( Viola sororia ).

Adına rağmen, Afrika menekşesi menekşe türlerinin bir parçası değildir. Tatlı menekşeler ( Viola odorata ) tatlı kokularıyla tanınır. Yatak örtüleri ve tatlı menekşeler, fidanlıklarda satılan en popüler çeşitlerdir.

Tatlı menekşeler ayrıca İngiliz menekşesi, bahçe menekşesi ve çiçekçi menekşesi olarak da bilinir. Menekşeler, mavimsi-mor çiçekleri ve kenarları taraklı veya testere dişli kalp şeklinde yaprakları ile tanımlanabilir.

Genel olarak, bu güzel çiçek, beş yapraklı çiçek şekli ile tanınır. Bunlar üstte iki, yanlarda iki ve alt ortada küçük bir tane bulunur. Menekşelerin çoğu küçük çok yıllık bitkilerdir, ancak birkaçı tek yıllıktır.

Menekşe Çiçeği Kullanımları ve Faydaları

Bu romantik çiçekler güzellikleri ve tatlı kokularıyla sevilirken, aynı zamanda tuzlu tariflerde, şuruplarda, çaylarda, salatalarda ve tatlılarda da popülerdir. Hem yaprakları hem de çiçekleri yenilebilir.

Yenilebilir çiçekler oldukları için menekşeler genellikle şekerle kaplanır ve keklerde ve diğer tatlı ikramlarda yenilebilir süslemeler olarak kullanılır.

Menekşe Çiçeklerinin Tıbbi Faydaları
Bitki ayrıca, özellikle taç yaprakları ve saplarında, C vitamini ve A vitamini bakımından zengindir.

Bazıları menekşenin iltihabı ve ağrıları gidermek için aspirine benzer şekilde kullanılabileceğini iddia ediyor. Bununla birlikte, yüksek dozda menekşe kusmaya ve sindirim bozukluklarına neden olabilir, bu nedenle dikkatli kullanılması en iyisidir.

Menekşeler çok sevilen ama tarif edilmesi zor bir koku üretir. Bunun nedeni, çiçeklerin koku duyusunu geçici olarak duyarsızlaştıran bir kimyasal olan iyonin içermesidir. Kokunun ilk kokusunu aldığınız gibi, burnunuz kısa bir süreliğine işlevsiz kalır ve koku kaybolur. Koku, nasıl tarif ederseniz edin, nefes tazeleyicilere, parfümlere, yağlara ve losyonlara popüler bir ektir.

Menekşe Çiçek Anlamları
Ortak menekşe çiçeği anlamları arasında masumiyet, sonsuz sevgi, alçakgönüllülük, manevi bilgelik, sadakat, mistisizm ve anma sayılabilir.

Menekşe Çiçek Sembolizmi

Yunan Mitolojisinde Menekşe Çiçekler
Menekşe çiçeklerinin Yunan Mitolojisinde derin kökleri vardır. Hikaye devam ederken, menekşeler, bakire perilerinden birini ikiz kardeşi Apollon’un yaklaşımlarından korumak için narin çiçeğe dönüştüren Artemis’in eseriydi. Bu nedenle menekşe çiçekleri alçakgönüllülük ve kısıtlama sembolü haline geldi.

En erken menekşe ekimi, MÖ 500’e kadar uzanıyor Eski Yunanlılar, menekşeleri şarap, yemek ve tıpta kullandılar. Bitki, bereket ve sevginin sembolü olarak görülüyordu ve bu nedenle aşk iksirlerinde, baş ağrılarını ve baş dönmesini önlemek için kullanılıyordu. Bu gelenek o kadar popülerdi ki Atina’nın da sembolü oldu.

Antik Yunanistan ve Roma’da Menekşe Çiçekler
Menekşelerin tarih boyunca birçok kullanımı olmuştur. Yunanlıların ve Romalıların menekşeleri cenaze süslemeleri olarak kullandıkları söylenirdi. Persler onları öfke ve baş ağrısına karşı sakinleştirici bir ajan olarak kullandılar. Antik Roma’da, sarhoşluğu engelleyebileceğine inandıkları menekşe çiçeklerinden şarap yaptılar.

Diğer Sembolizm
Menekşeler ayrıca resmi Şubat doğum çiçeğidir ve onları sevilen birinin doğum günü için mükemmel bir hediye yapar. Menekşe, sıklıkla derin aşkı, kraliyeti ve mutluluğu simgeleyen Şubat doğum taşı olan ametistle bağlantılıdır.

Menekşe Çiçekler Hakkında İlginç Gerçekler

  • Menekşe, Rhode Island, Illinois, New Jersey ve Wisconsin eyaletlerinin çiçeğidir. Birleşik Krallık’ta, köpek menekşesi Lincolnshire’ın ilçe çiçeğidir. Mor menekşe, New Brunswick’in taşra çiçeğidir.
  • Menekşeler ve onları tasvir eden rozetler, kaybedilen I. Dünya Savaşı askerlerinin anısına Menekşe Günü’nde ve civarında Avustralya ve Yeni Zelanda’da para toplama çabalarında satılmaktadır.
  • Menekşe, İmparator Napolyon Bonapart’ın imza çiçeğiydi. 1814’te karısı öldüğünde bunu karısının mezarını örtmek için kullandı. Buna ek olarak, Bonaparte’ın bazı destekçilerinin, tebaaların imparatora sadık olup olmadığını değerlendirmek için çiçekleri beğenip beğenmediklerini sormak için menekşe çiçekleri kullandıkları biliniyordu.
  • Menekşeler, bazı güve kelebek türlerinin larvaları tarafından besin bitkileri veya konukçu bitkiler olarak kullanılır.
    Astrolojide menekşe çiçeği Boğa burcuyla ilişkilendirilir. Çiçek, Venüs gezegeninden etkilenir ve korunur.

Menekşe Dövmesinin Sembolizmi Nedir?
Menekşe dövmeleri sembolik anlamlarla dolu olma eğilimindedir. Menekşeler çoğu zaman alçakgönüllülüğü ve erdemi temsil etmek için kullanılır, ancak dövme olarak da kullanıldıklarında daha geniş anlamlara sahip olabilirler. Bunlardan bazıları masumiyet, şefkat, özen ve sevgidir (sadece romantik aşk değil, her türlü).

Birine Menekşe Ne Zaman Vermelisiniz?
Bir kişiye 50. evlilik yıldönümlerini kutlarken menekşe vermek en uygunudur, çünkü çiçeğin sembolizminin özellikle o tarihle bağlantısı vardır.

Menekşe de Şubat doğum çiçeğidir . Menekşe, bir dizi dinle güçlü bağlantıları olduğu için manevi olaylarda da verilebilir. Romantik çiçekler olarak görüldüğünden, menekşeler elbette herhangi bir romantik durumda da verilebilir. Ayrıca narin yaprakları ve kalp şeklindeki yapraklarıyla bahçenizi aydınlatmak için yatak menekşeleri yetiştirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

   Linkler : Şehirler Arası Nakliyat - Beylikdüzü psikolog -  Psikolog randevu -  Furkan Danacı - Teknoloji Haberleri  - Türk beğeni satın al - Güvenilir takipçi satın alma -  instagram takipçi satın al  -  takipçi satın al  -  popigram.com - smm panel -  instagram takipçi satın al - tanıtım yazısı- instagram takipçi satın al