Yeşim Taşı

Yeşim, asırlar boyunca mücevherat ve küçük heykel yapımında kullanılmış, en çok yeşil renkte bulunan sert, kıymetli taş.

Yeşim Taşı

Yeşim Taşı, Asya’da binlerce yıldır kullanılan bir taştır ve çeşitli kültürlerde dekorasyon, takı yapımı ve spiritüel amaçlar için kullanılmaktadır. İşte Yeşim Taşı’nın olası yararları:

  1. Zihinsel Dengesizlikleri Azaltabilir: Yeşim Taşı, zihinsel dengesizlikleri azaltmaya yardımcı olabilir. Bu taşın kullanımı, kişinin daha sakin ve dingin bir ruh haline girmesine yardımcı olabilir.
  2. Stresi Azaltabilir: Yeşim Taşı, stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Bu taşın kullanımı, kişinin daha rahatlamış hissetmesine ve zihinsel açıdan daha sakin olmasına yardımcı olabilir.
  3. Bağışıklık Sistemini Güçlendirebilir: Yeşim Taşı, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Bu taşın kullanımı, vücudun enfeksiyonlara ve diğer hastalıklara karşı daha dirençli hale gelmesine yardımcı olabilir.
  4. Kan Basıncını Düşürebilir: Yeşim Taşı, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Bu taşın kullanımı, hipertansiyon hastalarına yardımcı olabilir.
  5. Zihinsel Netliği Artırabilir: Yeşim Taşı, zihinsel netliği artırmaya yardımcı olabilir. Bu taşın kullanımı, kişinin daha net ve keskin düşünebilmesine yardımcı olabilir.
  6. Kemikleri Güçlendirebilir: Yeşim Taşı, kemikleri güçlendirmeye yardımcı olabilir. Bu taşın kullanımı, kemik erimesi gibi hastalıklara karşı koruma sağlayabilir.

Yeşim Taşı :
Binlerce yıl öncesinde bu yana Çinliler Yeşim taşını en değerli taşlardan biri yapmışlardır. Efsaneye göre büyük Çin Ejderinin yeryüzüne boşalttığı tohumların donmuş hali Yeşim taşınu oluşturmuştur.
Günümüzde bile Çinli işadamları ellerinde Yeşimden tılsımlar taşırlar, bir işe başlamadan önce onu tutar, okşar ve ondan güç alırlar.
Bu taşın hayvan biçiminde yontulmuşları bugün bile çok revaçtadır.
Ayrıca Yeşim taşının akıl hastalıklarına, dahili hastalıklara, göz bozukluğuna ve kadınların adet ve doğum sancılarına iyi geldiğine de inanılmaktadır.
Astrolojik olarak koç, boğa, ikizler, başak ve terazi burçlarının da taşıdır.

YEŞİM TAŞININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Yeşim taşının çok fazla çeşidi bulunduğu için özellikleri bu çeşitlere göre farklılık gösterebilmektedir. Lüks mücevherlerden çok ekonomik takılarda kullanılan yeşim son derece küçük parçalardan oluşmaktadır. Çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra bu taşların birleştirilmesi ve daha parlak hale getirilmesi mümkündür. Jadeit adıyla bilinen çeşidi ise çok nadir olup oldukça değerlidir. Bu nedenle çoğunlukla lüks mücevherlerde kullanılmaktadır.

Heykel başta olmak üzere birçok farklı sanat alanında da kullanılabilir. Aynı zamanda son yıllarda iç ve dış dekorasyon süslemelerinde de tercih edilen bir taş türüdür. Mermer ile kıyaslandığında çok daha sert bir yapıya sahip olan yeşim taşları estetik görünümünün yanı sıra iklim ve çevre şartlarına dayanıklı olmasıyla da tercih sebebidir.

Yeşim Taşı’nın kullanım alanları ve yararları, Yeşim Taşı’nın türüne ve kaynaklandığı bölgeye göre değişebilir. Ancak herhangi bir sağlık sorunu ile ilgili olarak, her zaman bir sağlık uzmanına danışmak önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

   Linkler : Şehirler Arası Nakliyat -  Hisse YorumBeylikdüzü psikolog - Psikolog randevu -  Furkan Danacı  -  Güvenilir Takipçi satın almaTürk beğeni satın al - Seo hizmeti -  Kartal Evden Eve Nakliyat - Güvenilir takipçi satın alma -  Saksı modelleri - instagram takipçi satın al - takipçi satın al - popigram.com