Site Rengi

Gelecekten.Net

Psikolojisi Bozuk İnsan Belirtileri

Psikolojisi Bozuk İnsan Belirtileri

Psikolojisi bozuk insan belirtileri nelerdir? Psikolojisi bozulan insan nasıl davranır? Ruh sağlığı problemleri yaşayan insanlarda görülen semptomlar nelerdir?

Psikolojik olarak iyi olma hali bir insanın en büyük zenginliklerinden biridir. Akıl ve ruh sağlığının zarar görmesi, yaşam kalitesini bozmakla kalmaz, fiziksel sağlığa da olumsuz yönde etki eder. Ruh halinizi, düşünce sisteminizi ve davranışlarınızı etkileyen çeşitli zihinsel sağlık koşullarının bozulması, psikolojik bozukluklar olarak adlandırılır.

Ruhsal hastalıklarına (akıl hastalıkları), depresyon, anksiyete bozuklukları, şizofreni, paranoya, yeme bozuklukları ve bipolar bozukluk gibi pek çok hastalığı örnek verebiliriz.

Birçok insan zaman zaman zihinsel sağlık sorunları yaşar. Ancak devam eden belirti ve semptomlar sık ​​sık strese neden olduğunda ve yaşam kalitenizi olumsuz olarak etkilediğinde, bu durum bir tür akıl hastalığına dönüşebilir.

Yaşayacağınız herhangi bir akıl hastalığı sizi perişan edebilir ve günlük yaşamınızda, örneğin okulda, işte veya ilişkilerinizde sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Ruhsal hastalıkların büyük bölümünde sorun, birtakım ilaçların kullanılmasıyla veya psikoterapi ile tedavi edilebilir.

Örneğin, gece altını ıslatan çocuğa bitkisel çözüm bulmak belki mümkün olabilir ancak psikolojik bozuklukları alternatif tedavi yöntemleri arasında yer alan bitkisel yöntemlerle tedavi etmek pek de mümkün değildir. Bazı ağır olmayan psikolojik sorunların semptomları bitkilerle belki bir nebze hafifletilebilir. Fakat en doğrusu bir doktordan destek almaktır.

Peki! Psikolojisi bozuk insan belirtileri nelerdir? Şimdi özetle bu konuya değinelim.

Psikolojisi Bozuk İnsan Belirtileri

Psikolojisi bozuk insan belirtileri, yaşanan ruhsal hastalığın özelliklerine, yaşam koşullarına ve diğer birçok faktöre göre değişebilir. Psikolojik hastalıkların belirtileri, duyguları, düşünceleri ve davranışları etkileyebilir. Öte yandan belli başlı psikolojisi bozuk insan belirtileri şunlardır;

 • Üzgün ​​ve mutsuz hissetmek.
 • Düşüncelerde karışıklık veya konsantre olma becerilerinin azalması.
 • Aşırı korkular veya endişeler.
 • Büyük ölçüde suçluluk duygusu.
 • Ruh halindeki düşüklükler ve ani yükselişler, ruh halinde ani değişimler.
 • Arkadaşlardan uzak kalma isteği ve sosyal hayata katılmamak.
 • Bariz bir yorgunluk hali, düşük enerji veya uyku problemleri.
 • Gerçeklikten kopma (sanrılar), paranoya veya halüsinasyonlar.
 • Günlük problemlerle veya stresle baş edememe.
 • Durumları ve insanları anlamakta ve ilişki kurmakta zorluk çekmek.
 • Alkol veya uyuşturucu kullanımıyla ilgili problemler.
 • Yeme alışkanlıklarında büyük değişiklikler.
 • Cinsel hayatta düzensizlik.
 • Aşırı öfke, düşmanlık duyguları besleme veya şiddete başvurma.
 • İntihar düşüncesi.

Kimi zaman bazı psikolojik rahatsızlıkların, mide ağrısı, sırt ağrısı, baş ağrısı veya açıklanamayan diğer ağrı ve sızılar gibi fiziksel sorunlar olarak ortaya çıktığı da görülebilir. Yani psikolojisi bozuk insan belirtileri bazen bedensel semptomlar olarak ortaya çıkar. Psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri de çoğu durumda yetişkin insanlarla benzerlik gösterir.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Psikolojik bozukluklara ilişkin herhangi bir belirti veya semptom gösteriyorsanız, ilk yapmanız gereken şey bir uzmana başvurmaktır. Psikolojik rahatsızlıkların büyük bölümü kendi kendine düzelmez ve tedavi edilmediği takdirde kötüleşme ihtimali yüksektir. Bu nedenle psikolojik bozukluk belirtileri ciddiye alınmalıdır.

İntihar Eğiliminiz Varsa

İntihar düşünceleri ve bu minvaldeki davranışlar, kişinin kendine fiziksel olarak zarar vermesi, bazı akıl hastalıklarında yaygın olarak görülen bir durumdur. Kendinize zarar verebileceğinizi veya intihar girişiminde bulunabileceğinizi düşünüyorsanız hemen yardım almalısınız. İntihar düşüncesi kendi kendine iyileşmez. Bu nedenle geç kalmadan bir ruh sağlığı uzmanını arayın.

Ayrıca yakın arkadaşlarınızla irtibat halinde kalın. Manevi anlamda kendinizi güçlendirin.

Psikolojisi Bozuk İnsana Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Sevdiğiniz veya tanıdığınız bir kimse, akıl ve ruh hastalığı belirtileri gösteriyorsa, endişeleriniz hakkında onunla açıkça konuşun. Psikolojisi bozuk birisini profesyonel yardım almaya zorlayamayabilirsiniz fakat en azından teşvikte bulunup destek olabilirsiniz. Öte yandan, alanında iyi bir uzman bulması konusunda yardımcı da olabilirsiniz. İstediği takdirde randevusuna birlikte de gidebilirsiniz.

Ayrıca sevdiğiniz biri kendine zarar vermeye çalıştıysa veya böyle bir düşüncesi varsa, geç olmadan onu hastaneye götürün. Böyle bir imkanınız yoksa da acil yardım çağırın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

   Linkler : Şehirler Arası NakliyatBeylikdüzü psikolog  -  Hisse yorum  -  Güvenilir takipçi satın alma  -- Psikolog randevu -  Furkan Danacı  -  Türk beğeni satın al -  Güvenilir takipçi satın alma