Site Rengi

Gelecekten.Net

Elektrikli Araç Şarjları İçin Ne Tür Kablo Kullanmak Gerekiyor?

Elektrikli Araç Şarjları İçin Ne Tür Kablo Kullanmak Gerekiyor?

Elektrikli araçların nasıl şarj edildiği konusunda merak edilen detaylar her zaman bulunmaktadır. Bu hususta elektriğin bulunduğu her yerden şarj işleminin gerçekleşebileceği gibi bir durum söz konusudur. Elektrikli araba satın alacak olan kişilerin akıllarında bulunan ilk soru da nereden şarj işlemlerini gerçekleştiriyor olmaları yönündedir.

Hayatımızda bu tip arabaların yer almasıyla beraber de birçok şarj istasyonunun bulunduğu da söylenmektedir. Aynı zamanda da söz konusu araç şarj istasyonlarının sayısının giderek daha da fazlalaştığı da belirtilmektedir. Bursa elektrikli araç şarj konusunda da her zaman seçeneklere rahatlıkla ulaşmak günümüzde daha da basit bir hal alan bir konudur.

Elektrikli Araba Nedir?

Elektrikli arabalar, elektrik enerjisiyle çalışırlar. Bu sayede karbon salınımı gibi bir durum söz konusu olmayacağından ötürü çevreye herhangi bir fosil yakıt bırakmadan ve yenilebilir enerji sayesinde doğa dostu olarak algılanan araçlar olarak tabir edilmektedir. Elektrikli araçların diğer bir avantajlı tarafı da birden fazla elektrik motoru kullanıyor olmaları olarak ifade edilmektedir.

Elektrikli araba şarj istasyonu ile rahatlıkla şarj işlemlerini gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Bataryalardan ya da diğer elektrik depolama cihazlarından elde ettiği elektriği kullanmaktadırlar. Elektrik motorları ani tork işlemlerini sağlayacaktır. Bundan dolayı da güçlü ve dengeli bir biçimde aracın kullanımına olanak sağlayan bir prensibi bulunmaktadır.

Elektrikli Araba Şarj Etme Sistemleri

Elektrikli araçların genelinde ve şarj edilebilir tüm cihazlar içerisinde lityum piller yer almaktadır. Elektrikli araç şarj üniteleri dahilinde de bu tip bataryaların doldurulması amaçlanmaktadır.

Aynı zamanda da bu süreç içerisine doluluk oranı %20 altına düşmeden dahil olmak gerekecektir. Bunun temel sebebi de lityum iyon pillerin genelinin tek bir yapı yerine hücreler halinde olmasıdır. Pilin sonuna kadar bitmesi durumunda da bazı hücreler yok olacaktır. Bundan dolayı da batarya bitene kadar araçların kullanılmaması gerektiği vurgulanmaktadır. Elektrikli araçlara dair şarj işlemleri 3 farklı biçimde gelişebilir.

Ultra hızlı şarj cihazları

Elektrikli araçları şarj etmek için en uygun yöntemdir. Genel olarak DC şarjını içerisinde barındırmaktadır. Ultra hızlı noktalar sayesinde 350 kW değerinde şarj etmek mümkün olabilecektir. İkinci olarak şarj cihazları 50 kW şarj kapasitesine sahiptirler. Bu araç şarj istasyonlarına aynı anda iki araç bağlanabilmektedir.

Hızlı şarj cihazları

Elektrikli araçların 3-4 saat içerisinde tamamen şarj edilmesini sağlamaktadır. 7 kW ile 22 kW arasında güç sağlayıcılarını içermektedir.

Yavaş şarj cihazları

3 kW’a kadar şarj ünitelerini içermektedir. Genelde gece şarjı için uygundurlar. Bu şarj seçenekleri sayesinde elektrikli araçların aküleri 6 ile 12 saat aralığında tam olarak şarj edilebilecektir. Tamamen dolum işlemleri de bu süreç içerisinde gerçekleşecek olup, araçların tam doluluk oranını yakalaması mümkün olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

                    Linkler :   Beylikdüzü psikolog  -  Hisse yorum