Balıkçı Dükkanı Maliyeti 2023

  • 05 Şubat 2023
  • 400 kez görüntülendi.
Balıkçı Dükkanı Maliyeti 2023

Bir balıkçı dükkanı açmak ve balıkçılıktan para kazanmak istiyorsan ne olursa olsun sabit bir dükkanın bulunması gerekiyor. Ayrıca, durağan açılan dükkanlar, işletmene sadık müşteriler kazandırır. Bu yazımızda bir balıkçı dükkanı açarken göz önünde bulundurulması ihtiyaç duyulan maliyetleri aktarmaya çalışacağız. Gelin sırası ile bu maliyetleri inceleyelim.

En önemlisi: Ruhsat

Alman ihtiyaç duyulan ruhsatların başlangıcında “iş yeri açma ruhsatı” gelir. İş yeri açma ruhsatı, iş yerinin açılması planlanan vaziyet hangi belediyenin yetki alanı içinde kalıyorsa oradan alınır. Yetki alanında olduğun belediyenin sayfasından gerekli olan belgelere bakarak hazırlıklarını yapabilirsin. Gerekli olan ruhsatları almadan balıkçı dükkanı açmak ve işletmek ciddi cezalar almak için gerekçedir. Bu belgelerin muayyen harçları, vergileri ve muamele ücretleri de olacağını unutmamak gerek.

Balıkçı dükkanı açmak için alınması gereken izin ve belgeler

Balıkçı dükkanı açmak için lüzumlu belgeler alakalı devlet makamlarınca belirlenmiş durumda. En önemli faktörlerden kabul edilen dükkan ruhsatı için de aşağıdaki belgeleri bir araya getirerek başvurunu gerçekleştirmelisin:

İşyeri kira kontratı yahut tapu belgesinin fotokopisi
İki adet vesikalık fotoğraf
Esnaf odalarından alınması lüzumlu olan belgeler
Yangın raporu
Kimlik belgesi fotokopisi
İş yeri açma bildirim belgesi
İkametgah belgesi

Belgeleri hazırlama sürecinde bulunduğun yerin belediyesi ek belgeler istek edebilir. Bu nedenle mutlaka ilk önce belediyeden aktüel evrak listesini alman gerekiyor.

Yüzdelerle Konuşalım

İş fikirleri kapmasında balıkçı dükkanı açmadan ilkin yapacağın vergi, ruhsat maliyetlerini bir kenara koyarsak ilk önce 4 ana maliyet ortaya çıkmaktadır. Bunlar; kira maliyeti, tedarik ve depolama maliyeti, çalışanların maliyetleri ve diğer maliyetlerdir. Daha ilkin çalışılan verilere nazaran bu kalemlerin cironun en fazlaca yüzde kaçını oluşturması gerektiği ortalama olarak söylenmiştir. Rakamlar şöyleki;

Kira Maliyeti : %15
Ürün Maliyeti : % 25
Çalışanların Maliyeti : %30
Diğer Maliyetler : %5

İlk Aşama: Mekân

Balıkçı dükkanı açmadan önce ilk göz önünde bulundurulması ihtiyaç duyulan öğelerden biri dükkanın kirasıdır. Yukarıda da açıkladığımız gibi kira maliyeti cironun %15’i kadar olmalıdır. Kiralayacağın yerle alakalı vergi, depozito ve devir ücretlerinide unutmamak gerek… Ayrıca, balıkçı dükkanı açmak için seçeceğin mekânın konumunun hedef kitlenin basit ulaşabileceği bir vaziyet tercih etmen balıkçı dükkanı açtıktan sonrasında avantaj sağlayacaktır.

Ürün Maliyetleri

Diyelim ki dükkanın hazır, kiralar ödendi, sözleşmeler hazırlandı herşey tamam! Balıkçı dükkanını açmak için tabikide bir öteki önemli sual balıkları nereden temin edeceğindir. Bir tedarikçiyle çalışılabilir yada balıkları kendin tutabilirsin. Bu maliyet cironun %25’i kadar olmalıdır. Unutmamalısın ki, balıklar kolayca bozulan ürünler olduğundan planlamanı doğru şekilde yapmalısın. Eğer balıkçı dükkanıya beklediğinden daha az satın alan gelirse ürünlerin ziyan olur ve elindeki balıklar boşa gider ve en önemlisi balıkçı dükkanı maliyeti.

Çalışanların Önemli

Daha ilkin bahsettiğimiz şeklinde çalışanların maliyeti cironun %30’unu kapsayacak şekilde planlanmalıdır. Bir personelin masrafları kabaca: yol+yiyecek+sigorta gibi özetlenebilir. Sigortasız işçi çalıştırmanın da cezaları olduğu şeklinde, insanları çalıştırdığında iş güvenliği gibi başka etkenler, denetimler ve masraflarında olaya müdahale ettiğini unutmamak gerek.

Bunları balıkçı dükkanı işletmeye başlamadan önce bilsen iyi olur…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Linkler  :  Şehirler Arası Nakliyat - Beylikdüzü psikolog -  Psikolog randevu -  Furkan Danacı - Teknoloji Haberleri - Yaşam haberleri - Super clone watchGüvenilir takipçi satın alma - instagram takipçi satın al - tiktok takipçi satın alsmm panel -  instagram takipçi satın al - tanıtım yazısı - Sohbet odaları - İstanbul masöz