Bilgisayar Yavaşladı Ne Yapmalıyım? Bilgisayarı Hızlandırma Yolları

Bilgisayarınız ilk hallerine göre yavaşlamış olabilir ve doğal olarak bu durum sizi gerçekten rahatsız etmeye başlamıştır. Bunun için çözüm arayışına girmişsinizdir. Bu sinir bozucu durumla mücadele etmek istersiniz ve bilgisayarınızı eski performansına kavuşturmak da bu isteklerin arasındadır.

 • 05 Eylül 2020
 • 551 kez görüntülendi.
Bilgisayar Yavaşladı Ne Yapmalıyım? Bilgisayarı Hızlandırma Yolları

Sizlere vereceğimiz yöntemler sayesinde bilgisayarınızı ilk performansına ulaştıramasak da baya bir fark yaratacağının garantisini veriyoruz.

 • Hiç göze görünmeyen masaüstü arka planları bilgisayarın hızı konusunda önemli bir inceliktir. Sade siyah bir arka plan kullanmanız yüksek çözünürlüklü bir arka plandan bilgisayarı daha az yoracağı için bilgisayarınızı hızlandırmak da ilk adımınızı atın.
 • Virüs programına sahip değilseniz hemen bir virüs programı indirip bilgisayarınızı düzenli olarak tarayın. Benim bilgisayarıma virüs bulaşmaz demeyin indirdiğiniz çoğu şeyin içine gizlenmiş virüsler bulunmaktadır ve siz bunun farkında olmazsınız bu sebepten dolayı virüs programı kullanıp detaylı tarama yapmanız bilgisayarınızı hızlandıracaktır.
 • Windows güncellemeleri de hız konusunda çok önemli bu güncellemelere dikkat edin. Bu güncellemeler Windows işletim sistemini daha da hızlandırmak adına Windows tarafından yapılır. Bu sebepten güncellemeleri aksatmamalıyız.
 • Eğer diz üstü bilgisayara sahipseniz güç tasarruf modunu açın. Güç tasarruf modu arka planda yinelenen uygulamaları otomatik kapatarak bilgisayarınızın yorulma olasılığını azaltacak aynı zamanda şarjınızın daha uzun dayanmasına olanak açacaktır.

 • C veya D diye bilgisayarımızda bulunan diskleri düzenli olarak temizlemeyi unutmayın. Bilgisayarınızın C ve D diskleri ne kadar gereksiz dosya ile dolarsa bilgisayarınız bunun çerçevesinde çok daha yavaşlayacaktır.
 • Kayıt defteri diye bilinen çoğu kişinin bakınca anlamadığı bilgisayar programı için CCleaner adı verilen programı indirip kayıt defteri girdilerinizi temizletin.
 • Masaüstünüzde yer kaplayan çok fazla dosya varsa bunları klasörlere ayırın; Müzikler, Fotoğraflar vb. diye.
 • Bilgisayarınıza kurulu olan mail programını kullanıyorsanız gelen mailler silinmediği takdirde bilgisayarınızda çok fazla yer kaplayacaktır bu sebepten dolayı bilgisayarınızı yavaşlatır. Maillerinizi düzenli olarak okuyup silin.
 • Bilgisayarınızda siz tıklamadan zaten işlevde olan programlar vardır. Windows sekmesine gelip çalıştır ekranına girip “msconfig” yazarak başlangıçta açılan programları görebilirsiniz. Gereksiz olan tüm programların yanındaki tiki kaldırın.
 • İnternet geçmişinizi, çerezleri temizlemeyi kesinlikle unutmayın. Geçmiş ve çerezler sabit diskinizde çok yüksek yer kapladığı için bilgisayarınızı çok yüksek miktarda yavaşlatmaktadır.
 • Arama ekranına girip disk birleştirme yazıp disk birleştirmeyi açtığınızda diskinizi birleştirmek için size onay kutucuğu gelecektir onaylanıp disklerinizi birleştirin. Diskleri birleştirmek uzun sürer fakat hızlanması açısından gayet ferahlatıcı bir yöntemdir.
 • Bazı virüs programları bilgisayarı ciddi anlamda ağırlaştırıyor. Virüs programı tercihinde bulunurken bilgisayara fazla yük olmayan boyutu küçük olan ve taramalarını sağlam yapan virüs programlarını seçiniz. İlk 3 şeklinde liste yapmamız gerekirse o liste şu şekilde olacaktır. 1- Avast 2- AVG 3-Eset Nod32
 • Dizüstü bilgisayar kullanıcılar için fan soğutucu almak farzdır. Bilgisayarınız ısındığında ciddi anlamda yavaşlama sağlanır ve yüksek miktardaki ısınmalarda parçalarınız yanma derecesine bile gelebilir. O yüzden 15-20 TL’lik bir fan soğutucu almanız bilgisayarınızın sağlığı için iyi olacaktır.
 • Bilgisayarınızda driver (sürücülerin) güncel olduğuna emin olmalısınız. Sürücülerinizi kontrol etmek için SlimDriver proğramını şüphe etmeden kullanabilirsiniz.
 • Bilgisayarınıza + olarak 2 GB bir ram eklemek sizi çok rahatlatacaktır.
 • Kasanızda toz bulunabilir. Tozlar bilgisayarı yavaşlatmakta en güçlü zararlardır. Kasanızı ayda bir veya iki kere saç kurutma makinesiyle fazla yakınlaştırmadan temizleyin. Fan üzerinde bulunan saç kurutma makinesiyle gitmeyen tozlar için çay kaşığının arkasını kullanabilirsiniz.
 • Yavaşlık sadece oyunlarda oluyor başka hiçbir şekilde olmuyorsa Game Booster adlı programı kullanmanız oyunlarda istediğiniz hızı yakalamanız için yeterli olacaktır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Linkler  :  Şehirler Arası Nakliyat - Beylikdüzü psikolog -  Psikolog randevu -  Furkan Danacı - Teknoloji Haberleri - Yaşam haberleri - Super clone watchGüvenilir takipçi satın alma - instagram takipçi satın al - tiktok takipçi satın alsmm panel -  instagram takipçi satın al - tanıtım yazısı - vp satın algüvenilir takipçi satın almahaber yazılımıSohbet odaları  - İstanbul masöz