Tobin Vergisi Nedir

Mali Müşavir Cüneyt Babadağlı

Mali Müşavir Cüneyt Babadağlı

Son zamanlarda Tobin vergisini sıkça duymuş olabilirsiniz. Olur mu olmaz mı uygulunabilir mi veya ülkemize uyarlanabilir mi pek çok platformda profosyoneller bunu zaten tartışmakta…

Peki ama nedir bu Tobin vergisi diyorsanız kısaca açıklayayım. İlk kez Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olan iktisatçı James Tobin tarafından 1972 yılında ortaya atılan bir fikirdir bu vergi çeşidi…

1970 li yıllarda pek itibar görmemiştir, 2000 li yıllardan sonra küresel krizlerde akla gelmiştir.

Tobin vergisi ilk olarak Brezilya’da 2009 yılında uygulanmıştır.

Tobin bu vergiyi finans ve döviz piyasalarında meydana gelen veya gelebilecek spekülatif hareketleri engellemek için önermiştir.

Tobin vergisi tüm döviz işlemlerinden binde 2, binde 5 veya yüzde 1 oranında bir vergi alınması yönünde bir uygulama içermektedir.

Yani alacağınız her 1000 birim döviz için 2-5 veya 10 birim vergi ödemeniz gerekmektedir. Ufak alımlarda ciddi olarak gözükmeyen bu rakam yüklü alımlarda gayet ciddi rakamlara denk gelmektedir.

Örnek olarak 500.000 dolar aldığınız zaman uygulamanın %1 olduğunu varsayarsak 5000 dolar vergi ödemeniz gerekmektedir.

Tobin vergisinde ana amaç vergi toplamak değil, kurda olan dalgalanmaların önüne geçmektir.

Tobin vergisinin sürdürülebilir olmasının en büyük koşulu dünya genelinde aynı anda uygulanması gerekliliğidir. Aynı anda uygulama olmazsa sıcak para uygulamanın olmadığı ekonomilere kayar ve buda uygulayan ülkelerin ekonomisine ciddi zararlar verir.

YAZARIN SON YAZILARI
Tobin Vergisi Nedir 24 Mayıs 2020
BAĞKUR VE GSS 24 Mayıs 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. cüneyt dedi ki:

    Tobi Tobi

  2. Müşavir dedi ki:

    Tobin Vergisi, uluslararası döviz işlemlerine uygulanacak bir vergi olarak önerilen bir yöntemdir, amacı spekülatif sermaye hareketlerini sınırlamak ve finansal istikrarı sağlamaktır.

  3. İmge dedi ki:

    Tobin vergisi, uluslararası finansal işlemler üzerinde uygulanan bir vergi türüdür, spekülatif sermaye akışlarını kontrol etmek ve finansal istikrarı sağlamak amacıyla önerilmiştir.

BİR YORUM YAZ

Linkler  :  Şehirler Arası Nakliyat - Beylikdüzü psikolog -  Psikolog randevu -  Furkan Danacı - Teknoloji Haberleri - Yaşam haberleri - Super clone watchGüvenilir takipçi satın alma - instagram takipçi satın al - tiktok takipçi satın alsmm panel -  instagram takipçi satın al - tanıtım yazısı - Sohbet odaları - İstanbul masöz