Mimari Tasarım Süreci Nasıl İşler?

Mimari Tasarım Süreci Nasıl İşler?

Yeni bir ev sahibi olmak isteyen çoğu kişinin hayali, kendi arsasına istediği gibi bir ev yaptırmaktır. Ancak uzaktan bakıldığında kolay gibi görünen mimari tasarım süreci, aslında kendi içinde çeşitli kollara ayrışır. Temel tasarım kararları alınırken çevre faktörleri, altyapı gereksinimleri, müşteri ihtiyaçları ve diğer teknik detaylar göz önünde bulundurulduğundan, tasarım sürecinin farklı adımlara bölünerek ilerletilmesi gerekir. Böylece mimarın bütün süreç üzerinde daha fazla kontrol sahibi olması ve müşteri isteklerini en iyi şekilde karşılaması mümkün olur. Genel tasarım aşamaları ise şu alt başlıklarda incelenebilir:

Ön Hazırlık

Bir mimari proje, mimar ve müşteri arasında düzenlenen ilk görüşmenin ardından başlar. Genellikle hayalindeki evi yaptırmak isteyen kişiler, birkaç farklı mimardan fikir alarak aradaki uyumu ve güveni ölçmek isterler. Dolayısıyla ön hazırlık evresinde iletişim tekniklerinin iyi olması ve müşteri tarafından talep edilenlerin yapılabileceğinin ifade edilmesi önemlidir. Bunun için genellikle benzer özellikte birkaç eski proje örneği gösterilir ve müşteri ile yeni bir görüşme planlanır. Bu zaman zarfında ise mimar, tasarıma ve araziye dair genel bir bilgi toplama evresinden sonra temel proje fikirlerini aktarır. Taslak halinde sunulan bu çizimler daha çok şematiktir ve detaylı tasarıma geçmeden önce karşı taraftan onay almayı gerektirir.

Tasarım Geliştirme

Temel tasarım konseptinin onay almasından sonra mimar, kendi ekibiyle birlikte proje modelleme aşamasına geçer. Mimari animasyon, dış cephe tasarımı gibi konularda arayış içerisinde olunabilmektedir. Bu sırada yapı son halini almadan önce çözülmesi gereken bütün tasarımsal sorunlar çözülür, fonksiyon devamlılığı sağlanır ve gerekli 3 boyutlu görselleştirmeler yapılır. Pencere açıklıkları, yeşil alanlar, dış cephe kaplamaları, yapı bölümlendirmeleri, sabit mobilyalar ve diğer detaylar müşteri ile yapılan birkaç aşamalı görüşmeler sonunda tamamen kararlaştırılmış olur. Ara görüşmelerde müşteri talebine göre malzeme seçiminde veya diğer ayrıntılarda değişiklik yapılması gerekebilir. Bu aşama, mimarın yaratıcılığına ve problem çözme yeteneğine bağlı olarak kısa sürede istenen sonuca ulaştırılabilir.

Avan Proje

Kesin projeden bir önceki çizim olarak da bilinen avan proje, yapı ruhsatı almak için belediyelere sunulması gereken projedir. Tasarım projesinden farklı olarak birkaç teknik ayrıntının ve özel çizim tekniğinin uygulanmasını gerektirir. Ayrıca genellikle tasarım aşamasında müşteriye sunulan görseller 3 boyut modelleme programları ile hazırlanırken, avan projede 2 boyutlu çizim tekniklerinden faydalanılır. Yürürlükteki mevzuatlara göre hazırlanan avan proje genellikle sadece imar planı ayrıntılarını içerir. Bu planın onaylanmasından sonra son proje çizimine geçilebilir.

Uygulama Projesi

Daha önce alınan tasarım kararlarının yürürlükteki yönetmeliğe uygun şekilde çizilmesini gerektiren uygulama projesi, inşaat aşamasında rehber olarak kullanılacak çizimdir. Bu nedenle yapıyı oluşturan tesisat, mekanik, inşaat gibi bütün birimlere hitap etmesi gerekir. Belirli standartlara uygun şekilde hazırlanan uygulama projesinde; kolon aplikasyon planı, tesisat planı, vaziyet ve kat planları, malzeme bağlantı detayları, bodrum ve çatı katı çözümleri, kesit ve cepheler ile gerekli görülen diğer ayrıntılar yer alır. Ayrı sayfalarda ve belirli bir sisteme göre yapılan bu çizimler, belediyeye sunularak onaylanmalıdır. Genellikle birkaç revize sonrasında uygulama projesi de son halini alır.

Proje Yönetimi

Çizimlerin ve gereken izinlerin alınması, tasarım sürecinin tamamlanması anlamına gelmez çünkü mimarın, şantiye alanını düzenli olarak denetlemesi ve yapının müşteri isteklerine uygun şekilde inşa edildiğinden emin olması gerekir. Bu şekilde inşaat sırasında çıkabilecek sorunlar erken dönemde önlenebilir ve müşteri talepleri daha iyi karşılanabilir.

Yaratıcı bir fikir bulmak ne kadar zorsa, ortaya atılan fikri hayata geçirmek de aynı şekilde zordur. Bu nedenle mimari tasarım sürecinin farklı aşamalara ayrılarak kontrol edilmesi, bütün sistemin çok daha planlı şekilde ilerlemesine yardımcı olur. Siz de hayalinizdeki ev için güvenilir mimarlara başvurabilir ve tasarım sürecinde verilen hizmetler hakkında detaylı bilgi talep edebilirsiniz.

Mimari tasarım ihtiyaçlarınız için render firmaları arasında yer alan renderatolyesi.com ile iletişime geçebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

   Linkler : Şehirler Arası Nakliyat - Beylikdüzü psikolog -  Psikolog randevu -  Furkan Danacı - Teknoloji Haberleri  - Türk beğeni satın al - Güvenilir takipçi satın alma -  instagram takipçi satın al  -  takipçi satın al  -  popigram.com - smm panel -  instagram takipçi satın al - tanıtım yazısı