Site Rengi

Gelecekten.Net

Evde yoğurt nasıl yapılır? Yoğurt tarifi

Evde yoğurt yapmak, çoğu annenin hazırladığı bir yöntemdir. Bu sayede ev yoğurdu ile daha sağlıklı ve kimyasal olmayan gıdaların tüketilmesi sağlanmaktadır…

Evde yoğurt nasıl yapılır? Yoğurt tarifi

Evde yoğurt yapmak, çoğu annenin hazırladığı bir yöntemdir. Bu sayede ev yoğurdu ile daha sağlıklı ve kimyasal olmayan gıdaların tüketilmesi sağlanmaktadır. Süt ile yoğurt ve peynir yapımının evde denenmesi, aile bireylerinin daha organik şekilde beslenmesine yardımcı olur. Özellikle yeni doğan bebeklerde 4. Aydan ya da 6. Aydan itibaren yoğurt ile tanışma yapılmaktadır. Bu dönemde ev yoğurdu tüketilmesi bebeklerin alerji riskini de ortadan kaldırmaktadır. Peki evde yoğurt nasıl yapılır? İşte konuya dair detaylar…

Nasıl evde yoğurt yapılır?
Evde yoğurt yapmak oldukça basit bir yöntemdir. 1 litre süt, 1 yemek kaşığı yoğurt ve bir miktar tuz ile kolaylıkla herkesin evde mayalama yapabileceği bir yöntemdir. Bunun için süt kaynatılır. Yaklaşık 15 dakika soğumaya bırakılır. Serçe parmağı süte değdiği zaman yakmayacak ılıklıkta olması gerekir.

1 litre kaynayıp ılımaya bırakılmış sütün içerisine bir yemek kaşığı yoğurt eklenir. Bir çay kaşığı tuz eklenir. Tahta kaşık yardımı ile 4 – 5 kere karıştırılır. Burada işin püf noktası metal kaşık değdirmemek ve tahta kaşık kullanmaktır. Bu sayede kalıp gibi yoğurtlar elde edilebilir. Üzeri kapatılarak sıcak bir yerde bir gün bırakılır. 24 saat geçmeden yoğurdun kapağı açılmamalıdır.

1 gün geçtikten sonra yoğurdunuz hazır olacaktır. Tıpkı kefir yapmak gibi yoğurt mayalamak da oldukça kolay bir yöntemdir. Herkes kolaylıkla evde yoğurt yapmak işlemini deneyebilir. Bu sayede hazır yoğurt almayı bırakarak, kendi yoğurdunuzu yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. rauf dedi ki:

    teşekkürler çok kolaymış deneyeceğiz bakalım

  2. Nergis dedi ki:

    çok sağlıklı. afiyet olsun.

  3. ebru varol dedi ki:

    herkeze tavsiye ederim. sağlıklı bir durum bu..

BİR YORUM YAZ