Gelecekten.Net

Renklerin anlamları ve Renk Sembolizmi

Her yerde renkleri görürsünüz: gökyüzündeki beyaz bulutlar, gri taş yapılara ve kırmızı tuğlalı binalara tırmanan yeşil bitki örtüsü, ayaklarınızın altındaki kahverengi toprağı topraklar. Bu renkleri sadece görmüyorsunuz… hissediyorsunuz.

  • 29 Ocak 2023
  • 66 kez görüntülendi.
Renklerin anlamları ve Renk Sembolizmi

Yetenekli tasarımcılar, işleri için renkleri seçtiklerinde renklerin bize hissettirdiği duygulardan yararlanırlar. Pek çok fast food logosunun kırmızı olması ve pek çok sürdürülebilir markanın tasarımlarında yeşil kullanması tesadüf değil; kırmızı açlığı tetikleyebilir ve sağlıklı bitki yaşamının rengi olan yeşil bize çevreyi hatırlatır. Bir girişimci veya tasarımcı olarak, renk anlamlarının bilimini ve sanatını anlamak, daha etkili, akılda kalıcı tasarımlar yaratmanıza yardımcı olabilir.

Renk anlamları nereden geliyor?

Renk anlamları çeşitli yerlerden gelir. Bazıları, yeşil rengin büyüme ve taze bitki örtüsü ile ilişkisi gibi ilkeldir. Diğerleri, 18. yüzyıl Avrupalıları için (dönemin arsenik içeren yeşil boyası nedeniyle) yeşil rengin zehir ve ölümle olan ilişkisi gibi, insanların kendilerini rekabet halinde buldukları modern ortamlardan daha sonra gelişti. Ve bazen yeşilin çağrışımının zehrin renginden tazelik ve canlılığın rengine dönüşmesi gibi (bugün çevre bilincine sahip ve bitkilerden ilham alan birçok markada göreceğiniz bir çağrışım) renk anlamları zaman içinde değişebilir.

Bunun ötesinde, turuncu rengin Japonya ve Çin’de mutluluk ve refahla nasıl ilişkilendirildiği gibi, diğer renk anlamları tamamen kültürel olarak gelişmiş görünmektedir . Başlangıçta tamamen kültürel görünen bazı renk anlamlarının izleri tarihsel yeniliklere veya çağrışımlara kadar götürülebilir. Bunun bir örneği, Güney Afrika’nın kırmızı rengi yasla ilişkilendirmesidir. Kan dökülmesi ve fedakarlık ile ilişkilendirilir ve böylece hayatını kaybedenler ve feda edenler için yas tutulur. Buna karşılık, diğer birçok kültür beyaz veya siyahı yas renkleri olarak tanımlar.

Renk kombinasyonlarının da farklı anlamları olabilir. Açık mavi ve beyazın birlikte bir tasarımı nasıl “soğuk” gösterebileceğini ve kahverengi ve pembe kombinasyonunun şekerler ve diğer tatlılar hakkında düşünceler uyandırabileceğini düşünün. Doğru renk kombinasyonlarını elde etmek için renk teorisinin temelleri hakkında daha fazla bilgi edinin .

Tüm bunlar şunu söylemek içindir: renk anlamları boşlukta var olmaz; Onları nasıl algıladığımızı etkileyen birçok faktör var. Bu faktörlerden bazıları şunlardır:

Gölgeleri, tonları veya tonları
Diğer renklerle nasıl birleştirilirler?
Doygunlukları
Yazı tipleri ve şekiller gibi diğer tasarım öğeleriyle nasıl eşleştirilirler?

Renklerin anlamları

Kırmızı tutku, aşk ve öfke içindir
Kırmızı, tutku, aşk, öfke ve artan duygularla ilişkilendirilen sıcak bir renktir. Nedenini anlamak kolaydır – kan kırmızıdır ve kalplerimiz hızla çarparken ve duygularımız göklere yükselirken, bu kırmızı renk tonu genellikle cildimizde görülür. Kırmızı esastır; kırmızı tehlikeli olabilir. Alarmları, dur işaretlerini, yükselen sıcaklıkları ve artan gerilimleri düşünün.

Yine de kırmızı, ilkel tutkunun renginden daha fazlasıdır. Birçok Asya kültüründe şansla ilişkilendirilir. Latin Amerika’da, Hıristiyanlığı sembolize etmek için beyazla eşleştirilir. Kırmızı, tüm yıkıcı (ve onarıcı) gücüyle olgun, besin dolu bir kiraz veya elmayı veya bir ateşi tasvir edebilir.

Tasarımda kırmızı kullanımı
İzleyicinin göz ardı edemeyeceği cesur, etkili bir renk isteyen bir tasarımda kırmızı kullanın. Düğmeler ve vurgulanan metinler için onu bu kadar harika bir seçim yapan da budur;

Turuncu yaratıcılık, gençlik ve coşku içindir
Listemizdeki bir sonraki sıcak renk olan turuncu, kırmızıyla birkaç benzer çağrışıma sahiptir: enerji, cesaret ve parlaklık. Ama kırmızının sahip olduğu o tehlikeli ısırıktan yoksundur. Turuncu daha güvenli hissettiriyor, bu yüzden güvenlik ekipmanları için bu kadar popüler bir renk olabilir.

Turuncu gençlik hissi uyandırabilir, bu nedenle çocuklara hitap eden markalar için popüler bir renktir. Kırmızının sıcaklığını ve sıcaklığını sarının oyunculuğu ve neşesiyle birleştirir. Bunun ötesinde, bir enerji veya yoğunluk hissi yaymayı amaçlayan herhangi bir marka için harika bir seçimdir. Turuncu sessize alındığında sonbahar hissi verebilir, bu da onu dünyevi bir renk paletine yönelen herhangi bir marka için mükemmel kılar.

Tasarımda turuncu kullanımı
Sofistike bir markaysanız, genellikle turuncudan uzak durmak en iyisidir. Turuncu gürültülüdür ve hatta iğrenç olabilir; bu, kırmızıyı ana marka renginiz yapacak kadar gözünüze batmayan cesur, şamatacı bir markaysanız mükemmeldir. Ancak, bir yoga stüdyosuysanız veya iyi bir kuyumcuysanız, turuncu muhtemelen size uygun bir renk değildir. Canlılığı, yaratıcılığı, gençliği ve hatta erişilebilirliği iletmek için turuncu kullanın.

Sarı mutluluk, umut ve doğallık içindir
Güneşin, gülen yüzlerin ve ayçiçeklerinin rengidir. Mutlu ve genç bir renk olan sarı, umut ve pozitifliği ile dikkatinizi çeker. Bu nedenle kırmızı ve turuncu gibi dikkati belirtmek için de kullanılabilir. Sıcak bir renk olan sarı, iyimser ve parlak da hissettirebilir.

Bu listedeki diğer renkler gibi sarının da dünya çapında farklı kültürel anlamları vardır. Orta Doğu ve Latin Amerika’da bir yas rengidir. Afrika’dayken zenginliğin rengidir. Batı kültürlerinde neşenin, gençliğin ve eğlencenin rengidir. Bu, tasarım yaparken hedef kitlenizi tanımanın çok önemli olduğu bir renk çünkü bir cenaze töreni için sarı bir logo Guatemala’da mantıklı olsa da Fransa’da değil.

Tasarımda sarı kullanımı
Yukarıda da belirttiğimiz gibi tasarımda sarı ve diğer tüm renkleri kullanırken hedef kitlenize dikkat edin. Nasıl kullanırsanız kullanın, sarı dikkat çekicidir. Bunu artırmak için parlak veya neon sarısı kullanabilirsiniz. Ya da daha hafif ama yine de parlaklık ve pozitiflik gibi izleyicilerin renk tonuyla olan çağrışımlarından yararlanan bir şey için daha soluk bir sarı kullanabilirsiniz.

Yeşil doğa, büyüme ve uyum içindir – ama aynı zamanda zenginlik ve istikrar içindir
Çoğu insanın yeşili görünce aklına bitkiler gelir ve üretirler. Daha spesifik olarak, sağlıklı bitkileri düşünürler ve güne başlamak için bir çite tırmanan gelişen bir sarmaşık veya sağlıklı bir yeşil smoothie gibi üretirler. Yeşilin yeni yaşam ve canlılıkla olan ilişkisini aynı zamanda gençliği ve doğurganlığı sembolize etmeye iten Doğu Asya kültürleri gibi bazı kültürlerin yeşil renkle daha spesifik ilişkileri vardır. Orta Doğu’da yeşil aynı zamanda zenginlik ve doğurganlık ile ilişkilendirilir ve aynı zamanda İslam ile de ilişkilendirilir.

Markalar, sağlıklı, sürdürülebilir gıda seçeneklerine odaklanarak sağlığa değer verdiklerini belirtmek için genellikle yeşil rengi kullanır. Yeşil de soğuk bir renktir ve soğuk renkler (sıcak renklerin aksine) genellikle daha sakin ve sakin hissettirir.

Yeşil renk aynı zamanda onaylayıcı ve erişilebilir olduklarını iletmek için de kullanılabilir, esas olarak trafik ışıklarının bizi yeşil rengi ilerleme izni ile ilişkilendirmek için nasıl eğittiğine değinir. Yeşil, rengi kullanan finansal markalarda gördüğünüz gibi zenginliği, refahı ve istikrarı da temsil edebilir.

Tasarımda yeşil kullanımı
Şans, zenginlik, tazelik ve organik büyüme gibi pek çok farklı değeri yeşille iletebilirsiniz. Yeşil aynı zamanda ileriye dönük iletişim kurmak için yaygın bir seçimdir (bir trafik ışığındaki yeşil “devam et”i düşünün – bu, onu web tasarımındaki düğmeler için popüler bir seçim yapar), çevrecilik ve sürdürülebilirliğin yanı sıra konfor ve refah için de yaygın bir seçimdir.

Mavi sakinlik, güven ve zeka içindir
Aslında renk çarkında birbirinin zıttı olmamasına rağmen, birçok insan mavi ve kırmızıyı zıt renkler olarak düşünür. Bu, çağrışımlarına kadar uzanıyor – kırmızı küstah ve cesurken, mavi sakin ve havalı. Gün ortasında uçsuz bucaksız gökyüzünü veya sakin mavi bir gölü düşünün. Çoğu insan soğuk renkleri düşündüğünde, akla gelen ilk renk mavidir.

Mavi ayrıca dünya çapında çeşitli kültürlerde manevi çağrışımlara sahiptir. Latin Amerika’da Meryem Ana ile ilişkilendirilir. Hindistan’da Krishna ile ilişkilendirilir. Ve Orta Doğu’da mavi, cennetle ilişkilendirilir.

Tasarımda mavi kullanımı
Serin ve sakin bir his için maviyi seçin. Kelimenin tam anlamıyla da onu kastediyoruz. Buz veya soğutma çözümleri sağlayan markalar (evet, dondurma bir soğutma çözümü olarak sayılır) bu gerçek soğukluğu mavi logolar aracılığıyla iletebilir.

Markalar sakin, soğukkanlı ve güvenilir olduklarını belirtmek için mavi rengi kullanırlar. Teknoloji markaları, finans kurumları ve profesyonellik ile güvenilirliği iletmeyi amaçlayan tüm markalar için popüler bir renktir. Teknoloji veya finans sektöründe olmasanız bile, mavi bir logo, herhangi bir sürprizi paketlemeyen, dengeli, sakin bir marka olduğunuzu gösterir.

Mor lüks, gizem ve maneviyat içindir
İster mor ister menekşe deyin, mavi ve kırmızının karıştırılmasıyla elde edilen o derin gölge, karanlık olduğunda ve ışık olduğunda eğlenceli ve kaprisli olduğunda çöküş ve kraliyet gibi şeyleri iletir.

Mor bir çok şeydir. Bu gizemli. Büyüleyici. Şakacı olabilir ama aynı zamanda saygılı da olabilir. Mor, dünyanın dört bir yanında yüzyıllardır kraliyet ve din adamlarının rengi olmuştur. Moru tasarımlarınızda kullanarak bu çağrışımla çalışabilirsiniz. Tipik olarak minimalist bir sofistike ile ilişkilendirilen renkler olan siyah ve beyazın aksine, mor zengin hissettirir. Sofistike ama daha muhteşem, maksimalist bir şekilde.

Tasarımda menekşe kullanımı
Mor aynı zamanda bir rengin gerçek zamanlı olarak gelişen anlamının bir örneğidir. Mavi, bankacılık ve finans markaları için hala popüler bir renktir, ancak bu alanda da, özellikle kripto ve teknoloji endüstrilerinde mor giderek mümkün hale gelmektedir. Bunun nedeni, markaların mavinin tahmin edilebilir olduğu geleneksel çağrışımından kurtulma çabaları olabilir veya morun zenginlik ve lüks ile olan ilişkisinden yararlanma girişimi olabilir.

Bu lüks, asil bağlantıları uyandırmak istediğinizde moru kullanın; ekstra “vay” için onu altınla birleştirin. Markanızda daha gayri resmi, eğlenceli bir dönüş için, daha hafif, daha şeker benzeri bir mor tonu seçin.

Pembe oyunculuğu, eğlenceyi ve gençliği temsil eder.
Pembe, göz kamaştırıcı bir parlak pembe olsa bile, kırmızıdan daha yumuşak bir his verir. Saldırganlık olmadan kırmızı. Pembe sakız ve karanfil rengidir. Ve sıcak pembe, korkak ve fütüristik hissettirebilir. Kendini fazla ciddiye almaz; eğlenceli.

Genç ve sıradan kitleleri çekmek isteyen markalar bunu pembe renkle yapabilir. Ayrıca şeker markaları, fırınlar ve tatlı bir şeyler sunan herkes için doğal bir seçimdir. Bu tatlılık, cilveliliğe ve romantizme de uzanıyor – çiçek tasarımcıları ve romantik tatil köyleri pembe tasarımdan çok fazla mesafe kat edebilir, ancak sadece onlar değil. Bu markalar genellikle pastel pembelere ve yumuşak tonlara bağlı kalırken, Lyft ve diğer sektör bozucuları gibi diğer markalar, doymuş macentalar ve parlak neon pembelerle cesur açıklamalar yapıyor.

Tasarımda pembe kullanımı
Amacınız markanızı tatlı, genç, romantik veya eğlenceli (veya yukarıdakilerin tümünü!) olarak sunmaksa tasarımlarınızda pembeyi kullanın. Pastel pembeler ayrıca bebek odaklı markalar veya daha yumuşak ve narin bir görünüm ve his arayan markalar için harika bir renk tonudur. Ve diğer uca gidecek olursak, sıcak pembe bir tasarımın korkak ve fütürist hissettirmesine neden olabilir.

Kahverengi sağlık, sıcaklık ve dürüstlüktür.
Kahverengi, toprakla ilişkilendirilen doğal bir renktir ve sonuç olarak bir denge ve destek duygusu verir. Dünya ve doğa ile olan bağlantısı göz önüne alındığında, kahverengi, çiftçiliği, tarımı ve diğer açık hava etkinliklerini akla getirir. Çok dünyevi ve doğal hissettiriyor.

Sıcak ve samimi, pratik ve güvenilir bir renktir ve aynı zamanda eski moda ve köklü, hatta bazen sağlam olanı da temsil edebilir, bu yüzden köklü, güvenilir ve sağlam markalar tasarımlarında kahverengiyi tercih eder.

Tasarımda kahverengi kullanımı
Brown sıkıcı olmak zorunda değil! Sürdürülebilir uygulamalarınızı veya bir dış mekan markasını iletmek gibi tasarımda kahverengiyi kullanmanın birçok yolu vardır. Veya bir sıcaklık ve aşinalık duygusu yaratmak için (taze pişmiş kurabiyeleri düşünün!). Kahverengi renk, “yerleşik, eskimiş” bir renk için de harikadır; vintage veya el işi hissi veren her marka için mükemmel bir seçimdir.

Beyaz sadelik ve minimalizm içindir
Beyaz ışık aslında tüm renkleri içermesine rağmen gözlerimiz onu renksizlik olarak algılar. Ve bu renk “yokluğu”, beyazı boş bir tuval, yeni ve potansiyel dolu bir şey gibi hissettirir.

Beyaz, tasarım ve markalamada kullanıldığında minimalist bir estetik yaratır. Çok basit, temiz ve modern olabilir. Aynı zamanda en nötr renktir ve diğer, daha heyecan verici renkler için bir temel olarak tanımlanamaz olabilir.

Tasarımda beyaz kullanımı
Beyaz, temizlik, tazelik ve minimalizm gibi değerleri iletmek isteyen markalar için ortak bir renktir. Minimalizmle ilişkilendirildiği için sofistike hissettirebilir… özellikle siyah veya metalik bir tonla eşleştirildiğinde.

Beyazı tasarımda kullanmanın bir başka yolu da negatif alandan yararlanmaktır. Bu, logonuzun “ana” kısmını çevreleyen ve bazen de içinde kalan alandır. Negatif alanı göz önünde bulundurarak tasarlamak, oldukça basit bir logoda ek görüntüler oluşturmak veya izleyicilerinize biraz “aha!” Negatif alanda tasarımı ilk fark ettikleri an.

Siyah güç, zarafet ve incelik içindir
Siyah inanılmaz derecede çok yönlü bir renktir ve muhtemelen grafik tasarımda en çok kullanılan renktir. Markalaşma ve pazarlama söz konusu olduğunda, siyah genellikle seçkinlik, güç ve zarafet ile ilişkilendirilir. Cesur, güçlü ve biraz gizemli olması onu modern markaların kesin favorisi yapıyor.

Lüks bir görünüm ve his veren bir renktir, bu nedenle üst düzey markalar için popüler bir renktir. Bu tür markalar, sofistike bir görünüm için beyazı metaliklerle eşleştirdikleri gibi, genellikle siyahı metalik bir gölgeyle eşleştirirler. Markanız şık ama beyaz minimalist görünüm tam olarak uymuyorsa, karanlığı kucaklayın ve tasarımınızda siyahı öne çıkarın.

Tasarımda siyah kullanımı
Bahsettiğimiz gibi, siyah güçlüdür ve ana renk olduğunda lüks bir hava yayar. Ama aynı zamanda, bir tasarımda daha açık tonları zıt veya tamamlayıcı olarak nötr olarak da çalışır. Markanızın gotik, punk veya gizemli bir havası varsa, siyah doğal bir seçimdir.

Gri profesyonellik, formalite ve geleneksellik içindir
Gri, açık siyahtan daha fazlasıdır. Siyah ve beyaz arasında bir orta noktadır, bu yüzden dengeyi iletmenin harika bir yoludur. Ayrıca, tasarımınızdaki daha parlak renklerle kontrast oluşturacak bir şeye ihtiyaç duyduğunuzda, bunun faydalı bir destekleyici renk olduğunu da görebilirsiniz.

Griyi olgun, sorumlu bir renk olarak düşünün. Ve formalite ve güvenilirlik gibi olumlu çağrışımlara sahipken, olumsuz taraf aşırı muhafazakar, geleneksel ve duygudan yoksun olmak anlamına gelebilir. Güvenli ve oldukça sakin, ciddi ve ölçülü. Bu, rengin “sıkıcı” olduğu anlamına gelmez; gri, güvenli, basit ve resmi hissettirebilir. Markalar, amaçları kendilerini güvenli ve anlaşılır bir seçenek olarak sunmak olduğunda ana renk olarak griyi seçerler.

Tasarımda gri kullanmak
Gri genellikle güvenilir, muhafazakar bir seçim gibi görünse de, grinin bu kadar olabileceğini düşünmeyin! Dumanlı bir kömür grisi bir entrika havası yaratabilir. Ve orta gri ton kullanmak, mavinin ilettiği aynı değerleri iletebilir: profesyonellik ve güvenilirlik. Bunları logonuzda ifade etmeniz gerektiğinde ve mavi yeterli gelmediğinde, griyi deneyin.

Altın, gümüş, bronz ve diğer metaller zenginlik, refah ve başarı içindir.
Metalikler, tasarımcıların genellikle değerleri iletmek ve izleyicilerde duygusal çağrışımlar uyandırmak için kullandıkları başka bir renk kategorisidir.

Metalikler diğer renklerden farklıdır. Renk tekerleğinde değiller ama biz onları farklı tonlar olarak algılıyoruz. Bir düşünün; altın paralar ve diğer nesneler bazen sarı olarak tasvir edilse bile, altın ve sarı arasında açık bir fark vardır. Bu net fark parlaklıktır. Çizgi filmlerdeki yansımayı “parıldayan” yapan işte bu küçük parıltıdır.

Tasarımda metal kullanımı
Tipik olarak tasarımcılar, bir nesnenin pahalı veya nadir olduğunu iletmek için metalik kullanırlar. İlişki açıktır: altın ve gümüş gibi gerçek değerli metaller bin yıldır para birimi olarak kullanılmıştır. Madeni paralar tam anlamıyla bu metallerden yapılmadığında, para birimi genellikle bu metallerin değerine bağlıdır.

Sofistike ve zarafeti iletmek için metalleri kullanın. Bunu hemen hemen tüm metallerle yapabilirsiniz; altın, gümüş ve bronz gibi geleneksel tonlara bağlı kalmanıza gerek yok.

Renklerin anlamlarını öğrenin (ve harika bir tasarım elde edin)

Hangi renklerin marka değerlerinizi en iyi ilettiğini belirlemek için biraz zaman ayırın. Bunu yaparak, kendi tasarımlarınızı daha etkili bir şekilde oluşturabileceksiniz ve bir tasarımcıyla çalışıyorsanız, vizyonunuzu onlara sizi anlayabilecekleri şekilde iletin ve tanımladığınız şeye uyan bir şey tasarlayın. Doğru renkleri seçmenin, sadece güzel görünen bir palet seçmenin ötesine geçtiğini unutmayın. Renklerin kültürel anlamlarının, duygusal çağrışımlarının ve estetiğinin dikkatli bir değerlendirmesidir.

Hangi renklere ihtiyacınız olduğunu öğrendikten sonra, vizyonunuzu hayata geçirmek için deneyimli bir tasarımcıyla çalışın. Bir tasarımcı, hiç düşünmediğiniz renkleri önerebilir veya iki veya daha fazla tonu, markanız için işe yarayacağını asla hayal etmediğiniz bir şekilde birleştirebilir. Sarı kadar samimi, kırmızı kadar cesur ve mavi kadar güvenilir hissettiren iş birliğine dayalı bir ortaklık haline getirin

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

   Linkler : Şehirler Arası Nakliyat - Adana Evden Eve Nakliyat - Hisse YorumBeylikdüzü psikolog - Psikolog randevu -  Furkan Danacı  -  Güvenilir Takipçi satın almaTürk beğeni satın al -   Kartal Evden Eve Nakliyat - Güvenilir takipçi satın alma - Beylikdüzü Psikolog