Kaymağın Faydaları

Kaymağın Faydaları Sabah kahvaltılarımızda ekmeğin üzerine sürerek tüketmekten büyük bir keyif aldığımız kaymak; sütün önce hafif ateşte çalkalanması ardından da belirli bir soğuklukta bırakılması ile elde edilen bir krema olma özelliği taşıyor.

Kaymağın Faydaları

Kaymağın Sağlığa Faydaları
Kaymak ya da diğer adıyla süt kaymağı, sütteki yağın yoğunlaştırılması ile elde edilir ve oldukça lezzetli bir süt ürünü olmasının yanı sıra insan vücuduna birçok faydası bulunur. Kaymak yapımında kullanılan süt kaymağın tadını belirler ve bu sayede her kaymağın kendine özgü bir tadı olur. Ülkemizde iki çeşit kaymak üretilir. Bunlardan biri inek sütü kullanılarak yapılan normal kaymaktır, diğeri ise manda sütü kullanılarak yapılan Afyon Kaymağıdır. Fakat bunların ikisi de sadece kaymak olarak adlandırılır.

Türkiye Gıda Kodeksi Kaymak ve Krema kurumunun tebliğ ettiği bilgilere göre; Normal bir kaymağın ideal süt yağı oranı, ağırlık olarak en az %60 olmalıdır. Afyon kaymağı tamamen manda sütünün tekniğine göre uygun olan ısıl işlemlerden geçirilmelidir. Yani 92 dereceden az bir sıcaklıkta 2 dakika süre ile bu işlem uygulanmalıdır. Daha sonra tekniklerine uygun bir şekilde soğutularak elde edilmelidir. Bu nedenle Afyon kaymağı da tıpkı normal kaymak gibi ağırlıkça en az %60 süt yağı oranı içermelidir. Genel olarak klasik yöntemlerle hazırlanan kaymaklar ülkemizde kahvaltı sofralarında yaygın olarak kullanılır. Ayrıca bu kaymak ülkemizin her yerinde kahvaltılık olarak tüketilir ve birçok satış noktasında tüketiciye sunulmaktadır. Afyon kaymağı Afyonkarahisar iline özgü bir çeşittir ve tamamen manda sütü kullanılarak üretilir. Afyon kaymağı ülkemizde çok meşhurdur fakat biraz sıkıntılı bir kaymak türüdür. Bunun başlıca nedeni ise raf ömrünün çok kısa olmasıdır. Farklı paketleme ve depolama işlemleri uygulayarak raf ömrü uzatılabilmektedir. Bu süre normal buzdolabı koşullarında hesaplanırsa 5 günü geçmemelidir ve sadece kış aylarında maksimum 7 gün sürmektedir.
Kaymak analizlerinde kullanılmakta olan besiyer ve diğer malzemeler DiaTek tarafından kolayca temin edilebilmektedir. Kaymağın üretimi esnasında oluşabilecek kontaminasyonların engellenmesi için yüzey ve havadaki mikrobiyal yükünün azaltılması gerekir.
Evde yapılan kaymaklar markette alınan kaymaklara göre 10 kat daha faydalıdır. Hatta market kaymakları faydadan çok zarar verebilir. Evde kendiniz kaymak yapmak için genelde süt krema ve nişasta kullanılmaktadır. Ayrıca hem katıksız hem de pratiktir. İsteğe göre mısır nişastası kullanılabilir. Öncelikle tencereye sütü, süt kremasını, ve nişastayı koyun ve mikser yardımıyla karıştırın. Orta derece ateşte kaynatın ve kaynatırken de sürekli karıştırmaya devam edin ve pişine kadar bu işlemi devam ettirin. Sonra mümkünse cam bir kaba boşaltın ve üzerini streç film ile sarın. Daha sonrada buzdolabına koyup soğumasını bekleyin, hepsi bu kadar.

Kaymağın İnsan Vücuduna Sağladığı Faydalar
Kaymak özellikle cilt sağlığı için çok önemlidir. Cilt sağlığınızı düşünüyorsanız bildiğiniz diğer tüm yöntemleri unutun. Şimdi kısaca kaymağın faydalarını inceleyelim.

Şişkinlik Giderici
Süt kaymağı özellikle vücutta oluşan şişkinlikler için ideal bir çözüm yöntemidir. Genellikle kulakta ve ağızda oluşan şişkinler başta olmak üzere vücudun neresinde olursa olsun şişkinlikleri yok eder. Bunun için yapmanız gereken şişkinlik oluşan yere kaymağı kalın bir tabaka şeklinde krem gibi sürmektir. Bu işlemi yaptıktan sonra 20 dakika bekletin ve ılık suyla iyice yıkayın. Düzenli uygulama sayesinde bir haftada inanılmaz sonuçlarla karşılaşacaksınız.

Güç Veriyor
Kaymak insan vücuduna inanılmaz derecede kuvvet vermektedir. Bu etkiyi yükseltme için, içine bir miktar bal veya hurma koyabilirsiniz. Bu sayede gün içerisinde size gerekli olan enerjiyi yakalamış olacaksınız.

Diş Çıkaran Çocuklara İyi Geliyor
Kaymak yeni diş çıkaran çocukların daha hızlı diş çıkarmasına yardım ediyor. Bunun için tek yapmanız gereken kaymağı çocuğun dişlerine sürmek. Bu işlemi düzenli olarak gerçekleştirdiğinizde çocuklarınızın daha erken diş çıkarmasına yardımcı olursunuz. Çünkü kaymak tıpkı yoğurt gibi bakteriler ile savaşı ve diş sağlığına inanılmaz katkılarda bulunur.

Balgam Sökücü Bir Etkisi Vardır
Kaymak söktürücü etkiye sahip bir besin olduğu için balgam sıkıntısı çekenlere bu konuda çok yardımcı oluyor. Tek yapmanız gereken süt kaymağına biraz kekik veya çam balı ekleyip bunu afiyetle tüketmenizdir. Bu işlem kısa vadede size balgam sıkıntısından kurtulma imkânı sağlayacaktır.

Mide Düzenleyicidir
Kaymak mide ve sindirim sistemi için çok önemlidir. Bir miktar bal ile karıştırılıp düzenli tüketim yapılırsa gıdaların hazmedilmesi kolaylaşır ve mide doğal dengesine kavuşur. Ayrıca kaymağa çam balı veya kekik karıştırıp düzenli olarak tüketirseniz, gastrit ve mide ülseri gibi hastalıklara yakalanmaz riskiniz azalır. Bu işlemi aç karına yapmanız daha çok etki sağlayacaktır.

İdrar Söktürücü
Bu etkisinden faydalanmak için kaymağa az miktarda bal ekleyip tüketiniz. Bu işlem idrar yolu enfeksiyonları da dahil sizi bir çok hastalıktan koruyacaktır. Ayrıca idrar akışını hızlandırır.

Mesane Ve Böbrek Kumları
Kaymağa biraz bal ekleyerek düzenli tüketim yapmanız halinde, böbreklerde ve özellikle mesanede oluşan taş ve kumların temizlenmesine katkı sağlayabilirsiniz. Kaymağın bu tür hastalıklarla savaştığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Diş Temizliği
Kaymak diş temizliği ve diş sağlığı açısından bulunmaz bir velinimettir. Az miktarda bal karıştırıp bu karışımla dişlerinizi fırçalarsanız hem dişleriniz tertemiz olur hem de diş etleriniz ve dişleriniz kuvvetlenir.

Yara Kremi
Kaymak doğal bir yara kremidir. Bal ile karıştırıp yara olan kısma sürmeniz yeterlidir. Bu işlem deride oluşan yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda yaradan ötürü oluşan ağrıları da en aza indirecektir.

Sinir Yatıştırıcı
Kaymağı ıhlamur balı ile karıştırıp düzenli olarak tüketirseniz, hem sinir sistemi bundan olumlu etkilenir hem de daha sakin ve stresten uzak gün geçirmenize yardımcı olur. Ayrıca bu sakinleştirici etkisi oku problemi olan insanlar içinde uygulanabilir. Aynı karışımı gece yatmadan önce tüketmeniz halinde uyku problemleri ortadan kalkar ve deliksiz bir uyku sunar.

Cilt Kremi
İnsanların genel sağlığı açısından birçok fayda sağlayan kaymak özellikle cilt sağlığı için çok büyük etkilere sahiptir. Cildinizin nemlenmesini ve parlaklık kazanmasını sağlar. Özellikle hassas ve kuru bir cilde sahipseniz kaymakla yapılan maskeler tam sizin için.
Kaymak kozmetik sektöründen yıllardır yaygın olarak kullanılmakta, buda kaymağı cilde ne kadar faydalı olduğunun basit bir kanıtıdır.

Peki Kaymak Cilde Ne Gibi Faydalar Sağlıyor?
Aşırı kuruluk ve pullanmayı ortadan kaldırır.
İnsan cildini içten besler, nemlenmesine yardımcı olur
Cildi yumuşatır ve pürüzsüz görünmesini sağlar
Cildinizin rengini bir ton arttırarak solgun cilt yapısına sahip insanlara bu konuda yardımcı olur
Vücutta bir peeling etkisi yaratır ve bu sayede derinin üst tabakasında oluşmuş olan ölü hücreleri temizler
Deri hücrelerinin yenilenmesini destekler
Cildi sıkılaştırır ve vücudun esnemesine yardımcı olur.
Yaşlanma ile gelen kırışıkları en aza indirir
Cilt üzerinde oluşan yara bereleri hızlı bir şekilde iyileştirir
Cildi olabildiğinde hızlı bir şekilde onarır
Ciltteki gözenekleri açarak hava almasına yardımcı olur.

Süt Kaymağı Maskesi Nasıl Yapılır?
Pürüzsüz ve canlı bir cilt için yapmanız gerekenler;

Bir tatlı kaşığı kadar süt kaymağını bir tatlı kaşığı kadar bal ile karıştırın
Yaptığınız karışımı cildinize masaj yaparak uygulayın
Ortalama 20 dakika gibi bir süre bekletin ve cildinizi ılık su ile iyice yıkayın
Sürdüğünüz maskenin kokusu size ya da çevrenizdekilere rahatsızlık veriyorsa uygulama süresini 20 dakikadan 10 dakikaya düşürebilirsiniz.
Bu uygulamayı haftada iki defa düzenli olarak uygularsanız daha kesin sonuçlar alırsınız.

Süt Kaymağı Zararları
Süt kaymağı doğal olduğu sürece insan bünyesine herhangi bir yan etki veya sağlık sorunu yaşatmaz. Aşırı tüketim yapılması önerilmez. Evde kendiniz yaptığınız kaymakları gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Fakat fabrika kaymakları size ciddi zararlar verebilir. Özelikle tarihi geçmiş kaymaklar mide bulantısı ve kusma gibi sorunların dışında zehirlemeye bile yol açabilir.

Süt Kaymağının Besin Değerleri
Süt kaymağının 100 gramı 140 kalori içermektedir. Ayrıca toplamda 15 gr Yağ, 45 mg Kolesterol, 5 mg Sodyum içerir. Süt kaymağı karbonhidrat, lif, şeker ve protein içermez.

Öneriler
Süt kaymağı sadece evde hijyenik koşullarda yapılırsa maksimum etki sağlar. Fabrikasyon ürünlerinin içeriğindeki vitamin değerleri çok daha düşüktür bu nedenle evde yapılan kaymaklar tercih edilmelidir.

Alıntıdır…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Linkler  :  Şehirler Arası Nakliyat - Beylikdüzü psikolog -  Psikolog randevu -  Furkan Danacı - Teknoloji Haberleri - Yaşam haberleri - Super clone watchGüvenilir takipçi satın alma - instagram takipçi satın al - tiktok takipçi satın alsmm panel -  instagram takipçi satın al - tanıtım yazısı - vp satın algüvenilir takipçi satın almahaber yazılımıSohbet odaları  - İstanbul masöz