Ametist

Sarhoş etmeyen taş anlamına gelen ametist taşının bilinmeyen özellikleri ve faydaları bu yazıda. Doğal taş aksesuarları arasında özel bir yeri olan ametist taşını gelin daha yakından inceleyelim!

Ametist

Ametist taşı, doğal güzelliği ve bazı insanlar için sunabileceği faydaları nedeniyle popüler bir taştır. Bazılarına göre, ametist taşı şu faydaları sağlar:

 • Duygusal denge: Ametist taşı, duygusal dengesizliği azaltabilir ve ruhsal bir denge sağlayabilir.
 • Stres ve kaygı: Bazılarına göre, ametist taşı, stres ve kaygıyı azaltabilir ve zihni rahatlatabilir.
 • Uyku: Ametist taşı, uyku kalitesini artırabilir ve uykusuzlukla mücadele edebilir.
 • Bağışıklık sistemi: Bazılarına göre, ametist taşı bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve vücudu hastalıklara karşı daha dirençli hale getirebilir.
 • Meditasyon: Ametist taşı, meditasyon ve ruhsal çalışmalar için uygun bir taş olarak kabul edilir ve meditasyon sırasında daha derin bir zihinsel bağlantı sağlayabilir.

Ametist :
Ametist, kuvars ailesinden mor ya da mavi-mor renkli bir taştır. Asırlar boyunca değişik uygarlıklarda sevgi ve beğeniyle kullanılmış, Asya ve Mısır’da mühür olarak değer kazanmıştır. Eski çağlarda “sarhoşluğu yok eden taş” olarak bilinirdi. O zamanlarda bir kısım kadeh, çanak, kap gibi şeylerin birçoğu ametistten yapılmaktaydı. Ametist, endoktrin ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kanı temizler ve enerji verir. Bilinç seviyelerini aktive eder, yatıştırıcı etkisi vardır.
Meditasyon için en ideal taşlardandır.
Ametist astrolojide de başak, oğlak, kova ve balık burcu insanının taşı olarak da bilinir.

Ametist Taşının Faydaları

Ametist taşının en yaygın bilinen özelliği kişiye verdiği rahatlatıcı etkisidir. Taş, negatif enerji taşıdığından bedeninizde taşıdığınız fazla negatif enerjiyi çekerek zihinsel olarak daha zinde olmanızı sağlar. Öfkeyi yatıştırması nedeniyle günlük hayatta özellikle kişiye ruhsal açıdan olumsuz enerjiden koruduğuna inanılmaktadır. Aynı zamanda gözlere iyi geldiği ve kanı temizlediğine inanılmaktadır.

-Bedende biriken negatif enerjiyi toplayarak kişinin pozitif hissetmesine yardımcı olur.

-Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi ile bilinir.

-Yoğunlaşmayı sağlayan en ideal taş olduğundan dikkat dağınıklığına iyi geldiğine inanılır.

 Takıntılı düşünceleri uzaklaştırıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Koyu mor ya da çok açık renkli, özellikle de berrak olan ametistler en güçlü enerjiye sahip olan ametistlerdir.  Ametist taşı aksesuarlar alırken bu kriterlere dikkat ederek almanızı öneririz.

Ametist taşının genel etkileri:

 • Tüm kuvars taşlarda olduğu gibi negatif enerjiyi çekerek bulunduğu ortamı rahatlatır.
 • Özellikle olumsuz düşünceleri yok edici olarak bilinir, bunun için aşağıdaki çalışma şeklini uygulamalısınız.
 • Uykusuzluk çekenlere iyi gelir. Eğer uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız; ametisti yatmadan önce bir süre elinizde tutun ve sonra yastığınızın altına koyarak yatın. Sorununuzun nasıl düzeldiğini göreceksiniz.
 • Odanızın veya çalışma masanızın güneydoğu yönünde zenginlik enerjisini arttırır.  Bolluk ve bereketi çoğaltır.
 • Odanızın veya çalışma masanızın kuzey yönünde kariyer başarınızı arttırır.
 • Yapılan işte başarılı olunmasını sağlar.
 • Korkulardan arındırır.
 • Tepe çakrasının enerjisini arttırır. Aurayı güçlendirir.
 • Olumlu şansın artmasını sağlar.
 • Bulunduğu çevredeki olumsuz enerjileri temizleyip dönüştürür. Sadece odanın herhangi bir yerinde durması bile olumsuz enerjileri toplayıp pozitif enerjiye dönüştürmesi için yeterlidir.
 • Enerji dolu bir taş olduğu için çoğu insanın üzerinde canlandırıcı bir etkisi vardır. Sürekli üzerinizde taşıyabileceğiniz bir taştır. Yaydığı enerji her zaman size fayda sağlar ve olumsuzluklardan korur. Özellikle düşman tavırlı insanların arasında bulunacağınız zamanlarda bu taşı üzerinizde bulundurmaya gayret edin. Böylece sadece pozitif enerji alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Ancak, bu faydalar bilimsel olarak kanıtlanmamıştır ve ametist taşı yararları kişiden kişiye değişebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Taşçı dedi ki:

  Ametist, kuvars mineralinin mor renkteki bir çeşididir ve değerli bir taş olarak kullanılır. Mor rengiyle tanınan ametist, takı yapımında sıkça tercih edilen bir taştır ve aynı zamanda spiritüel ve duygusal denge sağlama özellikleriyle bilinir. Ayrıca, iç huzur, zihinsel netlik ve stres azaltma konularında olumlu etkileri olduğuna inanılır.

 2. Taşçı dedi ki:

  Ametist, yarı değerli bir taş olan kuvars grubuna ait bir mineraldir ve lavanta renkli kristalleri ile tanınır. Doğal ametist kristalleri, duygusal dengeyi teşvik eden, sakinlik ve iç huzur getiren özelliklere sahiptir. Ayrıca, ametist, birçok kültürde manevi ve ruhsal anlamlar taşıyan bir taş olarak kabul edilir ve sıkça takı, mücevherat veya meditasyon amaçlarıyla kullanılır.

BİR YORUM YAZ

Linkler  :  Şehirler Arası Nakliyat - Beylikdüzü psikolog -  Psikolog randevu -  Furkan Danacı - Teknoloji Haberleri  - Türk beğeni satın al - Güvenilir takipçi satın alma - instagram takipçi satın al - tiktok takipçi satın alsmm panel -  instagram takipçi satın al - tanıtım yazısıinstagram takipçi satın al