Türk Malı Arama Motorları

%100 Yerli (Türk) arama motorları nelerdir? Google alternatifi yerli arama motoru var mı? Yerli arama motoru var mı? Türk arama motoru nedir? Hangi arama motorları Türk’tür? Tüm detayları ile milli arama motoru dosyamız…

Türk Malı Arama Motorları

Arama motoru denildiği zaman akla ilk gelen şirket şüphesiz bir çoğumuz için aynıdır: Google. Google, Amerikan yapımı bir arama motoru olmasının yanı sıra tüm Dünya üzerinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Ancak bazı ülkelerde ki özel şirketler kendilerine has bir algoritma ve alt yapı ile kendi arama motorlarını geliştire bilmiştir.

Buna en güzel örnekler Rusya ve Çindir. Rusya da Yandex, Çin de ise Badiu isimli arama motorları Google’ın kendi bölgelerindeki kullanımlarını azaltmış ve ülkelerinin lider arama motorları olabilmişlerdir. Buraya kadar olan kısım işin maneviyat ve milliyetçilik boyutu oluyor. Arama motorlarının bir diğer yönü var ki o da tabi ki maddiyat.

Arama motorları özellikle Google, en büyük paya sahip ve bu internet üzerinde dönen milyarlarca dolarlık büyük bir maddi kaynak anlamına geliyor. Rusya ve Çin gibi ülkelerde hükümetler de tahmin edebileceğiniz üzere kendi milli servetlerini dışarıya vermemek adına kendi ülkelerindeki arama motorlarını destekleme yönünde çalışmalar yapıyor.

Türkiye de internet üzerinde dönen paranın büyük bir kısmını yani günlük yaklaşık olarak 2 Milyon TL arama motoru olarak Google’a gidiyor. Dışarıya çıkan bu denli büyük bir paranın kaydının tutulmasında ve vergi ödemelerinde yaşanan sıkıntılar bir çok kez hükümet ile Google’ı karşı karşıya getirdi.

Türk arama motoru projesi daha önce bir çok kez denenmiş olmasına rağmen başarılı olmuş bir Türk arama motoru olmadı. Özellikle Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından başbakanlık döneminde yaptığı söylemler ile birlikte bir çok fırsatçı daha çok, devletten para alabilmek uğruna “Yerli Arama Motoru”, “Milli Arama Motoru” adı ile çeşitli projelere girişti. En nihayetinde sonuç tam bir hüsran oldu.

O günden bu güne vergisi bile doğru düzgün ödenmeyen bir milli servetin dışarıya çıkması hükümet tarafından sürekli olarak gündeme getirildi ve eleştirildi. Ancak maalesef Türkiye’de Google’ın yerini tam olarak doldurabilecek bir arama motoru geliştirilemedi.

Türk Arama Motorları Neden arka plandaydı?

Türk arama motoru, yerli arama motoru, milli arama motoru sloganı ile çıkan pek çok proje oldu bugüne kadar ancak ne yazık ki hepsi birer çöp siteye dönüştü veya bir iki ay içerisinde kapanmak zorunda kaldı. Türkiye’de yapılan arama motorları niçin başarısız oluyor? sorusuna cevap vermek o kadar kolay değil aslında bu yüzden bir kaç madde ile cevap vermek en iyisi;

 1. Yetersiz sermaye; arama motoru geliştirmek yüksek bir bütçe gerektiriyor. Sunucu giderleri, ofis giderleri, çalışanların maaşları, sigorta primleri, ödenmesi gereken vergiler gibi çok fazla kalem var.
 2. Yetenek bulmak; Türkiye’de arama motoru yapabilmek için yetenek bulmak çok da kolay değildir. Çekirdek yazılımın yazılması ve yazılan bu çekirdek yazılımın üzerine yapılacak geliştirmeler her yazılım mühendisinin yapabileceği türden değildir. Türkiye’de bu denli alt yapılar ile başa çıkabilecek bir ekip kurmak son derece güç.
 3. Ön yargı ve muhalefet; maalesef milletçe her şeye temkinli yaklaşmayı ve muhalefet etmeyi seven bir milletiz. Bunun sebebi daha önce üretilen yerli mallarının kalitesiz olması da olabilir tabi…
 4. Uzun süre dayanabilmek; inanın bize Yandex açıldığında milyonlarca kişi onu kullanmadı. Çin de yasaklamalar kalkarsa Badiu liderliğini koruyabilir mi? büyük bir ihtimalle tahtını tekrar Google’a kaptırır. Türkiye’de açılan projelere bakıldığında ise 1 sene dayanabilen yok denecek kadar az görünüyor.
 5. Taklitçilik; yerli arama motoru olarak çıktığını iddia eden çoğu proje Google’ı taklit etmeye ve Google’ın kullandığı algoritmaları kullanmaya çalışmaktadır. Bu tür projelerin kısa sürede kapanması ise son derece doğaldır. Google’ın milyarlarca dolarlık yatırımlar yaparak elde ettiği algoritmaları siz bir kaç yazılımcı ile elde edemezsiniz. Daha da vahimi söylemek gerekirse Google’ın sunduğu Özel Arama servisini veya API servisini kullanarak Google’a rakip olduğunu iddia edenler bile var.
 6. Güven sağlayamama; yerli arama motoru projelerinin başarısız olmalarının en önemli sebeplerinden bir diğeri de kullanıcılarına güven verememesidir. Kişisel bilgilerin güvenliği konusunun önemi bu hususta belirleyici etkenlerdendir.

Milli Arama Motoru projeleri nasıl başarılı olur?

Milli arama motorlarının başarılı olması için öncelikle yeterli sermaye hazırlanmalı, gerekli teknik yeterliliğe sahip büyük bir ekip kurulmalı, kimse kullanmıyor olsa bile en azından iki sene boyunca gelişerek hizmetlerine devam edebilmeli, kendine has bir algoritma ve mantığa sahip olmalı ve son olarak kullanıcılarına güven verebilmelidir.

Yerli Arama Motorları Nelerdir?

İlk başta da söylediğimiz gibi ülkemizde yerli arama motoru olarak çıkan ancak bir kaç ay içerisinde hizmeti durduran hatta sitesini kapatan çok fazla proje var. Tüm bunlar aktif olarak kullanılabiliyor veya en azından servislerini durdurmuş olmasaydı şuan burada uzun bir Türk arama motorları listesi ile sizi karşılayabilirdik. Ancak maalesef yerli arama motoru olarak gün yüzüne çıkan ve devamlılığını sağlayabilen projelerin sayısı az. Uzatmadan yerli arama motorlarını listelemeye başlayalım.

Biliver Arama Motoru

Biliver, Türkiye’nin en uzun süredir faaliyetlerine devam eden arama motoru diyebiliriz. 2009 yılından beri kullanıcılarına hizmet veren biliver.com çoğunlukla iş dünyası ve sektörlere yönelen bir arama motoru olarak görünse de doğru ve güvenilir bilgi konusunda iddialı bir arama motoru gibi görünüyor.

Mobil tarafında etkin olarak kullanılamayan Türk arama motoru biliver’in bu konuda da iyileştirme yaptığı ile ilgili bilgiler mevcut. Arama algoritması ve web sitelerini indexleme biçimi diğer arama motorlarından tamamen farklı olan biliver.com’un önünde uzun bir yol var gibi görünüyor. İçerik konusunda da bazı eksiklikleri olduğunu belirtmeliyiz. Temennimiz kısa sürede bu eksiklerini giderirler.

biliver.com bağlantısından biliver arama motorunun ana sayfasına ulaşabilirsiniz.

Vuhuv Arama Motoru

Vuhuv arama motoru da 2012 yılından beri hizmetlerini sürdüren bir diğer başarılı arama motoru projesidir. Biliver’in aksine diğer arama motorları gibi davranan vuhuv siteleri indexlemek için örümcek yazılımı kullanıyor.

Vuhuv üzerinde masaüstü cihazları ile yaptığınız aramalar da sonuçlar eğer sizi tatmin etmiyor ise Google, Yandex, Bing ve Biliver gibi diğer arama motorlarına arama yapmanıza olanak sağlıyor.

İçerik konusunda zengin olan Vuhuv’un da kat etmesi gereken bir yol var.

vuhuv.com bağlantısına tıklayarak vuhuv ana sayfasına gidebilirsiniz.

TurTC Arama Motoru

Kendi index ve dizinini oluşturmayı başarmış bir diğer yerli arama motoru projesi de TurTC’dir. Web sitelerini örümcek yazılımı ile indexleyen TurTC manuel olarak da sonuçlara müdahale ediyor.

2008 yılından beri hizmetlerini sürdüren TurTC içerik konusunda da zengin ve index sayısını sürekli olarak arttırmaya devam ediyor.

Milli arama motoru sloganı ile yola çıkan TurTC’nin İngilizce ve Fransızca gibi türkçe dışındaki dillerde sonuçları bing.com ile benzerlik gösteriyor olsa da Türkçe için kendi indexlerini oluşturduklarını görüyoruz. Tasarım konusunda bazı eksiklikleri varsa da bunlar çözülmeyecek problemler değil.

turtc.com bağlantısında turtc arama motorunun anasayfasına ulaşabilirsiniz.

Yaani Arama Motoru

2017’nin ocak ayında tanıtımı yapılan ve mobil olarak kullanıma açılan Turkcell’in yerli arama motoru Yaani, artık web üzerinden de kullanılabiliyor.

Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu’nun twitter hesabından yaptığı açıklamayla duyurulan Yaani’nin web arayüzü responsive olarak mobilden de çalışıyor.

Standart arama dışında görsel arama, haber arama, harita servisi ve video arama özellikleri de bulunuyor. Arama sonuç sayfasındaki müzik arama linkine tıklanıldığında ise direkt Fizy anasayfasına yönlendirilme yapılmış.

Yerli Arama Motoru Projesi 2023 Hedeflerinden

Yerli arama motoru projesi, 2023 Büyük Türkiye projeleri arasında yer alıyor. Hükümet tarafından istenen şey aslında tam olarak biliver veya vuhuv tarzı değil, hükümet bu konuda daha çok devlet eli ile yürütülmesi ve yönetilmesi istenen bir proje çıkarmak istiyor.

kaynak : erkekse

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Caner dedi ki:

  Teşekkürler. Daha bilinir olmaları dileğiyle. Başarılar ❤️

  1. Admin dedi ki:

   sağolun teşekkürler

 2. Mustafa dedi ki:

  Bu arama motorlarını daha ön plana çıkartmak gerekir aslında. Google gibi dev bir şirketle başetmek zor tabi ama zamanla bişeyler olur diye düşünüyorum

  1. Admin dedi ki:

   yaani güzel tabi türk arama motoru gibi bir sloganla çıkıyorlar yola

 3. Mehmet dedi ki:

  2019 yılında kuran liseli girişimci Azmi tarafından hala geliştirilmekte olan Azimli arama motorunu’da önerebilirim.

 4. veli dedi ki:

  Yandex Türkiye

BİR YORUM YAZ

Linkler  :  Şehirler Arası Nakliyat - Beylikdüzü psikolog -  Psikolog randevu -  Furkan Danacı - Teknoloji Haberleri  - Türk beğeni satın al - Güvenilir takipçi satın alma - instagram takipçi satın al - tiktok takipçi satın alsmm panel -  instagram takipçi satın al - tanıtım yazısıinstagram takipçi satın al