Site Rengi

Gelecekten.Net

Tobin Vergisi Nedir

Mali Müşavir Cüneyt Babadağlı

Son zamanlarda Tobin vergisini sıkça duymuş olabilirsiniz. Olur mu olmaz mı uygulunabilir mi veya ülkemize uyarlanabilir mi pek çok platformda profosyoneller bunu zaten tartışmakta…

Peki ama nedir bu Tobin vergisi diyorsanız kısaca açıklayayım. İlk kez Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olan iktisatçı James Tobin tarafından 1972 yılında ortaya atılan bir fikirdir bu vergi çeşidi…

1970 li yıllarda pek itibar görmemiştir, 2000 li yıllardan sonra küresel krizlerde akla gelmiştir.

Tobin vergisi ilk olarak Brezilya’da 2009 yılında uygulanmıştır.

Tobin bu vergiyi finans ve döviz piyasalarında meydana gelen veya gelebilecek spekülatif hareketleri engellemek için önermiştir.

Tobin vergisi tüm döviz işlemlerinden binde 2, binde 5 veya yüzde 1 oranında bir vergi alınması yönünde bir uygulama içermektedir.

Yani alacağınız her 1000 birim döviz için 2-5 veya 10 birim vergi ödemeniz gerekmektedir. Ufak alımlarda ciddi olarak gözükmeyen bu rakam yüklü alımlarda gayet ciddi rakamlara denk gelmektedir.

Örnek olarak 500.000 dolar aldığınız zaman uygulamanın %1 olduğunu varsayarsak 5000 dolar vergi ödemeniz gerekmektedir.

Tobin vergisinde ana amaç vergi toplamak değil, kurda olan dalgalanmaların önüne geçmektir.

Tobin vergisinin sürdürülebilir olmasının en büyük koşulu dünya genelinde aynı anda uygulanması gerekliliğidir. Aynı anda uygulama olmazsa sıcak para uygulamanın olmadığı ekonomilere kayar ve buda uygulayan ülkelerin ekonomisine ciddi zararlar verir.

YAZARIN SON YAZILARI
Tobin Vergisi Nedir - 24 Mayıs 2020
BAĞKUR VE GSS - 24 Mayıs 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ