Zeytin Sözleri, Zeytin İle İlgili Sözler, Zeytin Ağacı Sözleri

Zeytin Sözleri sayfamızdasınız… En Güzel Zeytin Sözleri yazımızda Zeytin ile ilgili Mesajları bulabilirsiniz. Kahvaltının vazgeçilmezi olan zeytin sözleri arıyorsanız yazımız sizler için …

Zeytin Sözleri, Zeytin İle İlgili Sözler, Zeytin Ağacı Sözleri

Zeytin Nedir?
Yüz yaşına kadar erişen zeytingiller familyasına ait uzun ömürlü bir bitki olan zeytin, içeriğinde yüksek oranda barındırdığı vitaminler ve mineraller sayesinde doğanın insanlara sunduğu şifa kaynağı meyvelerden biridir. Türk mutfağında kahvaltılık gıdalar arasında önemli bir yere sahip olan zeytin, kahvaltıların yanı sıra börek, poğaça gibi hamur işlerine lezzet katmak ve salataları süslemek amacıyla da kullanılmaktadır. Zeytin, aynı zamanda dünyanın en sağlıklı ve doğal bitkisel yağ kaynağıdır.

Zeytin Sözleri Kısa

Bu aralar limon ile zeytinin yakınlığını bile kıskanır oldum.

Oysa bir bardak su yetiyordu saçlarını ıslatmaya. Bir dilim ekmeğin bir iki zeytinin başınaydı doymamız. Seni bir kere öpsem ikinin hatırı kalıyordu. İki kere öpeyim desem üçün boynu bükük. (Cemal Süreya)

Sofradaki bir zeytini iki kere de yemek başlı başına bir sanattır o zaman ben çok iyi bir sanatçıyım.

Tümünü seviyorum, ama en çok zeytini. Öncelikle dalı ile barışı, altın renkli yağı ile huzur ve mutluluğu sembolize ettiği için. (Aldous Huxley)

Yetişkin bir aslanı, kaplanı uslandırıp adam etmek neyse, zeytinlik yetiştirmek de o! Yürek ister, sebat ister bu iş. (Necati Cumalı)

Yokluğun pazartesi sabahı, kahvaltı yok. Zeytin, gözlerini hatırlatır. Tadım yok, çayı şekersiz içiyorum.

Bugünlerde biraz kilo aldım zeytini azaltmam gerek.

Bizim soframızda yiyecek olarak sadece ekmek, zeytin de bulunsa yine de biz çok zenginiz, herkesten daha çok zenginiz. Çünkü gönlümüzde Allah aşkı var. İşte hakiki zenginlik budur.

Zeytin ağacı Cennetin en zengin armağanıdır. (Thomas Jefferson)

Dünya nimetinde gözüm yok ama bir zeytin ağacının gölgesinde bir bardak çay olursa olsun. (Nazan Bekiroğlu)

İnci babadan, zeytin deden.(Zeytin ile ilgili Atasözleri)

Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı, yetmişinde bile, mesela zeytin dikeceksin hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil, ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için, yaşamak yani ağır bastığından. (Nazım Hikmet)

Zeytin Ağacı Sözleri

Hayat zeytinin yağını çıkartıp tekrar zeytinin üstüne dökmek kadar garipti.

Zeytin toplamak kolay değildir, kollarını kaldırır başın eğdirir.

Sen bana soframdaki siyah zeytin kadar yakınlık göstermedin. Zeytin en azından her kahvaltıda beni yalnız bırakmıyor.

Binlerce yeşil gözü olan bir zeytin ağacı gibi, çok şey görmüşüm gibi ve çok şey geçmiş gibi başımdan. Ah! Dedim sonra Ah! (Didem Madak)

Zeytinyağını yiyiniz ve onunla yağlanınız. Zira onda yetmiş derde deva vardır. Bu dertlerden birisi de cüzzam hastalığıdır. (Hadisi Şerif)

Zeytin ağacının vazgeçtiği yerde Akdeniz biter. (Georges Duhamel​)

Bu sabahta sana yazıyorum hayallerimi süsleyenim; Sen kahvaltı sofrasının başköşesinde oturan kralsın, sen benim siyah yeşil tonlarımdaki canım zeytinimsin.

Bu buruşuk yüzlü ve her sene budanmaktan şeklini kaybetmiş eğri büğrü ağaçlar, uzun bir hikâyeyi anlatan garip şekilli harfler gibiydi ve herhalde Yusuf bunların dilinden anlıyordu. ​(Sabahattin Ali)

Ege’de bir Zeytin ağacının altına gömün beni. Çevirin etrafını. Bir de yalan uydurun. Türbedir deyin. O zaman ne kadar zeytinlik varsa korurlar.

Allah, sizin için, o su ile ekin, zeytin, hurmalıklar, üzümler ve her çeşit meyveleri bitirir. Şüphesiz ki bunda düşünecek bir topluluk için büyük bir ibret vardır. (Nahl Suresi 11. Ayet)

Bir zeytin ağacı dik sevdiğim ben ölürsem o büyüsün, altında küçük kır çiçekleri açsın arıların konduğu rengarenk.

Kasım-Aralık-Ocak zeytinler bir bir toplanacak, kimisi yemekli olacak kiminin yağı sıkılacak, kimileri ondan ekmek yiyecek, kimileri zeytinle ekmek yiyecek.

Her sabah çatal ile zeytin kovalamaktan yoruldum, illa bal yemek için ayı mı olmak gerek.

Bir zeytin ağacı gibi, bin yıl severek yaşamak her gün. (İclal Aydın)

Zeytin ağacının gölgesi iyi olmaz ama meyvesi çok iyi olur.

Ağaçların bilgesi, zeytindir kuşkusuz. En çelimsizi bile kendini kabul ettiren bir ağırbaşlılık, bir suskunluk içinde. (Mehmet Başaran)

Akdeniz’in tümü, dişlerin arasındaki siyah zeytinlerin acı tadından yükseliyor sanki. Etten ve şaraptan daha eski bir tat; serin su kadar eski bir tat. (Lawrence Durrell)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Linkler  :  Şehirler Arası Nakliyat - Beylikdüzü psikolog -  Psikolog randevu -  Furkan Danacı - Teknoloji Haberleri - Yaşam haberleri - Super clone watchGüvenilir takipçi satın alma - instagram takipçi satın al - tiktok takipçi satın alsmm panel -  instagram takipçi satın al - tanıtım yazısı - Sohbet odaları - İstanbul masöz