Koltuk Altı Terlemesi ve Engelleme yolları Nelerdir ?

Koltuk altlarının gereğinden fazla terlemesi pek çok insan için rahatsız edici bir durum yaratmaktadır. Aşırı koltuk altı terlemesi gün içinde kullandığınız deodorantı bastırarak kötü kokuya neden olabilir. “Koltuk altı terlemesi nasıl engellenir” sorusunun cevabı olarak botoks gibi profesyonel tedavilerden bitkisel çözümlere kadar pek çok yöntem uzmanlar tarafından önerilmektedir. Önce doğal ve evde uygulayabileceklerinizi deneyebilir, bunlar aşırı terlemeye çözüm olmazsa profesyonel yöntemlere başvurabilirsiniz.

  • 08 Haziran 2020
  • 646 kez görüntülendi.
Koltuk Altı Terlemesi ve Engelleme yolları Nelerdir ?

Koltuk altı terlemesi için botoks ve lazerli tedavi yöntemleri bulunmakla birlikte her gün bir bardak adaçayı içmek bile sizin sorununuza bir çözüm olabilir. Güçlü formüllü ve özellikle terlemeyi engelleyici etkisi bulunan bir deodorant kullanmak kötü kokuyu, evden çıkmadan koltuk altına bir miktar pudra dökmek terin kıyafetinize geçmesini geciktirir.

Aşırı Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Engellenir?

Terleme vücut sıcaklığının korunması ve toksinlerin vücuttan atılması için gereklidir. Toksinler vücuttan ter ve idrar yoluyla atılır. Terlemeyi azaltmak ve düzenli olarak tuvalete çıkabilmek için günde en az 8 bardak su içmelisiniz. Yeterli miktarda su alımı toksinlerin ter yerine önemli bir miktarının idrarla atılmasını sağlayacaktır.

Alkol toksin olduğu için aşırı terlemeyi tetiklemektedir. Bu yüzden özellikle sıcak yaz aylarında alkol tüketimini sınırlandırmalı veya hiç tüketmemelisiniz.

Koltuk altı terlemesi ile mücadele etmek için öncelikle aldığınız gıdalara dikkat etmelisiniz. Fazla baharatlı yemekleri, kahve ve kola gibi içecekleri, sindirimi zor gıdaları, rafine şekeri olabildiğince az tüketmelisiniz. Ayrıca sarımsak, soğan, pul ve acı biber vücut ısısını yükselttiği için terlemeyi artırır. Bol miktarda yeşil yapraklı sebze, tam buğday ürünleri ve mevsim meyvelerini beslenme listenize ekleyin. Bu tip beslenme terlemeyi azaltacağı gibi genel vücut sağlığı açısından da yararlıdır.

Kilo fazlası bulunan insanların daha fazla terlediği bilinmektedir. Fazla kilolar günlük işlerin yapılması sırasında vücudun daha fazla enerjiyle çalışmasına ve efor sarf etmesine, bu zorlanmada vücut sıcaklığının artmasına neden olmaktadır. Vücut fiziksel aktiviteler sırasında normal ısı dengesini sağlamak için ter bezlerine başvurur. Fazla kilolardan kurutulmaya başladıkça terlemenin de azaldığını fark edeceksiniz.

Giydiğiniz kıyafetlerin vücudun nefes alıp vermesine engel olması koltuk altı terlemesini arttırdığı gibi gözenekleri kapatan bu tip giysiler sağlığınıza zarar verebilir. Sentetik tekstil ürünleri vücut sıcaklığını yükselteceği için terlemenin artmasına neden olur. Ayrıca ter buharlaşamadığından kısa sürede vücut üzerinde ve kıyafette birikip, kuruyarak kötü kokuya neden olur. Kıyafetlerinizi, tişörtlerinizi vücudu tamamen saran modellerden değil biraz bol modellerden ve pamuklu kumaşlardan seçmelisiniz.

Stres yönetimi, aşırı terlemenin nedenlerinden olan kaygı, stres, sinirlilik halini kontrol altına almak için düzenli egzersiz yapmak, yoga ve meditasyon gibi rahatlatıcı aktivitelerde bulunmak, keyifli zaman geçirebileceğiniz hobiler edinmek terlemeyi azaltacaktır. Kafein içeren ve uyarıcı etkisi bulunan kahve, kola gibi içecekler bu gibi olumsuz duyguları tetiklediği için az tüketilmelidir.

Günlük olarak duş almak terlemeyi ve ter kokusunu engellemenin yanı sıra vücudun genel hijyeni açısından önemlidir. Koltuk altı kıllarını düzenli olarak almak gün içinde bu kıllar üzerinde kalan ve kuruyan terin neden olduğu kokunun önüne geçilmesini sağlar. Günlük duş ölü deri hücrelerini temizler ve kötü kokulara neden olan bakterilerden vücudu arındırır.

Koltuk Altı Terlemesini Engellemek İçin Diğer Yöntemler

Günlük olarak koltuk altınıza organik elma sirkesi sürerek koltuk altı terlemesini azaltabilirsiniz. Sirkeyi koltuk altınıza sürüp 5-10 dakika bekledikten sonra bol su ile durulayın ve deodorant kullanın.

Günde 1 bardak adaçayı terlemeyi azaltır.

Yatmadan koltuk altınıza limon sürmeniz gün içinde terlemeyi ve ter kokusunu azaltır. Sabah kalkınca koltuk altlarınızı ıslak bezle silip deodorant kullanın.

Duştan çıktıktan ve koltuk altlarınızı kuruladıktan sonra parmak uçlarıyla masaj yaparak bir miktar bebe yağı sürün. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra deodorant kullanabilirsiniz.

Aşırı terleme sadece stres, fazla kilo gibi sorunlardan ortaya çıkmamaktadır. Bazı durumlarda vücudun yaşadığı daha ciddi bir sağlık sorununa karşı mücadelesi de aşırı terlemeye yol açabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir doktora gitmeli ve aşırı terlemenin nedenini net olarak belirlemelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Halil dedi ki:

    olcak o kadar

BİR YORUM YAZ

Linkler  :  Şehirler Arası Nakliyat - Beylikdüzü psikolog -  Psikolog randevu -  Furkan Danacı - Teknoloji Haberleri  - Türk beğeni satın al - Güvenilir takipçi satın alma - instagram takipçi satın al - tiktok takipçi satın alsmm panel -  instagram takipçi satın al - tanıtım yazısıinstagram takipçi satın al