Bilsem Sınavı Nedir?

Üstün yetenekli öğrencilerin kabul edildiği Bilsem sınavı nedir? Hangi dersler var, tüm bilgiler yazımızda.

 • 16 Haziran 2022
 • 350 kez görüntülendi.
Bilsem Sınavı Nedir?

BİLSEM, Bilim ve Sanat Merkezi’nin kısaltılmış halidir. Bilsem Sınavı ise Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğü tarafınca özel yeteneği olan çocukların yetenek durumlarını ve yeterliliğini ölçmek amacıyla hazırladığı sınavdır. Bu kurumda öğrenciler yeteneklerine göre günlük okul derslerinden sonra ders almaktadırlar.

Milli Eğitim Bakanlığı, açtığı kurslar ile birlikte 1959 yılından beri özel yetenekli öğrencilerin üzerine düşüyor. Ankara Fen Lisesi’nin kuruluşundan bu yana özel yetenekli öğrencilere uygun kurslar ve dersler vermiş. Fakat ülkemizde yapılan bu tür girişimlerin hiçbiri uzun ömürlü olmamıştır. BİLSEM kurumu ise 1995 tarihinden itibaren koordineli bir şekilde her yıl düzenli olarak öğrencilere özel yetenek eğitimi veriyor. Çocukların yetişkin bir birey olduğu zaman istedikleri hayalleri gerçekleştirmesi için onlara yardımcı oluyor. Türkiye’deki bütün il ve ilçelerde bu sınav gerçekleşmekte. 81 ilimizde ortalama 1000’e yakın BİLSEM akademisi yer alıyor. Yıllık olarak 100 bin civarı öğrenci alımı gerçekleştiren BİLSEM’de lisans ve lisansüstü öğretmenler ders vermekte. Seçilen ve eğitim alan öğrenciler gerek yurt içi gerekse ulusal bilim etkinliklerinde ülkemizi başarı ile temsil ediyorlar.

BİLSEM’de Hangi Dersler Veriliyor?

BİLSEM, öğrencinin okuldaki derslerini etkileyecek, ileride kazanacağı liseye ve liselere giriş sınavlarındaki başarısını artıracak, öğrenciye bu konularda yardımcı olacak dersler odağında bir süreç değildir.

BİLSEM sınavını geçen ve bu kurumda eğitim almaya başlayan öğrenciler, yeteneklerinin farkına varmak, geliştirmek, pratik yapmak ve öğrenmek amacıyla;

 • Uyum,
 • Yetenek gelişimi,
 • Yetenek farkındalığı,
 • Destek eğitimi,
 • Proje tasarım ve üretimi,
 • İletişim,
 • Grupla hareket etme,
 • Bilimsel araştırma,
 • Yabancı dil,
 • Bilgisayar üzerine dersler alır.

BİLSEM Başvuru ve Sınav Süreci

Herhangi bir öğrenci, okulda verilen iş eğitimi derslerinde, resim, müzik, fizik, kimya, matematik ve geometri gibi temel konuları görmeye başladığında diğer arkadaşlarından daha üstün bir başarı gösterebilir. Çabuk öğrenir, soruları hızlı çözer ve öğretmenine konuyu anlamak için soru yöneltir. Bu heves ve konuyu öğrenme merakı, bu çocuğun yetenekli olduğunu gösterir. Peki, bu durum yeterli mi? Tabi ki hayır. Öğretmenlere burada büyük iş düşüyor. Sınıf öğretmenleri bu özel yetenekli çocukları saptar.  Milli Eğitim Bakanlığı Bilim ve Sanat Merkezi sitesi ya da E-okul üzerinden gerekli evrakları doldurur ve saptadığı çocuğun hangi konularda yetenekli olduğunu belirtir. Öyle ki bir öğrenci hem müzik hem de matematik konusunda yetenekli olabilir. Daha sonra öğretmen bir dizi eğitime tabii tutulur. Bu eğitim öğrencinin yetenekli olup olmadığını tam olarak saptaması için öğretmene verilir. Bunun dışında öğrencinin ve ailenin BİLSEM kurumuna bireysel başvuru hakları bulunmuyor.

Başvuru sonucunda öğrenci, Milli Eğitim Bakanlığı’nın BİLSEM ile ortak belirlediği sınav tarihlerinde sınava sokulur. Bu sınav tablet üzerinden, öğrencinin kaydı hangi okulda ise o zaman yapılır.  BİLSEM sınavlarının ilki ‘grup tarama uygulaması’ olarak biliniyor ve bu sınav ortalama 45 dakika sürüyor. Bu birinci aşama sınavı için hiçbir ücret talep edilmemekte.

Grup Tarama Uygulaması’ndan başarı ile geçen öğrenciler ikinci bir aşamaya sokulur. Bu süreç randevu usulü devam eder. Özel yetenek sınavları bireylerin müzik, görsel ve işitsel zekalarını ölçmek ve eğitime uygun olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılır.

BİLSEM Sınavlarına Kaçıncı Sınıflar Katılabilir?  

Bilim ve Sanat Merkezi’nde eğitim almak için yapılan yetenek sınavlarına, devlet ve özel okullar da dahil olmak üzere 1. 2. 3. sınıf öğrencileri seçilir. Kurumun ilk kuruluşundan bu yana, geçtiğimiz senelerde 4. sınıf öğrencileri de bu uygulamaya dahil edilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Linkler  :  Şehirler Arası Nakliyat - Beylikdüzü psikolog -  Psikolog randevu -  Furkan Danacı - Teknoloji Haberleri  - Türk beğeni satın al - Güvenilir takipçi satın alma - instagram takipçi satın al - tiktok takipçi satın alsmm panel -  instagram takipçi satın al - tanıtım yazısıinstagram takipçi satın al