Site Rengi

Gelecekten.Net

Ülkelerin Vatandaşlık Şartları Listesi 2022

İnsanlar kimi zaman bulundukları ülkeler dışında başka ülkelerde yaşamak istiyor. Bu durumda da doğal olarak ülkelerin vatandaşlık şartları neler bilmek ve öğrenmek gerekir. Yazımızda çok merak edilen bu konuya değinerek hangi ülkeler, hangi şartlar ile insanlara ülkesinde vatandaşlık hakkı veriyor bunları anlatacağız. Yazı sonunda vatandaşlık veren ülkelerle ilgili tüm konularda sorularınızın cevabını almış olacaksınız.

Ülkelerin Vatandaşlık Şartları Listesi 2022

Ülkelerin Vatandaşlık Şartları

Aşağıda yer alan yazıdan da görüleceği üzere ülkelerin vatandaşlık şartları ülkelerin politik durumu ve ekonomik şartlarına göre değişiyor.

ABD vatandaşlık Şartı

Dünyanın her yerinden insanların en çok yaşamak istediği ülkelerin başında gelen Amerika Birleşik Devletlerinin vatandaşlık şartları aslında diğer ülkelere göre daha kolay.

Ülkelerin vatandaşlık şartları noktasında ABD için koşullar aşağıda belirtildiği biçimdedir. Bu ülkenin vatandaşı olmanın farklı yöntemleri bulunmaktadır ve bu başlık altında bunlar ifade edilmiştir.

 • Annesi ve/veya babası ABD vatandaşı olan çocuklar dünyanın neresinde olursa olsun doğdukları zaman doğrudan ABD vatandaşı oluyorlar.
 • Bir diğer yöntem ise herkesin çok iyi bildiği Greencard uygulaması. Yeşil kart olarak dilimize çevrilen bir kavram bu.  Yeşil kart sahibi olmak için birkaç yöntem var. Bu yöntemlerden ilki çekiliş ile sahip olunması. Bir diğer yöntem ise kişinin ABD’de çalışma izninin olması. Kişi Amerika’da yaşadıktan 5 yıl sonra Amerika vatandaşı olmak için başvuruda bulunabiliyor. Ama elbette bunlar yeterli değil. Bu 5 yıl boyunca en az otuz ay oturmak gerekiyor. İngilizce dilini bilmek ve 18 yaşını doldurmak gerekiyor. Tüm bunların yanında başvuru yaptıktan sonra başvurusu neticelene dek de  Amerika Birleşik Devletlerinden ayrılmaması şart.
 • Eğer Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olan birisiyle de evlenilirse o zaman da vatandaş olma yolunda bir adım atılıyor. Ama evlenildiği zaman oturma iznine başvuru yapılması gerekiyor. Sonrasında üç yıl boyunca en az 18 ayın düzenli olarak bu ülkede geçirilmesi gerekiyor. Aynı kişi ile de süreç zarfında boşanılmamalı. 18 yaşının doldurulması bir diğer koşul. Tüm bu şartlar sağlandığı zaman kişi o zaman başvuru yaptığı eyalette, başvuru yaptığı döneme kadar en az 3 ay yaşamalı.
 • Son olarak da Amerikan vatandaşı olmak için, Amerikan ordusuna katılmanız yeterli oluyor. Ama herkes Amerikan ordusuna katılamıyor ve bazı ön koşullar var ki bunlardan bazıları şunlar:  İyi derecede İngilizce bilmeniz. En az 5 yıl bu ülkede yaşamanız. Bunun 30 ayında düzenli olarak ülkede yaşamanız. 18 yaşını doldurmuş olmanız. Kişi eğer bu şartları sağlıyor ise Amerikan ordusuna girebiliyor. 1 yıl fiilen çalıştıktan sonra da Amerikan vatandaşı olmak için başvuru yapabiliyor.

Okuyunuz: Yurtdışında Çalışma İmkanı Olan Meslekler

Kanada Vatandaşlık Şartı

Dünyada birçok insanın yaşamak istediği ülkelerin başında Kanada geliyor. Refah düzeyinin yüksek olması insanların bu ülke vatandaşı olmak istemesinin en temel sebepleri arasındadır. Kanada’da da yaşamak için ülkelerin vatandaşlık şartları noktasında kimi aranan kriterler var. Onlar şunlar:

 • Tıpkı ABD gibi Kanada’da da değişik yöntemler ile vatandaşlık alınabiliyor. Ama en temel şart 18 yaşını tamamlamış olmak. 3 yıl Kanada’da yaşayan birisi oturma izni için resmi başvuru yapabiliyor.
 • Fransızca ya da İngilizce dillerinden bir tanesini iyi düzeyde bilmek aranan bir diğer ön koşul. Bu durum başvuru yapan kişiye çok ciddi bir avantaj sağlıyor.
 • Bu ülkenin diğer ülkelere göre koyduğu farklı olan koşullardan bir tanesi ise yaş sınırı. 18 yaş ile 54 yaş arasında olanlar vatandaşlık başvurusunda bulunuyor.
 • Son bir şart ise başvuran kişinin yeterli düzeyde iş deneyimi olması. Ek olarak 1 milyon 600 bin Kanada dolarının olması. Son olarak da ülkeye 800 bin dolar yatırım yapması gerekiyor.
 • Vatandaşlık için kim olursa olsun bu kriterleri taşıyanlar, vatandaşlık sınavına giriyor. Eğer sınavı geçerlerse doğrudan Kanada vatandaşı olmaya hak kazanıyorlar.

Almanya Vatandaşlık Şartı

Gelelim ülkemizden en çok göçün yaşandığı Almanya’ya.  Ülkelerin vatandaşlık şartları konusunda Almanya’da durum biraz daha farklı. Dilerseniz Almanya hangi şartları arıyor hemen bunlara bakalım.

 • 16 yaşını doldurmanız ve iyi düzeyde Almanca bilmeniz gerekiyor. Ki bu bağlamda bakıldığında diğer ülkelere göre Almanya vatandaşı olmak çok daha kolay. Yani alt yaş sınırı daha düşük ki bu bir artı değer.
 • Bunların yanı sıra fiilen 8 yıl ülkede yaşamış olmak. Sabıkanız olmaması ve oturma izninizin bulunması gerekiyor.
 • 23 yaşını tamamlayanlar da başvuru yapabiliyor ama burada da bazı kriterler var. Ya kendi işini yapmak ya da kazancını  bir işte çalışarak temin etmek. Kendisinin ve varsa ailesindeki bireylerin geçimini sağlıyor olmak.
 • Anne ve/veya babası Alman vatandaşı ise doğan çocuk otomatik olarak Alman vatandaşı oluyor.
 • Ülkemizden insanların da en sık başvurduğu yöntem olan bir Alman vatandaşı ile evlenmek ise bir diğer yöntem. Ama evlendikten sonra aynı kişi ile 3 yıl boyunca evli kalınması gerekiyor. Buna benzer bir diğer yöntem ise 5 yıl Almanya’da yaşamak ve 2 yıl bir Alman vatandaşı ile evli olmak.

Okuyunuz: Türkiye’de Olmayan iş Fikirleri

İtalya Vatandaşlık Şartları

Moda deyince dünyada ilk akla gelen ülkelerden olan ülke İtalyadır. Birçok insanın da yaşamak istediği ülkeler arasında yine ilk sıralarda geliyor.İşte bu ülkeden vatandaşlık almak için gereken özellikler:

 • En temel koşul 10 yıl süre ile İtalya’da yaşamak. Lakin özel durumlarda bu süre biraz daha düşebiliyor. Eğer başvuru yapan kişi bir mülteci ise 5 yıl. Bir aile tarafından evlat edinildi ise 7 yıl. Büyükanne ya da büyükbabaları İtalyan olanlar için 3 yıl. Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşları için ise 4 yıl. Sonrasında İtalyan vatandaşı olabiliyor.
 • Sabıkanızın olmaması. Kendinizi ve varsa çevrenizdeki geçindirecek bir işinizin olması. Belli bir birikiminiz olması da aranan kriterler arasında.
 • Eğer bir İtalyan ile İtalya’da 2 yıl evli kalırsanız, İtalyan vatandaşı olma yolunda adım atabilirsiniz. İtalya dışından birisi ile 3 yıl evli kalmanız durumunda da böylesi bir hakkınız oluyor.

İtalya, başvuru yapanlara çifte vatandaşlık hakkı veren az sayıda ülkeler arasında. Bunu da özellikle belirtmek gerekiyor.

Yunanistan Vatandaşlık Şartı

Ülkelerin vatandaşlık şartları konusundan bahseder iken komşumuz Yunanistan’ı es geçmek olmaz.

 • Eğer etnik kökeniz Yunan ise o zaman size hiçbir şart sunulmuyor. Doğrudan Yunanistan vatandaşı oluyorsunuz.
 • Ama eğer bu koşulu sağlamıyor iseniz 7 yıl bu ülkede fiilen yaşamanız gerekiyor.
 • Herkesin çok iyi bildiği üzere Yunanistan son yıllarda ciddi bir ekonomik krizden geçiyor.
 • Bundan dolayı da ülkeye 300 bin dolar yatırım yapanlara otomatik olarak 5 yıl oturma izni veriliyor. Tıpkı İtalya gibi Yunanistan da çifte vatandaşlık hakkı veren ülkeler arasında.

Japonya Vatandaşlık Şartı

Japonya vatandaşı olmak isteyenlerde aranan koşullar şunlardır:

 • En temel koşul iyi derecede belgeler ile kanıtlayarak Japonca dilini bilmeniz. Hem yazıp, hem konuşabilmeniz.
 • Sabıkanızın olmaması
 • Kendi geçiminizi sağlayacak iyi gelir düzeyinde işinizin olması
 • Japonya’da 5 yıl yasal olarak yaşamanız.

Fransa Vatandaşlık Şartı

Fransa vatandaşı olmak istiyor iseniz aşağıda ifade edilen şartlardan bir tanesini yerine getirmeniz gerekir.

 • Yasal olarak 5 yıl Fransa’da yaşamalısınız.
 • Lakin eğer Fransa’da herhangi bir üniversitede öğrenim gören birisi iseniz 2 yıl Fransa’da yaşamanız yeterli. Ama bu durumda bile 18 yaşını doldurmalısınız. Sabıkanız olmamalı. Elbette iyi düzeyde Fransızca bilmeniz de şart.
 • Bir diğer Fransız vatandaşı olabilme şartı ise bir Fransız ile 4 yıl evli olmanız.

Rusya Vatandaşlık Şartı

Son olarak Rusya’dan da bahsetmek gerekir ise Rusya vatandaşı olmak için aranan koşullar şunlar.

 • 18 yaşını doldurmanız olmanız ve fiilen 5 yıl boyunca Rusya’da yaşamanız.
 • Anne ve/veya babası Rus olup bu ülkede doğanlar da doğrudan Rus vatandaşı olabiliyorlar.

Ülkelerin vatandaşlık şartları ile ilgili daha detaylı bilgi için yorumlar bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki linklerde yer alan yazıları inceleyerek farklı konularda bilgi edinebilirsiniz.

Kaynak: https://patronoldum.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

   Linkler :   Beylikdüzü psikolog  -  Hisse yorum  -  Güvenilir takipçi satın alma  -  Ankara boşanma avukatı  -  Furkan Danacı  -   Türk beğeni satın al