Popüler Çiçek Anlamları ve Sembolizm

Aşağıda, size yardımcı olacak tüm yaygın ve benzersiz çiçek anlamlarını ve sembolizmlerini ayrıntılı olarak açıkladık…

 • 03 Eylül 2022
 • 402 kez görüntülendi.
Popüler Çiçek Anlamları ve Sembolizm

Çiçeklerin güzelliği, karizması ve neyi temsil ettikleri her zaman ilgi çeker. Hepimizde var. Çiçekler duygularımızı güzel bir şekilde temsil eder. Farklı çiçekler sadece farklı duyguları temsil etmekle kalmaz, aynı zamanda bir buketteki çiçek renkleri ve çiçek sayıları bile içlerinde güzel mesajlar barındırabilir. Floriografi veya çiçek çalışmaları yapan kişiler, çiçek anlamlarını ve sembolizmi etkili bir şekilde açıklayabilirler. Ve çiçek sembolizmleri ve her çiçeğin neyi temsil ettiği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, onları daha anlamlı bir şekilde kullanmak için bize yardımcı olabilir. Sonuçta, bir durum için yanlış çiçek türlerini kullanarak yanlış mesaj göndermek istemezsiniz.

Çiçek Türlerine Göre Çiçek Anlamları ve Sembolizm
Çiçekler sembolizm ve anlamla aşılanmıştır ve çiçek anlam rehberimiz bu gizli gizemleri çözmek için tasarlanmıştır. Hanakotoba, söylemek istediklerimizi çiçeklerle ifade edebildiğimiz Japonca sembolizm kelimesidir. Farklı çiçek türleri, farklı bir bağlamda farklı şeyler ifade eder. Ruh hali ve duruma göre bazı çiçekleri diğerlerine tercih etmek için sezgimizi kullanırız ve her bir çiçeğin anlamını ve sembolizmini mümkün olan en kapsamlı şekilde açıklamaya çalışırız.

İşte Dünyamızdaki en popüler güzel çiçeklerin ardındaki anlamı ve sembolizmi anlamak için rehberimiz.

Ayçiçeği
Bir Helianthus türü olan ayçiçeği, Kuzey ve Orta Amerika’ya özgü parlak sarı bir çiçektir. Ayçiçekleri ilk olarak Orta ve Güney Amerika’da güzellikten çok faydaları için yetiştirildi. Bu çiçek, yaygın adı Ayçiçeği’ni parlayan güneşe benzerliğinden alır. Ayçiçeği genellikle hem gıda ürünü hem de dekoratif çiçek olarak yetiştirilmektedir.

Ayçiçeği anlamı:
Ayçiçeği sembolik anlamı kültürden kültüre değişse de . Genel olarak ayçiçeklerinin sembolizmi gençlik, sevgi ve yaşamdır. Çiçeklerin sarı rengi dostluk anlamına gelir. Dolayısıyla ayçiçeği aynı zamanda sadakati de sembolize eder. Asya kültüründe ayçiçeklerinin anlamı canlılık, iyi şanslar ve uzun ömürdür. Batı kültüründe ayçiçeği çiçeklerinin anlamı genellikle refah ve parlak yaşamla ilişkilendirilir.

Ayçiçeği Ne Zaman Hediye Edilir:
Ayçiçeklerinin söylediği kadar iyi şanslar diye bir şey yoktur. Hayatı ve şansı kutlarken Canlı Ayçiçekleri hediye etmelisiniz . Gelin için güzel bir ayçiçeği düğün buketi, doğum günü kutlaması, geçmiş olsun mesajı veya birine En İyisini dilemek ayçiçeği hediye etmek için en iyi fırsatlardır.

Gül
Gül çiçekleri, baş döndürücü güzellikleri ve baş döndürücü kokuları ile belki de ‘Çiçeklerin Kraliçesi’ olarak tanımlanabilir. İnsanlar tarafından kullanılan, beğenilen ve ticari olarak yetiştirilen bilinen en eski çiçeklerden biridir. ‘Gül’ ortak adı altında yüzlerce farklı tür bulunur ve bunlar görünüm, renk, boyut ve aroma bakımından birbirinden önemli ölçüde farklılık gösterir. Asya’dan çok sayıda tür gelirken, bazıları da Avrupa ve Amerika’dan geliyor.

Gül Anlamı ve Sembolizmi:

Gülün her rengi farklı bir anlam ifade eder ve gül renginin anlamları bir kültürden diğerine önemli ölçüde değişir. Güller, aşk tanrıçaları Afrodit ve Venüs ile ilişkilendirildi. Ancak tüm dünyada kabul edilen en yaygın gül anlamı ‘Aşk’tır. Güller genel olarak romantik çiçekleri , sevgiyi, aşkı, romantizmi, tutkuyu ve samimiyeti sembolize eder. Güllerin farklı renkleri ve her birinin ne anlama geldiği ve neyi sembolize ettiği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Beyaz Gülün Anlamı ve Sembolizmi:

Gül renginin anlamlarını keşfetmek denilince akla ilk gelen renk, güllerin en açık rengi olduğu için Beyaz’dır. Beyaz Güller maneviyat ve barışı simgelemektedir . Ayrıca yeni başlangıçlarla ilişkilendirilmiştir ve düğün çiçeği teslimatı olarak çok popülerdir . Batı kültüründe beyaz güller aynı zamanda saygı ve onuru simgeliyor ve cenaze ve anma törenlerinde olduğu gibi vedalaşmak için kullanılıyor.

Sarı Gülün Anlamı ve Sembolizmi:

Sarı güller kıskançlık ve rekabetle ilişkilendirildiği için geçmişte pek de kabul görmezdi. Ancak modern zamanlarda sarı renk dostluğun rengi olarak kabul edilmiştir. Bu yüzden sarı gülün anlamı da değişmiş ve daha olumlu bir hale dönüşmüştür. Sarı gül, hayranlığı, yakınlığı, dostluğu, akrabalığı ve komşu sevgisini sembolize eder. Bazı kültürlerde sarı güller de hatıra anlamına gelir. Sarı Gül Bahçesi , arkadaşlarınız ve arkadaşlarınız için ve hayranlığınızı ve mutluluğunuzu ifade etmek istediğinizde mükemmel hediyelerdir.

Pembe Gülün Anlamı ve Sembolizmi:

Tatlı kokusu ve yatıştırıcı rengi sayesinde pembe çiçeklerin popülaritesi sadece kırmızı olanlardan sonra gelir. Gül renginin anlamlarının çözülmesi söz konusu olduğunda pembe, kitapta ayrı bir yer tutuyor. Sarı bir gülden daha güzel ve daha samimi ama yine de kırmızı güller gibi oldukça gürültülü ve ateşli değil. Çiçekçilerin sarı ile kırmızı arasına koymasının nedeni budur. Pembe Gül , henüz ‘aşk’ olarak adlandırılacak kadar orada olmayan bir kişiye karşı sevgiyi, hayranlığı, hatta romantik ilgiyi sembolize eder . Artık hangi renk güllerin sevgilinize mükemmel bir hediye olacağını biliyorsunuz.

Kırmızı Gülün Anlamı ve Sembolizmi:

Tüm güllerin kralı olan kırmızı, en çok aşk ve romantizmi simgeler. Aynı zamanda yoğun tutkuyu, sonsuz aşk duygularını, güçlü bir ilişkiyi ve hayranlık duygusunu temsil eder. Söylemeye gerek yok, Kırmızı Güller , hayatınızdaki özel kişi için mükemmel bir Sevgililer Günü hediyesidir. Uzun saplı kırmızı güller romantik bir hediye olarak daha da güzel.

Kara Gül Anlamı ve Sembolizmi:

Siyah güllerde doğal bir renk değildir ve siyah güller, tıpkı mavi ve gökkuşağı benzerleri gibi, genellikle yapay olarak yapılır. Bununla birlikte, siyah güller, sıra dışı ve nadir güzellikleri nedeniyle çiçek pazarında giderek popülerlik kazanıyor. Biraz doğal olmayan, siyah ve diğer yapay yapılmış güller, gizem ve gizlilikle ilişkilendirilmiştir. Özellikle siyah yeniden doğuşu temsil eder. Bununla birlikte, bazı kültürlerde siyah, trajedinin rengi olarak kabul edilir ve siyah bir gül de öyle.

Papatya
Ortak papatya veya İngiliz papatyası, sarı ercik ve beyaz yaprakları olan güzel bir çiçektir ve Avrupa’ya özgüdür. Büyük yuvarlak çiçekleri olan çok yıllık bir bitkidir. Papatya adı, ‘günün gözü’ ifadesinden türetilmiştir.

Papatya Çiçeği Anlamı
Yukarıda bahsedildiği gibi, Daisy ismi kelimenin tam anlamıyla gündüz gözü anlamına gelir. Papatya Aşkı masumiyeti sembolize eder ve bu çiçek genellikle çocuklar, saflık ve doğruluk ile ilişkilendirilir. Daisy ayrıca umut ve yeni başlangıçlar anlamına gelir. Papatya’nın bu anlamı, Tanrı’nın yakın zamanda çocuklarını kaybeden ebeveynleri teselli etmek için papatyaları yarattığını söyleyen İskandinav mitolojisinden gelmektedir.

Papatya ne zaman hediye verilir?
Papatyalar doğum günleri, yeni eve taşınma partisi, bebek duşları, Noel ve diğer neşeli günler için mükemmel hediyelerdir . Bunları Noel hediyeleri için de kullanabilirsiniz.

Kasımpatı Çiçeği
Kasımpatı, çiçekli bitkilerin Asteraceae familyasına aittir. Resmi bir Kasım Doğum Çiçeğidir . Krizantem ortak adı altında çok sayıda tür bulunur. Çiçek büyük, yuvarlak ve beyaz, sarı, pembe, turuncu ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok renkte olabilir. Krizantem çiçeklerinin bazı türleri Doğu Asya’ya, bazıları ise Avrupa’ya özgüdür.

Kasımpatı Çiçeği Anlamı:
Krizantem anlamları kültürden kültüre çok değişir. Çin kültüründe bu çiçek doğumları ve başlangıçları ifade eder. Japonya’da krizantemler enerji transferini sembolize eder. Batı kültüründe, özellikle Amerika’da, krizantem sempati, başsağlığı, saygı ve onur anlamına gelir. Krizantem anlamı da rengine göre değişir. Kırmızı krizantem Aşkı sembolize ederken, sarı krizantem sempati veya taziye anlamına gelir. Beyaz olanlar sadakat ve saygıyı sembolize eder. Mitoloji, krizantemler ve sembolizm ile ilgili birçok hikaye ile doludur. Altın anlamına gelen Yunanca “chrys” öneki ile süslenmiştir. Genel olarak, krizantem anlamı yaşam, yeni bir başlangıç ​​ve saygı ile bağlantılıdır.

Krizantem ne zaman hediye edilir
Krizantemlerin anlamı kültürden kültüre değiştiğinden, başkalarına hediye etmeden önce amaçlanan anlamı bilmek önemlidir. Batı kültüründe ve Japonya’da, örneğin bir cenaze veya anma töreninde taziye ve sempati sunarken krizantem hediye edilebilir. Çin gibi diğer doğu ülkelerinde de mutlu günler için kullanılabilir.

Iris çiçeği
İris, gösterişli çiçekleri olan ve genellikle Avrupa ve Asya’ya özgü çok yıllık bir bitki grubudur. ‘İris’ adı, gökkuşağı tanrıçası olan Yunan Tanrıçası İris’ten türetilmiştir. Dünyanın en popüler bahçe çiçeklerinden biridir.

İris Çiçeği Anlamı
İris kelime anlamı olarak gökkuşağı demektir. Kültürel açıdan İris anlamı , bilgelik, umut ve inançla ilişkilidir. Gökkuşağını kişileştiren ve cennet ile yeryüzü arasında bağlantı görevi gören tanrıça İris’in adını almıştır. Özellikle Mavi İris, kraliyet ve aristokrasiyi sembolize eder. Mısır kültüründe İris gücü sembolize eder ve Japonya’da kahramanlık ve cesaretle ilişkilendirilir.

Iris ne zaman hediye edilir
Iris, özellikle alıcı olumsuz bir durumdan kurtulurken, ‘Geçmiş olsun’ dileme veya diğer umut verici mesajları iletme yeteneğine sahip olabilir. Doğum Günü Düzenlemeleri, Yıldönümü Çiçek Teslimatı ve romantik hediyeler için de kullanılabilir .

Nergis çiçeği
Nergis olarak da bilinen nergis, altı yapraklı trompet veya fincan benzeri çiçekler üreten çok yıllık bir bitkiden gelir. Nergis Online Çiçek Teslimat Hizmetleri genellikle beyaz veya sarıdır, ancak turuncu ve pembe çiçekler de mevcuttur. Antik çağda nergisler tıbbi amaçlar için kullanılmıştır; Ancak günümüzde yaygın bir bahçe çiçeğidir.

Nergis Çiçeği Anlamı
Nergis kıştan sonra ilkbaharda açan ilk çiçeklerden biridir. Baharla eşanlamlı olan Nergisler yeniden doğuşu ve yeni başlangıçları simgelemektedir . Nergis bu yüzden yeni başlangıçlar, yeniden doğuş ve bahar mevsimi ile ilişkilendirilir. Nergis anlamları ayrıca yaratıcılık, enerji, hatırlama, mutluluk ve ilham içerir.

Nergis ne zaman hediye edilir
Nergisler, ilkbaharda veya Mart ayında herhangi bir neşeli durum için harika hediyeler yapacaktır . Arkadaşlara ve tanıdıklara iyi şanslar dilemek için uygun bir hediye olabilir.

Karanfil çiçeği
Karanfil, dünyanın en popüler çiçeklerinden biridir. Son 2000 yıldır, karanfiller çok çeşitli yerlere ait insanlar tarafından yetiştirilmiş ve beğenilmiştir. ‘Karanfil’ adı, çelenk benzeri bir şekil veya çelenk anlamına gelen Latince ‘ korona-ae ‘ kelimesinden türetilmiştir.

Karanfil Çiçeği Anlamı
Hristiyanlıkta karanfil anlamı anne sevgisi ile ilişkilendirilir çünkü Meryem Ana’nın İsa’yı omuzlarında haç taşırken gördüğünde gözyaşlarının karanfil haline geldiğine inanılır. Farklı renkteki karanfiller farklı şeyleri sembolize eder. Bazı ülkelerde karanfilin kırmızı rengi sosyalizm ile ilişkilendirilirken, kırmızı karanfiller 1 Mayıs’ta işçi hareketine desteğini göstermek için kullanılırken, diğer kültürlerde kırmızı karanfil tutkuyu ve romantik aşkı simgelemektedir. Fransızlar cenazelerde mor karanfil kullanır ve Hollanda’da savaş gazilerini anmak ve kutlamak için beyaz karanfil kullanılır. ABD’de karanfiller resmi anneler günü çiçekleri iken Çin’de karanfiller en popüler Evlilik Yıldönümü Çiçeğidir .

Karanfil ne zaman hediye edilir
Renkli karanfiller, düğün törenleri, Sevgililer Günü, herhangi bir romantik etkinlik, doğum günleri ve diğer kutlamalar dahil olmak üzere birçok mutlu ve neşeli durum için seçilen çiçek olabilir. Karanfil çiçeği , Ocak ayı resmi Doğum Çiçeği olduğu için doğum günü hediyesi olarak uygundur .

Zambak çiçeği
Zambak çiçekleri bir tür otsu çiçekli bitkiden gelir ve çiçekler soğanlardan büyür. Zambak çiçekleri, kuzey yarımküreye özgü olmalarına rağmen dünyanın her yerinde bulunabilir. Kokulu ve büyük çiçekler beyaz, sarı, pembe, kırmızı ve mor gibi birçok farklı renkte gelir.

Zambak Çiçeği Anlamı
Dünya çapında kabul edilen en yaygın Lily anlamı , saflık, masumiyet, doğurganlık ve doğum ile ilişkilidir. Beyaz zambakların sempatiyi simgelediği kabul edilir. Turuncu zambaklar güven, cesaret ve umut anlamına gelir. Pembe zambaklar doğurganlığı, kadınlığı ve hayranlığı simgeler. Kırmızı zambaklar tutkuyu ve aşkı simgeliyor. Muhteşem Sarı Zambak çiçekleri aynı zamanda canlılık ve tazelik demektir.

Lily ne zaman hediye edilir
Zambak çiçekleri hediye olarak çok yönlüdür ve hem düğünlerde hem de cenazelerde kullanılır. Renge bağlı olarak, zambak çiçekleri arkadaşlarınıza, aile üyelerinize, hayran olduğunuz veya saygı duyduğunuz birine ve sevgi ilginize hediye edilebilir.

Şakayık Çiçeği
Şakayık çiçekleri, ‘çiçeklerin kralı’ olarak adlandırılan Çin’e özgüdür . Bazı şakayık türleri de Avrupa ve Amerika’ya özgüdür. Bazı şakayıklar odunsu çalılardan gelirken, bazı türler çok yıllık otsu. Şakayık çiçekleri yuvarlak ve büyüktür ve pembe, mor, kırmızı, beyaz ve sarı dahil olmak üzere çok çeşitli renklerde mevcuttur. Şakayıklar genellikle ilkbaharın sonunda ve yaz başında çiçek açar.

Şakayık Çiçeği Anlamı
Çin kültüründe şakayık şansla ilişkilendirilir. Şakayıklarla dolu bir çalı iyi şans olarak kabul edilirken, solmuş şakayıklar veya tek sayılardaki şakayıklar kötü şans olarak kabul edilir. Şakayık Çin Yeni Yılı’nda kullanılır.

Şakayık ne zaman hediye edilir
Batı kültüründe şakayıklar, onur, saygı ve mutlulukla dolu güçlü bir ilişkiyi simgeledikleri için Yıldönümü Çiçekleri olarak hediye edilir. Şakayık çiçekleri, düğün dekorasyonu ve gelin buketleri gibi düğünlerde de kullanılmaktadır.

Sümbül çiçeği
Sümbül, ilkbaharda açan çok yıllık çiçeklerdir. Sümbül, tüm Avrupa, Asya ve Amerika’da yaygın olarak yetiştirilmesine rağmen, Akdeniz bölgesine özgüdür. Çiçekler oldukça güzel olmasına rağmen sümbülün soğanları oksalik asit içerir ve zehirlidir. Ortak sümbül bir bahçe çiçeğidir ve dünyanın her yerinden insanlar tarafından beğenilir.

Sümbül Çiçeği Anlamı
Sümbül baharı ve yeniden doğuşu simgelemektedir. Sümbül anlamı spor yapmak veya aktif olmayı da kapsar. Ancak sümbülün farklı renkleri farklı şeyleri simgelemektedir. Mor sümbül bir hata için özür, mavi sümbül ise samimiyet anlamına gelir.

Sümbül ne zaman hediye edilir
Renge ve ilgili anlama bağlı olarak, bir arkadaştan veya tanıdıktan özür dilemek gibi farklı amaçlar için sümbül hediye etmek, aktif olmayı veya spor yapmayı simgeleyen kırmızı sümbüllerle, bu nedenle oyuncular için en iyi hediyedir.

Lale Çiçeği
Lale, Orta Asya kökenli, bahar mevsiminde çiçek açan çok yıllık otsu bir bitkidir. Laleler, beyaz, sarı, pembe, turuncu ve kırmızı gibi birçok farklı renkte gelen parlak, gösterişli çiçeklerdir. Lale ekimi 11. yüzyıla kadar uzanıyor ve laleler Osmanlı’nın resmi sembolüydü. Günümüzde bahçıvanlar tarafından yapılan yüzlerce melez lale mevcuttur.

Lale Çiçeği Anlamı
Laleler saf ve gerçek aşkın simgesidir. Victorialılar ayrıca lale anlamını hayırseverlikle ilişkilendirdiler. İlkbaharda açan laleler, yeniden doğuş ve yeni başlangıçlarla da ilişkilendirilir. Farklı renkli laleler farklı şeyleri ifade eder, örneğin turuncu laleler neşe, mutluluk ve coşkuyu ifade ederken kırmızı laleler tutkulu ve derin aşkı ifade eder. Sarı laleler parlak ve neşeli zamanı, güneş ışığını ve yeni bir başlangıcı ifade ederken, beyaz laleler sempati, saygı ve onur anlamına gelir.

Lale ne zaman hediye edilir
Laleler, doğum günleri, dostluk günleri, başarıları kutlamak, iyi şanslar dilemek, birini tebrik etmek gibi her türlü neşeli günde hediye olarak verilebilir.

Yıldız çiçeği
Dahlia, iri, gür, yumrulu çiçekleri olan çok yıllık otsu bir bitkidir. Papatya, Krizantem ve ayçiçeği gibi türlerle yakından ilişkilidir. Dahlia adı altında 40’tan fazla farklı tür bulunur ve oldukça popüler bir bahçe bitkisidir. Bazı Dahlia türlerinin çapı 1 metreye kadar olan devasa çiçekler vardır. Dahlia renkleri beyaz, sarı, turuncu, pembe, lavanta, şeftali, kırmızı ve daha fazlasını içerir.

Yıldız Çiçeği Anlamı
Yıldız anlamları kendi başlarına ilginç ve oldukça benzersizdir. Dahlia bazı kültürlerde yaratıcılığı, güveni, itibarı ve zarafeti ifade ederken, diğer kültürlerde ihanet, yalan ve istikrarsızlık gibi olumsuz çağrışımlarla ilişkilendirilir.

Yıldız ne zaman hediye edilir
Dahlia en iyi hediye olarak değil bahçe çiçekleri olarak görülse de, isterseniz onları ailenize ve arkadaşlarınıza Hediye Bitkileri Gönderebilirsiniz. Herhangi bir mutlu durum uygun olacaktır.

Leylak çiçeği
Leylaklar kısa odunsu çiçekli bitkilerden gelir ve şu anda 10’dan fazla türe ayrılmıştır. Asya ve Avrupa’ya özgüdürler. Adından da anlaşılacağı gibi, çiçekler en çok leylak rengindedir, ancak pembe, mor ve bordo renkleri de bulunur.

Leylak çiçeği anlamı
Leylak anlamları güven, saflık ve saf neşeyi içerir.

Leylak ne zaman hediye edilir
Leylaklar mezuniyet hediyeleri için çok popüler bir çiçektir. Bunun dışında doğum günü hediyesi, kutlama hediyesi ve yeni bir başlangıcı simgeleyen her türlü etkinlikte kullanılabilir.

Funda çiçeği

Heather dalları bir zamanlar süpürge yapımında kullanılıyordu.

Ortanca çiçeği

Adı, ortancanın bol su ihtiyacına atıfta bulunarak “su fıçısı” anlamına gelir.

Lisianthus Çiçeği

Lisianthus Çiçeği, dışa dönük bir doğayı sembolize eder. Bu çiçek bir Kuzey Amerika kır çiçeğinden türemiştir.

Orkide çiçeği

Narin, egzotik ve zarif orkide aşkı, lüksü, güzelliği ve gücü temsil eder. Orkide, antik Yunanistan’da erkeklik ile ilişkilendirildi.

Protea Çiçeği

Bir Yunan efsanesine göre, protea, Poseidon’un oğlu Proteus’un adını almıştır.

Düğünçiçeği

Buttercup olarak da bilinir, tıbbi özellikleri ile ünlüdür.

Doğum Günü Aya Göre Çiçek Anlamları

Floriography’de (Çiçeklerin Dili) her çiçek bir doğum ayı ile ilişkilendirilir. Doğum Ayı Çiçeklerinizle  eşleşen çiçeğin  kişiliğinizi simgelediğine inanılır. Aşağıda doğum ayınızın çiçeğini öğrenin.

Doğum günü ayıdoğum çiçekleriDoğum Çiçeklerinin Anlamı
OcakKaranfil, KardelenAşk, hayranlık ve bağlılık
ŞubatMenekşe, Primrose, İrisSevgi, Sadakat, Alçakgönüllülük ve Erdem
MartNergis, JonquilRefah, Yeniden Doğuş ve Neşe
NisanPapatya, Tatlı BezelyeSaflık, Mutluluk, Sadık Aşk ve Masumiyet
MayısVadideki Zambak Çiçeği, AlıçAlçakgönüllülük, Dolu Bir Hayat, Mutluluğun Geri Dönüşü ve Annelik
HaziranGül, HanımeliAşk, bağlılık ve güzellik
TemmuzLarkspur, NilüferAşk, Mutluluk, Kararsızlık, Haysiyet ve Zarafet
AğustosGlayöl, haşhaşKarakterin Gücü, Ahlaki Bütünlük, Samimiyet ve Dürüstlük
EylülAster, Sabah ZaferiAşk, Bilgelik, İnanç ve Sevgi
EkimKadife çiçeği, KozmosKararlılık, İyimserlik ve Refah
KasımKrizantem, ŞakayıkDostluk, Mutluluk ve Dürüstlük
AralıkNergis, Hollyİyi Dilekler, Zenginlik, Saygı ve Umut

Çiçek Renk Anlamları

Çiçeklerin renk anlamları ve sembolizmleri de büyük ölçüde renklerine bağlıdır. İşte renklerine göre çiçeklerin ortak anlamlarından bazıları ve onlarla ilişkili sembolizm.

çiçek rengiÇiçek Renk Anlamları
Beyaz çiçeklerAnne sevgisi, namus, sükunet, barış, saygı, saflık ve sempati ve taziye duyguları.
Sarı çiçeklerMutluluk, hayat, güneş ışığı, yeni başlangıçlar ve neşe
portakal çiçekleriCoşku, umut ve canlılık.
mavi çiçeklerKraliyet ve uzun vadeli ilişkiler
Mor çiçeklerCesaret, bilgelik ve hayranlık
Pembe çiçeklerHayranlık, masumiyet, aşk ve romantizm
Kırmızı ÇiçeklerSaf aşk, cesaret ve tutku

Sayıya göre Çiçeklerin Anlamı

Bir buketteki çiçek sayısının da özel ve farklı anlamlar ifade ettiğini biliyor muydunuz? Pekala, numerologlar ve floriograflar, çiçek sayısının önemi konusunda hemfikirdir.

Genel olarak, çiçek sayısı kuralları özellikle güller için geçerlidir, ancak aynı teori diğer çiçeklere de uygulanabilir, özellikle romantik çağrışımlar söz konusu olduğunda.

İşte bir buketteki çiçek sayılarının anlamları:

 • 1 sayı:  tek bir çiçek ilk görüşte aşk anlamına gelir
 • 2 sayı:  iki çiçek aşkta karşılıklılığı sembolize eder, yani birbirimizi seviyoruz
 • 3 sayı:  üç çiçek, üç sihirli kelime anlamına gelir: ‘Seni Seviyorum’
 • 5 sayı:  Bir demetteki 5 çiçek, kişiye karşı güçlü duygular olduğunu gösterir.
 • 6 sayı:  Bir buketteki 6 çiçek, ‘senin olmak istiyorum’ anlamına gelir.
 • 9 sayısı:  Birlikte 9 çiçek, ‘sonsuza kadar birlikte olacağız’ diyen derin karşılıklı duyguları sembolize eder.
 • 10 sayı:  10 çiçekten oluşan bir demet, ’10’da 10′ olduğunuz anlamına gelir, yani mükemmellik!
 • 12 sayı:  bir düzine çiçek, ‘lütfen benim ol!’ diyen tatlı bir jest anlamına gelir.
 • 13 sayısı:  fırıncının düzine sayısı ya gizli bir hayranınız olduğunu ya da daha eski olan ‘sonsuza kadar arkadaş olacağız’ anlamına gelir.
 • 15 sayı:  15 çiçekten oluşan büyük bir demet ‘üzgünüm’ anlamına gelir
 • 20 sayı:  20 çiçekli daha da büyük bir buket ‘sana olan aşkım gerçek ve samimi’ anlamına gelir

Bu nedenle, günümüzde en yaygın olarak kabul edilen çiçek anlamları ve çiçek sembolizmleri bunlardır.

Kaynak : snapblooms.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Linkler  :  Şehirler Arası Nakliyat - Beylikdüzü psikolog -  Psikolog randevu -  Furkan Danacı - Teknoloji Haberleri  - Türk beğeni satın al - Güvenilir takipçi satın alma - instagram takipçi satın al - tiktok takipçi satın alsmm panel -  instagram takipçi satın al - tanıtım yazısıinstagram takipçi satın al