Site Rengi

Gelecekten.Net

Lotus Çiçeği Sembolizm

Doğa mucize bir sistemdir. Doğayı oluşturan unsurlar; insanlar, hayvanlar ve bitkilerdir. Belki de biz insanlar topraktan geldiğimiz için bitkilere kendimizi daha yakın hissederiz.

Lotus Çiçeği Sembolizm

Bilgilerce.com sitesinde Doğa ve bitkiler kategorisini bu konulara dahi bir çok içerik bulabilirsiniz. Ziyaret edip konuları incelemenizi öneririz.

Kimimizin balkonunda kimimizin bahçesinde; süs bitkileri, meyve ağaçları, çeşit çeşit çiçekler yetiştiririz. Hatta biz insanoğlunun doğada kendini attığı, nefes aldığı yerler ormanlardır. Piknik bahane gibi gözükse de asıl şahane olan doğa ile içice olmaktadır.

Geçirdiğimiz mevsim sonbahar olduğundan dolayı çoğumuzda bitkilerimiz ve çiçeklerimiz için tatlı bir telaş var. Bitkiler ve çiçekler bizim hayatımızda dönem olarak değil, sürekli olarak vardır. Ama ihtiyaçlarından ve yetiştirilme tarzların dolayı mevsimsel olarak önem veririz.

Çiçekler ve bitkilerin bir diğer özellikleri ise kendilerine özgü olan anlamları. Eski çağlardan günümüze kadar ulaşan bir çok çiçeğin anlamı vardır. Bunlardan bir tanesi de Lotus Çiçeğinin Anlamı dır. Lotus çiçeğinin güzelliği dışında çeşitli kültürlerce kabul görmüş derin anlamları vardır. Şimdi yazımızın devamında sizlere bu harika çiçeğin bazı özellikleri hakkında bilgi vereceğiz.

Lotus Çiçeğini Sembolizm

Lotus çiçeği, özellikle Doğu kültürlerinde sembolik, farklı anlamları da vardır. Budizm ve Hinduizm’de kutsal güç anlamına gelir.

Hinduizmde

Hinduizme göre; Lotus çiçeği anlamı kutsaldır ve insanda bu kutsal ruh vardır. Vücutta bulunan yedi çakra nın yani vücudun enerji merkezlerinin; sonsuzluğun, güzelliğin, refahın, doğurganlığın, saflığın, kutsallığın ve bilginin temsili olarak kabul edilir. Lakshmi, Sarasvati ve Ganesha olarak adlandırılan Hindu tanrıçaları genellikle lotus çiçeği etrafında tasvir edilir.

Budizmde

Lotus çiçeği, “Sekizli Yol”un ilkelerini temsil eder. Manevi aydınlanmanın, saflığın, sadakatin ve ruhu sembolize eder. Lotus çiçeği Budistler tarafından renklerine göre faklı anlamları olduğu kabul edilmektedir. Pembe”adınlanmayı”, mavi lotus “bilgiyi”, kırmızı lotus “kalbi” , beyaz lotus “mükemmelliği” ifade etmektedir.

Hıristiyanlıkta

Lotus çiçeği Hristiyanlıkta edebiyat alanında sembollere ve imgelere sıklıkla yer verilmiştir.

Mısırlılarda

Eski Mısırlılar Lotus çiçeğine de büyük saygı duyarlardı. Duvarlar Lotus çiçeği sembolleriyle özdeşmiştir. Mısra iki çeşit lotus çiçeği bulunmaktaydı. Beyaz ve mavi olarak. Pembe lotus çiçeği ise daha sonradan Mısır’a gelmiştir.

Mısırlılar için mavi lotus çiçeği yeniden doğuşu ifade etmektedir. Lotus çiçeği geceleri kapanır ve sabahları açar. Güneş çıktığında yapraklarını açması Lotus çiçeğini Güneş ile bağdaştırmalarına neden olmuştur.

Lotus çiçeği, Alt ve Üst Mısır’ın birleşmesini sembolize eder. Lotus çiçeği bu iki krallığın birleşmesinde önemli etken olmuştur.

Popüler Kültürde

Lotus çiçeği popüler kültürde de önemli bir sembol haline gelmiştir.Dünyanın gelişmesiyle beraber dünyanın geri kalanı lotus çiçeğinin güzelliğini görebildi. Lotus çiçekleri genellikle ev dekorasyonunda, bahçelerinde ve dövme olarak vücutlaların da taşımayı tercih etmektedirler.

Lotus çiçeği anlamı ve bir çok bitki hakkında daha çok bilgiye ulaşmak isterseniz www.bilgilerce.com adresinde ziyaret edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ